Bontonfilm – Pláž

Další obálka Hvězdné edice Bontonfilmu přinese v pondělí 7. června 2010 thriller Pláž za 69,- Kč. Někde na Zemi musí existovat poslední Ráj… Ale i opravdový ráj se může změnit v opravdové peklo!

Být mladý, mít možnost cestovat po světě a užívat si života, to je něco! S příslibem dobrodružství přijíždí do Thajska mladý americký batůžkář Richard. Cestování, jak tvrdí, je hledání zážitků, hledání něčeho nového, zvláštního. Je ochoten riskovat vše, aby došel až na konec svého snu, aby našel ráj na zemi.

V levném hotelu v Bangkoku se Richard seznamuje s mladým francouzským párem – Etiennem a Francoise. Ve stejném hotelu se setkává s pomateným podivínem, drogami poznamenaným Daffym, který vypráví Richardovi nepravděpodobný příběh o tajném ostrově, ráji na Zemi s nádhernou pláží neposkvrněnou nájezdy turistů. Prý tam žije komunita lidí odmítající běžný konzumní způsob života.

 

Druhý den nachází Richard na dveřích připíchnutý cár papíru, kde je Daffym ručně namalovaná mapa tajemného ostrova. Daffy spáchá sebevraždu a Richard mapku obkreslí i francouzským milencům Etiennovi a Francoise. Společně s nimi se pak vydá pláž hledat. Najdou ostrůvek a v jeho vnitrozemí velké pole marihuany střežené ozbrojenými strážemi.

 

Podaří se jim uniknout a po riskantním skoku do hlubokého vodopádu se trojice skutečně dostane do tábora komunity, jejíž neoficiální vůdkyní je sebevědomá Sal. Komunita trojici přijme mezi sebe a začne je zasvěcovat do svého života. Mají dohodu s majitelem marihuanového pole, podle níž je Thajci nechají na pokoji pod podmínkou, že se v táboře neobjeví nikdo nový. Sal však předpokládá, že strážci si příchodu Richarda a francouzského páru nevšimnou. Richard se zamiluje do Francoise a protože dívka ho má také ráda, stanou se z nich milenci. Etienne se sice zlobí, ale přenechá dívku Richardovi.

Na první pohled dokonalá pláž se brzy mění v hroznou noční můru. Život komunity není tak idylický, jak se Richardovi zpočátku zdálo. Uvnitř komunity pomalu narůstají spory a situaci vyhrotí také několik tragických událostí, které společenství postihnou nebo se jí nějak dotknou. Ať už je to smrtelné zranění jednoho z nich nebo masakr čtveřice mladých lidí, kteří při hledání tajemné pláže padnou do rukou hlídačům marihuany. Měnit se pomalu začne i sám Richard.

 

Rozporuplné reakce a časem vyprchávající okouzlení faktem, že zrovna v tomhle filmu hraje Leonardo:

Příjemný snímek z exotického prostředí, kde není nouze o dramatické pasáže, nepředvídatelný děj, nezvykle a zajímavě uzpůsobený scénář, k tomu nádherná hudba. Za zmínku stojí efektní zobrazení myšlenkových pochodů DiCapria. Jeho zdařilé nasazení a zvládnutí role překvapuje. Pěkná inspirace na dovolenou.

Nechutný blivajz s pěknými obrázky a hudbou. Scénář je tak tragický, že by to žádný režisér nedokázal přetvořit ve smysluplné dílo. Tenhle film byl odsouzen k nezdaru ještě před svým vznikem. Di Caprio je naprosto zoufalý, je to bezkonkurenčně jeho nejhorší role.

Žánr: Thriller / Drama / Dobrodružný

Země původu: USA / Velká Británie

Rok vzniku: 2000

Délka: 115 minut

Původní název: The Beach

Světová premiéra: 2. února 2000 – USA

Kinopremiéra v ČR: 30. března 2000

Režie: Danny Boyle

Námět: Alex Garland

Scénář: John Hodge

Produkce: Andrew Macdonald, Callum McDougall

Hudba: Angelo Badalamenti

Kamera: Darius Khondji

Střih: Masahiro Hirakubo

Kostýmy: Rachael Fleming

Společnost: Figment Films

Natáčeno: Bangkok, Thajsko / Khao Yai National Park, Thajsko / Krabi, Thajsko / Londýn, Velká Británie / Phi Phi Leh Island, Thajsko / Phuket, Thajsko / Thanon Khao San, Talad Yot, Phra Nakhon, Bangkok, Thajsko

Hrají: Leonardo DiCaprio (Richard), Daniel York (Hustler), Patcharawan Patarakijjanon (hotelový recepční), Virginie Ledoyen (Françoise), Guillaume Canet (Étienne), Robert Carlyle (Daffy), Somboon Phutaroth (uklízečka), Weeratham ‚Norman‘ Wichairaksakui (detektiv), Jak Boon (cestovní agent), Peter Youngblood Hills (Zeph), Jerry Swindall (Sammy), Krongthong Thampradith (žena s klíčem), Abhijati ‚Meuk‘ Jusakul (starý farmář), Sanya ‚Gai‘ Cheunjit (farmář), Kaneung ‚Nueng‘ Kenia (farmář), Somchai Santitarangkul (farmář), Kawee ‚Seng‘ Sirikanerat (farmář), Somkuan ‚Kuan‘ Siroon (farmář), Paterson Joseph (Keaty), Zelda Tinska (Sonja), Victoria Smurfit (dívka), Daniel Caltagirone (Unhygenix), Peter Gevisser (Gregorio), Lars Arentz-Hansen (Bugs), Tilda Swinton (Sal), Lidija Zovkic (Mirjana), Samuel Gough (kytarista), Staffan Kihlbom (Christo), Jukka Hiltunen (Karl), Magnus Lindgren (Sten), a další

Údaje o DVD neznámé:

Zvuk: Dolby Digital 5.1 anglicky, 2.0 česky, 5.0 maďarsky, 5.1 polsky, 5.1 rusky, 2.0 turecky

Titulky: česky, anglicky, maďarsky, polsky, rusky, turecky

Obraz: barevný 16:9 (podle imdb.com 2,35:1)

Bonus: Upoutávka, Komentář režiséra, Trikové efekty, Zákulisí natáčení, Filmová hudba All Saints – Pure Shore