Bohemia Motion Pictures – Operace Silver A

Rozjezd do dalšího měsíce je zatím pomalý, v pondělí 4. dubna 2016 tvoří jedinou novinku titul společnosti Bohemia Motion Pictures, kterým je za 199,- Kč televizní film Operace Silver A. Dvoudílný dramatický příběh z období protektorátu.

Píše se konec roku 1941 a v Pardubicích vypadá vše celkem idylicky. Začíná předčasná oslava Silvestra a dvě krásné mladé ženy, přítelkyně a obdivovatelky tehdejších filmových hvězd, jsou středem společnosti. A právě v tu chvíli nedaleko odtud, v zasněženém lese, seskočili padákem tři mladí muži: Bartoš, Potůček a Valčík. Příchod parašutistů, vyslaných z Anglie, znamená zásadní zlom v dosavadním životě obou žen, jejich manželů i přátel. Navíc po atentátu na Heydricha se síť kolem pardubické skupiny rychle stahuje.

operace_silver_a_01

operace_silver_a_02

operace_silver_a_03

operace_silver_a_04

Obšírněji:

Dvoudílný televizní scénář Lucie a Josefa Konášových je působivým a dramatickým příběhem lásky, hrdinství i slabosti. Odehrává se ve dnech, kdy šlo našemu národu opravdu o vše, v období protektorátu.

Ačkoliv příběh začíná téměř idylicky, na sklonku roku 1941, předčasnou oslavou Silvestra, s falešným zdáním, že vše je stále v pořádku, a dvě krásné mladé ženy, přítelkyně a obdivovatelky tehdejších filmových hvězd, jako byly Adina Mandlová i Nataša Gollová, jsou středem společnosti, právě v tuto chvíli nedaleko odtud, v zasněženém lese, seskočili padákem tři mladí muži: Bartoš, Potůček a Valčík….

Příchod parašutistů, vyslaných z Anglie, kteří se v Pardubicích objeví, znamená zásadní zlom v dosavadním životě obou žen i v životě jejich manželů. Do nebezpečných akcí, které mají parašutistům pomoci splnit zadaný úkol se zapojí nejen ony, jejich manželé, ale i řada dalších osob kolem nich. Přes to všechno však Hana ani Táňa nezapomínají na svou touhu uplatnit se u filmu, touží po krásných šatech a nemohou přehlédnout mužský šarm a svádění Alfréda Bartoše, jednoho z parašutistů. Přátelství obou dívek začne dostávat povážlivé trhliny. Spolu s tím se přiostřuje i nebezpečí odhalení celé této pardubické skupiny. Němcům se podařilo zachytit několik stop, a jedna z nich vede k Valčíkovi, který se skrývá pod falešným jménem coby vrchní v pardubickém hotelu Veselka. Všichni si začnou uvědomovat vážnost situace. Mistrné propojení ryze soukromých, intimních vztahů jednajících postav s historickými událostmi, které, ať zúčastnění chtěli nebo ne, zasáhly do všech lidských osudů, je nesporným kladem obou autorů.

Příběh se sice odehrává ve velmi krátkém časovém úseku, ale je v něm jakoby v kostce postižena široká škála proměn lidských charakterů, od zcela malých selhání až po ta nejzávažnější. Ale jde v něm současně i o obdivuhodné a mnohdy nečekané důkazy odvahy, statečnosti a obětavosti. Je to i příběh o zkoušce, které je vystaveno přátelství, dosud považované za nejpevnější…

Díky tomu, že se autoři zamýšlejí nad touto dobou právě z tohoto hlediska, přes komplikované a nejednoznačné vztahy a postoje vylíčených postav, vznikl text, který se stal skvělým podkladem pro silný a divácky atraktivní televizní film, jehož působivost a dramatičnost ještě zvýraznila režie Jiřího Stracha a obsazení obou hlavních postav Tatianou Vilhelmovou a Klárou Issovou. V neméně důležitých a skvěle zahraných rolích se setkáte i s Jiřím Dvořákem, Davidem Švehlíkem, Ivanem Trojanem, Miroslavem Táborským, Alešem Hámou, Matějem Hádkem, Viktorem Preissem a dalšími.

Na csfd.cz 83 procent: Úžasná výprava, dobří herci a boření mýtů.

Zadní strana

Žánr: Drama

Země původu: Česká republika

Rok vzniku: 2007

Kinopremiéra v ČR: 7. června 1940

Délka: 149 minut (73 + 77)

Režie: Jiří Strach

Asistent režie: Jarmila Gösslová

Pomocná režie: Zuzana Mathéová

Scénář: Lucie Konášová, Josef Konáš

Dramaturgie: Lída Hustolesová, Jan Otčenášek, Ivan Hubač

Produkce: Jaroslav Kučera, Marie Rosenthalová, Marika Jakšová

Hudba: Zbyněk Matějů

Kamera: Martin Šec

Střih: Jiří Lukášek, Zdenek Patočka

Zvuk: Pavel Dvořák, Štěpán Mamula

Architekt: Jiří Veselý, Jiří Hlupý

Kostýmy: Jan Hever, Hana Káclová, Miroslava Pletichová, Libuše Divišová, Jarmila Konečná

Masky: Radka Pipková, Jiřina Kozlová, Martin Valeš

Odborný poradce: Stanislav Kokoška, Tomáš Dimter

Společnost: Česká televize

Hrají: Klára Issová (Hana Kroupová), Tatiana Vilhelmová (Táňa Hladíková), Jiří Dvořák (Alfréd Bartoš), Ivan Trojan (František Hladík), David Švehlík (Václav Kroupa), Miroslav Táborský (Arnošt Košťál), Aleš Háma (Josef Valčík), Matěj Hádek (Jiří Potůček), Marek Taclík (Hubert Freylach), Viktor Preiss (Wilhelm Schultze), Jan Vondráček (Gerhard Clages), Jana Hlaváčová (Nohýnková), Taťjana Medvecká (Anděla), Alois Švehlík (Kroupa, otec Václava), Dana Syslová (Kroupová, matka Václava), Radim Špaček (Karel Čurda), Jaroslav Plesl (Adolf Opálka), Taťána Fischerová (Bočková), Barbora Munzarová (Košťálová), Radek Holub (Žáček), Klára Sedláčková-Oltová (Žáčková), Lenka Krobotová (Pavlasová), Martin Myšička (Pavlas), Jaroslava Kára (gestapák), Michal Pavlata (gestapák), Martin Zahálka (gestapák), Petr Puha (gestapák), a další

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 5.1 česky

Titulky: česky pro neslyšící

Obraz: barevný PAL DVD9 16:9

Bonus: žádný