Hollywood Classic Entertainment – JCVD

Nestává se tak často, aby si někdo dělal srandu sám ze sebe ve vlastním filmu. Z katalogu H.C.E. se chystá jedna taková vlaštovka v podobě filmu JCVD v pátek 18. června 2010 v digipackovém balení FilmPremiéra za 99,- Kč. Největší zápas jeho života.

Film francouzského režiséra s alžírskými kořeny Mabrouka El Mechriho rozehrává napínavý a vtipný příběh hvězdy akčních filmů a pro Belgičany téměř národního hrdiny, který se prosadil v Hollywoodu. Na pomezí skutečnosti a fikce sledujeme Jean-Clauda Van Damma v příběhu o pádu hvězdy, jíž minulost odpírá právo na normální život.

Pro sedmačtyřicetiletou akční hvězdu devadesátých let zbývají už jen role v laciných béčkových filmech. Jeho sláva pohasla a on nyní musí bojovat spíš sám se sebou a svým osobním životem.

K tomu se přidá soud o opatrovnictví dcery – je na čase se vrátit domů. Vyčerpán soudním řízením i filmovými manažery a producenty, kteří jej poslední roky jen okrádají, se vrací do rodné Belgie.

Nejraději by si lehl do prvního hotelu a prospal několik dní a nocí. Sotva však Jean-Claude Van Damme vystoupí na bruselském letišti, zaplétá se shodou tragikomických náhod do řetězce událostí, které ho donutí bilancovat svůj dosavadní život.

V Bruselu stále platí za hvězdu a tak ho každou chvíli někdo zastaví a chce se s ním dát do řeči nebo aspoň vyfotografovat. Jean-Claude musí uhradit honorář svému právníkovi, jenže kreditní karta je prázdná. Chvíli poté, co vejde do dveří místní pošty, se ozve výstřel. Mohla by se snad hollywoodská akční hvězda pokusit v nějakém zkratu vyloupit poštu?

Jean-Claude, jak si mu fanoušci zvykli familiérně říkat, hraje sám sebe se sympatickou otevřeností, v níž je kus sebeironie, autentického fyzického a psychického vyčerpání i čas pro osobní zpověď. Když mu k spánku přiloží psychopatický lupič skutečnou zbraň, mění se akční idol v obyčejného muže, který je naplněn strachem, obavami i nadějemi.

Film JCVD není klasickým portrétem hvězdy. Staví na fiktivní zápletce a zároveň čerpá z Van Dammova skutečného života, který ještě před drogovými a promiskuitními aférami formovali rodiče a kodex bojového umění.

Obrazovka z DVD

Obrazovka z DVD

Obrazovka z DVD

Obrazovka z DVD

Pro spoustu diváku velmi milé překvapení, které si vysloužilo hodnocení přes 70 procent: Konečně nehraje lamu v nějaké béčkově ubohé akčňárně, jinakost filmu je jen k dobru. Vynikající sebereflexe.

Zadní strana obalu

Tak tenhle film stojí za to už jen kvůli předělávce znělky studia Gaumont!

Žánr: Akční / Drama / Komedie / Krimi

Země původu: Belgie / Lucembursko / Francie

Rok vzniku: 2008

Délka: 93 minut

Původní název: JCVD

Světová premiéra: 4. června 2008 – Francie

Kinopremiéra v ČR: 9. dubna 2009

Režie: Mabrouk El Mechri

Námět: Frédéric Taddeï, Vincent Ravalec

Scénář: Frédéric Bénudis, Mabrouk El Mechri, Christophe Turpin

Produkce: Sidonie Dumas, Marc Fiszman, Patrick Quinet, Jani Thiltges, Jean-Claude Van Damme, Arlette Zylberberg

Hudba: Gast Waltzing

Kamera: Pierre-Yves Bastard

Střih: Kako Kelber

Kostýmy: Uli Simon

Společnost: Gaumont / Samsa Film / Artémis Productions / Radio Télévision Belge Francophone / Bankable / La Sofica Cofinova 4 / Canal+ / CinéCinéma / Film Fund Luxembourg

Natáčeno: Brussels, Brussels-Capital, Belgie / Lucembursko / Schaerbeek, Brussels-Capital, Belgie

Hrají: Jean-Claude Van Damme (J.C.V.D.), Valerie Bodson (Veuve Film Budapest), Hervé Sogne (poručík Smith), Rock Chen (asijský režisér), Huifang Wang (asijský překladatel), John Flanders (advokát bývalé manželky), Mourade Zeguendi (zákazník klubu), Vincent Lecuyer (prodavač v klubu), Jenny De Chez (taxikářka), Patrik Steltzer (policista), Bernard Eylenbosch (technik Telecomu), François Damiens (Bruges), Pascal Lefebvre (kukla 2), Jacky Lambert (kukla 3), Norbert Rutili (Perthier), Olivier Bisback (Eric, dokotor), Armelle Gysen (novinářka), Saskia Flanders (dcera JCVD), Jesse Joe Walsh (agent JCVD), Anne Paulicevich (pokladní), Hyppolyte Eloy (syn pokladní), Alan Rossett (Leon Bernstein), Liliane Becker (matka JCVD), François Beukelaers (otec JCVD), Janine Horsburgh (asistentka JCVD), a další

Menu DVD

Údaje o DVD:

Výběr kapitol

Zvuk: Dolby Digital 5.1 francouzsky a anglicky, 5.1 česky

Titulky: česky

Nastavení zvuku a titulků

Obraz: barevný PAL DVD9 16:9 (podle imdb.com 2,35:1)

Bonus: žádný