Codi – Operace Valkýra

I další titul vydavatelství Codi je avizován na sváteční úterý a lze tedy předpokládat, že k běžnému zakoupení bude ve středu 7. července 2010, za 49,- Kč další díl skládanky o 2. světové válce s názvem Operace Valkýra. Neuvěřitelný, ale pravdivý příběh o tom, jak němečtí generálové plánovali zavraždění Adolfa Hitlera. Docela vhodný doplněk k řadě DVD Hitlerovi bodyguardi od konkurence.

Koncem třicátých let dvacátého století začalo mnoha důstojníkům německého Wehrmachtu docházet, že Adolf Hitler žene Německo do nové, tentokrát ještě horší války, než byla Velká válka, naší terminologií I. světová.

 

Operace Valkýra 

 

Již tehdy byla osnována první spiknutí, jejímž cílem mělo být odstranění Vůdce. Pokusy nebyly z mnoha důvodů úspěšné a po úspěších německých vojsk po celé Evropě ustaly. Jakmile však začalo Německo ustupovat, na německá města začaly denně padat bomby, jakmile začalo přibývat mrtvých a zraněných, množily se zločiny německých úřadů a branné moci proti jiným národům, mnoho prozíravých lidí, důstojníků i civilistů, došlo k názoru, že jedinou možností jak zachránit německo před úplným zničením je odstranění Adolfa Hitlera a jeho nejbližších spolupracovníků.

 

Adolf Hitler 

 

Operace Valkýra byla ze spiknutí proti Hitlerovi nejvýznamnější a nejrozsáhlejší. Zůčastnila se jí řada významných vysokých důstojníků a civilních osobností, zejména generálové Beck, Olbricht, von Falkenhausen, von Tresckow, maršál von Witzleben, bývalí politici a další civilisté, například Dr. Goerdeler, von Wartenburg, von Hassel, celkem přes dvě stě lidí. Nepřímo se na spiknutí zúčastnily i špičky německé tajné služby Reinhard Gehlen a admirál Wilhelm Canaris. Nevyjasněná je účast maršála Rommela.

 

Klíčovou postavou spiknutí byl plukovník hrabě Claus Schenk von Stauffenberg, který jako důstojník, jenž měl přístup do Hitlerova štábu ve Vlčím doupěti ve Východním Prusku, přinesl do místnosti časovanou bombu. Následovat mělo rozsáhlé zatýkání vedoucích představitelů Říše, vysokých důstojníků SS, SD a Gestapa.

 

Nepovedený atentát 

 

Atentát na Hitlera se však nepodařil, Vůdce ač zraněn přežil a pokus o převzetí moci v Berlíně byl záhy potlačen. Gestapo po porážce spiklenců zatklo 7000 lidí, z nichž bylo, většinou na základě rozsudků zvláštních lidových soudů, téměř 5000 lidí popraveno a řada dalších zemřela v koncentračních táborech.

 

Důstojníci, politici, kněží, policisté, úředníci, soudci i prostí lidé, kteří se svrhnout Hitlera pokusili však dokázali, že i v Německu je řada čestných lidí, kteří byli schopni se krutému režimi vzepřít, ač riskovali svoje životy, a že má smysl budovat nové Německo. 

 

Menu DVD

 

Údaje o DVD:

Výběr kapitol 

Délka: 93 minut (1:32:20)  

Zvuk: Dolby Digital 2.0 česky

Titulky: žádné

Obraz: černobílý/barevný PAL DVD5 podle obalu 4:3, podle pravítka cca 1,9:1 – ovšem vypadá to, že do širokoúhlého formátu byly zdeformovány původní materiály z 1,33:1 

Bonus: z nabídky Codi