Codi – Německé tanky II. světové války – Panzer III – Střední tank

Po minulém seznámení s tanky lehkými nás Codi ve čtvrtek 8. července 2010 seznámí v edici Druhá světová válka (díl 47) za 49,- Kč s další kategorií, ke koupi bude DVD Německé tanky II. světové války – Panzer III – Střední tank

Tank Panzer PzKpfw (Pz) III byl hlavním bojovým tankem obrněných jednotek Wehrmachu a Zbraní SS v první polovině II. světové války. Požadavky na jeho vývoj byly Zbrojním úřadem zadány v roce 1934 a výroba zahájena v roce 1937. Již při zadávání parametrů došlo k neshodě mezi Zbrojním úřadem, který požadoval lafetaci 37 mm kanonu a velením Wehrmachtu, které chtělo, aby tank byl vybaven kanónem ráže minimálně 50 mm.

 

Německé tanky 

 

Zvítězili byrokraté a tak byl tank opatřen 37 mm kanonem. Wehrmacht dosáhl alespoň toho, že věž byla připravena pro lafetaci 50 mm děla. Již první bojové zkušenosti ukázaly, že kanon 37 mm nestačí v boji proti francouzským a britským tankům a ještě více se nedostatek průrazné síly kanónu ukázal v operaci Barbarossa, když se Panzer III střetl se sovětskými tanky. Tank byl proto na podzim roku 1941 urychleně přezbrojen dělem KwK 39 L60 ráže 50 mm.

 

Střední tank Panzer III 

 

Celková konstrukce i pancéřování tanku však byly poplatné době, kdy byly zadávány parametry pro vývoj a ukázaly se jako nedostatečné pro hlavní válčiště v Evropě a v severní Africe. Výroba Pz III byla proto po vyrobení něco více než 5500 kusů zastavena v roce 1943 ve prospěch výroby modernějších a účinnějších tanků Panzer IV a V. Tank Pz III byl vyráběn v osmi hlavních provedeních a jeho podvozek byl použit ke stavbě další bojové obrněné techniky, jako byla např. Houfnice vzor 42, Samohybné dělo Hummel či STUG III, plamenometný tank, či stíhač tanků Nashorn.

 

 

 

Posledním významným bojovým nasazením Panzeru III byla operace Wacht am Rhein (Stráž na Rýně) v Ardenách na přelomu roku 1944 a 1945, známá spíše pod názvem Bitva o výběžek.

 

Dokument Vás seznámí nejen s historií tanku a jeho základní konstrukcí, ale zejména s jeho bojovým nasazením, kdy uvidíte unikátní a odborně komentované záběry z německých týdeníků, válečných dokumentů, nebo německých instruktážních filmů.  

 

Menu DVD

 

Údaje o DVD:

Výběr kapitol 

Původní název: Deutschen Panzer Number 4 – Panzerkampfwagen (PZKPFW) – Die Panzer III.

Země původu: Velká Británie

Délka: 63 minut (1:03:19)

Zvuk: Dolby Digital 2.0 česky

Titulky: žádné

Obraz: černobílý/barevný PAL DVD5 4:3 

Bonus: z nabídky Codi