Lola běží o život

Levné knihy v záplavě novinek nachystaných na měsíce únor a březen (zahrnul jsem i přebaly dříve vydaných filmů a nově zabalených do levnější papírové DVD pošetky) nám aktuálně nabízejí film německého režiséra Toma Tykwera Lola běží o život, který nepochází z jejich výroby. Film vydala společnost Filmhouse a je dodáván v plastové krabičce za cenu 99 Kč (běžná cena 199 Kč).

Film byl natočen odhadem za 3,5 mil. DEM, jen v USA dosáhly tržby 7,3 mil. USD. Snímek byl velice úspěšný na mezinárodních filmových festivalech, kromě jiných byl v roce 2000 nominován na Českého lva v kategorii Nejlepší zahraniční film (vyhrál ale Zamilovaný Shakespeare).

Lola běží o život
Originální název: Lola rennt

Žánr: drama, thriller, akční, romantický, krimi
Země původu: Německo
Rok vzniku: 1998
Délka: 81 min.

Obraz: 1,85:1
Zvuk: DTS 5.1 – německy, Dolby Digital 5.1 – německy, Dolby Digital 5.1 – česky
Bonusy: rozhovory, film o filmu, upoutávka

Scénář:
Tom Tykwer
Kamera: Frank Griebe
Hudba: Reinhold Heil, Johnny Klimek, Tom Tykwer

Režie: Tom Tykwer
Hrají: Franka Potente, Moritz Bleibtreu, Herbert Knaup, Nina Petri, Armin Rohde, Joachim Król, Ludger Pistor, Suzanne von Borsody, Sebastian Schipper, Julia Lindig, Lars Rudolph, Andreas Petri, Utz Krause, Klaus Müller, Heino Ferch, Monica Bleibtreu, Marc Bischoff

Berlín. Současnost. Letní den, v němž minuty rozhodují o lásce, životě a smrti. Lole a Mannimu je něco přes dvacet a jsou milenci. Manni pracuje jako kurýr pro pochybného překupníka s auty. Poslední akce však nedopadne podle plánu. Vletí v metru do náruče revizorům a ztratí igelitku se 100.000,– DM, které si má šéf za dvacet minut vyzvednout. Zoufalý Manni volá Lole. Co si počít? Když ty peníze nesežene, zemře. Lolin mozek pracuje naplno. Má dvacet minut na to, aby sehnala sto tisíc, dvacet minut na záchranu Manniho života. Lola vyrazí z domu do ulic Berlína vyběhat sobě a Mannimu život, sehnat nějak někde sto tisíc. Lola běží ne jako, ale o život.