Filmexport Home Video – Měsíc nad řekou

V pátek 4. června 2010 nabídne Filmexport Home Video další pamětnický film, za 59,- Kč bude v prodeji DVD Měsíc nad řekou, filmový přepis stejnojmenné divadelní hry Fráni Šrámka o konfliktu mládí a stáří, rozumu a citu.

Filmový přepis impresionistického dramatu Fráni Šrámka představuje v kontextu domácí tvorby 50. let nečekané vybočení ze socialisticko-realistických schémat. Na pozadí příprav abiturientského srazu dávných spolužáků z gymnázia lyrický snímek konfrontuje vztahy, touhy a emoce generací rodičů a jejich dětí.

 

Příběh z malého městečka líčí tichou rezignaci Jana Hlubiny, kdysi nejlepšího studenta místního gymnázia. Podlehl tlaku vnějších okolností, zklamal naděje v sebe kladené a uvízl v městečku. Po maturitě onemocněl, musel se vzdát mladistvých plánů a věnovat se všední práci v papírnictví, které mu zřídila jeho žena. Nyní jeho život plyne pokojným proudem a žije se ženou a dcerou Slávkou v domku s výhledem na romantickou řeku.

 

Na zklamané naděje navazuje citový osud jeho dcery Slávky, vzdorující měšťácké představě o nutnosti sňatku, třebas bez lásky, jako jediného řešení života ženy.

 

Neklid do rodiny vnese abiturientský sjezd, na který přijíždí také Hlubinův nejlepší přítel Roškot v doprovodu svého syna Vilíka. Večer se Hlubinovi s Roškotem vydají na slavnostní setkání s bývalými spolužáky. A zatímco před nimi Hlubina přiznává rezignaci a zároveň opěvuje krásu věčné vzpomínky na mládí, setká se Vilík v bytě Hlubinových se Slávkou.

 

V sugestivním kouzlu letního večera zalitého měsíční září a hučící řeky prožívají oba mladí lidé chvíle milostného sblížení, které u Slávky vyvolá prudký konflikt rozumu a citu. Slávka však nedovolí ani sobě a ani Vilíkovi, aby podlehli probouzejícímu se citu. Zásluhou Slávky se pak nad ránem rozcházejí zmoudřelí a smíření…

 

Namísto dramatických zvratů klade snímek hlavní důraz na lyrické vyjádření pocitů příslušníků dvou odlišných generací. Režisér neupustil od lyrismu ani počátkem padesátých let, kdy filmová dramaturgie upřednostňovala budovatelskou tématiku s příběhy z dělnického prostředí nebo z období revoluční historie. Měsíc nad řekou, pojednávající o niterných emocích několika nehrdinských postav, tak znamenal vybočení ze socialisticko-realistických kánonů (ve stejném roce vstoupily do kin snímky jako Botostroj nebo Přicházejí z tmy). Nostalgickou atmosféru významně podpořila práce kamery, emotivní hudba a výkony všech hereckých protagonistů, kteří civilně interpretovali Šrámkův poetický jazyk.

Žánr: Drama

Země původu: Československo

Rok vzniku: 1953

Délka: 100 minut

Premiéra v kinech ČR: 8. dubna 1953

Režie: Václav Krška

Pomocná režie: Jaroslav Beránek

Asistent režie: Vladimíra Čečetková

Námět: Fráňa Šrámek (divadelní hra)

Scénář: Václav Krška

Produkce: František Sandr

Hudba: Jiří Srnka

Kamera: Ferdinand Pečenka

Střih: Jan Kohout

Kostýmy: Fernand Vácha, Věnceslava Kulhavá, Miloslava Šmídová

Masky: Fernand Vácha, Miloslav Jandera, F. Kobíková

Zvuk: Stanislav Vondraš

Architekt: Karel Škvor

Výtvarník: Stanislav Pavlík, Ladislav Rada

Společnost: Studio uměleckého filmu

Hrají: Zdeněk Štěpánek (papírník Jan Hlubina), Zdeňka Baldová (Hlubinová, papírníkova žena), Dana Medřická (Slávka, dcera Hlubinových), Jiří Plachý (Josef Roškot, Hlubinův kamarád), Eduard Cupák (Vilík, Roškotův syn), Blanka Waleská (Růženka Pavlátová), Vydra Václav ml. (učitel Karel Brožík), Eman Fiala (rybář Pečárka), Helena Krtičková (vdova Lacinová), Světla Svozilová (švadlena Amálka Stárková), Ela Poznerová (švadlena Julinka Stárková), Antonín Kandert (abiturient s dortem), František Kreuzmann (abiturient s páskou na oku), Marie Rosůlková (manželka abiturienta), Vojta Novák (abiturient děkan), Marta Májová (manželka abiturienta), Antonín Soukup (abiturient Frantík), Bedřich Veverka (abiturient), Rudolf Walter (abiturient velebníček), Martin Skyba (chlapec v obchodě), Antonín Vilský (abiturient), Karel Kocourek (abiturient), Slávka Rosenbergová (sousedka Hlubinových), Gabriela Bártlová-Buddeusová (manželka abiturienta), Václava Austová (holčička, která si vybírá pohlednici), a další

Údaje o DVD neznámé:

Zvuk: Dolby Digital 2.0 česky

Titulky: česky pro neslyšící

Obraz: barevný PAL DVD5 4:3

Bonus: žádný