Filmexport Home Video – Paprsky smrti inženýra Filippova

Filmexport Home Video ve středu 9. června 2010 nabídne další dokument z ruských archívů, na řadě jsou Paprsky smrti inženýra Filippova za 59,- Kč.

Lidé vždy snili o dokonalé zbrani, která by znamenala obrovský pokrok a zároveň by byla účinná. S takovou zbraní by politici i vojenští vůdci dokázali pokořit celý svět a vědci by ukojili své ambice. V různých dobách se vývoji zbraně, jež by díky své ničivé síle dokázala mnohé odradit od samotné myšlenky rozpoutat válku, věnovali velcí géniové vědy (Nikola Tesla, Albert Einstein).

V roce 1929 napsal Alexej Tolstoj sci-fi román Paprsky smrti inženýra Garina, jenž pojednával o vytvoření laserové zbraně. Na přelomu 19. a 20. století visela myšlenka paprsků či dokonce rentgenových paprsků doslova ve vzduchu. Mluvilo se o nich v salonech smetánky i v síních vědeckých ústavů.

V poslední dekádě 19. století pracoval profesor Filippov v Petrohradě právě s rentgenovým zářením. V pokusech se mu podařilo pokročit mnohem dál než ostatním vědcům. V roce 1903 však Filippov zemřel za velmi záhadných okolností.

Žánr: Dokument

Země původu: Rusko

Rok vzniku: 2004

Původní název: Лучи смерти / A Ray of Death

Délka: 44 minut

Režie: Ilja Latypov

Scénář: Oleg Vakulovskij

Produkce: Alexandr Emir-Šach

Údaje o DVD neznámé:

Zvuk: Dolby Digital 2.0 rusky, česky

Titulky: žádné

Obraz: barevný 4:3

Bonus: žádný