Ohněm a mečem

V nabídce prodejen Levné knihy se znovu objevila nabídka ke koupi polského výpravného historického velkofilmu Ohněm a mečem, film byl rozdělen na 2 DVD, každé je za cenu 69 Kč, celkem Vás možnost sledovat tento film přijde na 138 Kč. Filmy jsou zabaleny v klasické plastové krabičce.

Ohněm a mečem
Originální název: Ogniem i mieczem

Žánr: dobrodružný, drama, válečný

Země původu: Polsko
Rok vzniku: 1999
Délka: 180 min.
Jazyk: polština, čeština
Cena: 2×69,– Kč

Režie: Jerzy Hoffman
Hrají: Izabella Scorupco,Michal Zebrowski, Krzysztof Kowalewski, Bogdan Stupka, Andrzej Seweryn, Zbigniew Zamachowski, Daniel Olbrychski, Wojciech Malajkat, Marek Kondrat, Gustaw Holoubek, Zbigniew Zapasiewicz, Krystyna Feldman, Andrzej Grabowski, Bartosz Obuchowicz

Jedná se o jeden z největších a nejdražších filmových projektů v celé historii polské kinematografie, natočený podle první části slavné trilogie Henryka Sienkiewicze (Ohněm a mečem, Potopa a Pan Wolodyjowski). Děj se odehrává v 17. století a dotýká se tragického konfliktu polsko-ukrajinského, kozáckých válek a povstání Bohdana Chmelnického. Na pozadí mocenských a společensko-politických sporů se současně odvíjí milostný příběh rytíře Jana Skrzetuského a Heleny Kurczewiczové.

Přepis Sienkiewiczova románu Ohněm a mečem vznikal současně ve dvou podobách. Filmová verze obdržela na Festivalu polských hraných filmů v Gdyni v roce 1999 Cenu za střih (Cezary Grzesiuk a Marcin Bastkowski), Cenu za výpravu (Andrzej Halinski) a Cenu poroty (Jerzy Hoffman). Ve stejném roce připravili tvůrci televizní verzi.

Spisovatel Henryk Sienkiewicz přitom vložil do svého díla vedle historických skutečností také hodně tvůrčí fantazie, prodchnul jej duchem slavné minulosti a vlastenectví. Jeho románová trilogie byla u našich severních sousedů přijímána každou novou generací jako čtenářský bestseller a mnohdy téměř jako národní bible.

Příběh na filmové plátno převedl režisér Jerzy Hoffman, jehož scénář postupně „dozrával“ v několika verzích a na realizaci čekal víc než deset let.

Je tak trochu ironií osudu, že tento tvůrce již dávno předtím natočil Potopu a Pana Wolodyjowského (oba snímky byly uváděné s úspěchem i u nás), ale stále čekal na zfilmování první části. Realizaci Ohněm a mečem, totiž kromě nemalých finančních nákladů, bránily v době totality politické důvody, zejména nechuť cenzury tehdejšího Sovětského svazu, zobrazovat komplikovanou vzájemnou historii.

Jerzy Hoffman dokončil natáčení složitého filmařského projektu v době, kdy mu bylo šedesát sedm let (narodil se 15. března 1932) a potvrdil, že umí působivě prolínat historické a romantické prvky a náročné bitvy s jednotlivými lidskými osudy románové předlohy.

Velkou pozornost věnoval výběru herců a vedení hlavních představitelů. Rytíře a vlasti oddaného šlechtice Jana Skrzetuského vytvořil Michal Zebrowski (jenž má na svém hereckém kontě titulní roli ve filmu Pan Tadeáš a hlavní postavu Geralta v třináctidílném dobrodružném seriálu Zaklínač). Krásnou plavovlasou Helenu hraje Izabella Scorupcoová (známá z bondovky Zlaté oko či sci-fi thrilleru Království ohně). Rozšafného a obtloustlého mluvku Jana Zaglobu představuje Krzysztof Kowalewski (Pouští a pralesem).

Úlohu divokého kozáckého vůdce Bohuna ztělesnil ruský herec Aleksandr Domogarov (Na konci světa). Téměř přízračnou až donquichotskou postavou je potulný šlechtic Longinus Podbipieta, jemuž propůjčil tvář Wiktor Zborowski (jehož jsme mohli vidět v komedii C. K. Dezertéři).

Trochu mýtického vzbouřence Bohdana Chmelnického si zahrál Bohdan Stupka, který je považován za nejslavnějšího ukrajinského herce. V dalších rolích se představí Daniel Olbrychski (krutý tatarský vůdce Tuhaj-Bej), Zbigniew Zamachowski (statečný „malý rytíř“ Michal Wolodyjowski), Andrzej Seweryn (tvrdý polský kníže Jeremiáš Wisniowiecki) a Marek Kondrat (polský král Jan II. Kazimír).