Amercom – Velké bitvy historie (12. díl) – Kursk 1943

V pátek 9. července 2010 se na pultech objevuje další balení knihy a DVD vydavatelství Amercom s názvem Velké bitvy historie (12. díl) – Kursk 1943 za 99,90 Kč.

Pohledem na domácí (tj. polské) webové stránky vydavatele lze zjistit, že naše národní mutace je poněkud odlišná. V Polsku totiž vychází jak edice Wielkie Bitwy Historii, která je momentálně u čísla 22 ze 72, tak Wielkie Bitwy II Wojny Światowej, kde je aktuální číslo 23 z 50. A právě Kursk patří do té druhé, která je u nás přimixovaná do té první – ne že by tak v člověku vznikal dojem, že se muselo někde prudce ubrat, když má u nás vyjít knih jen 70…

Jedná se o sérii 70 knih, věnovaných nejvýznačnějším bitvám a válečným konfliktům historie, která je doplněna o unikátní dokumentární filmy na DVD. Série "Velké bitvy historie" je českou verzí světoznámých edicí "Campaign" a "Essential Histories" britského vydavatelství Osprey Publishing.

V sérii čtenář obdrží popis všech významných bitev a vojenských kampaní historie. V každém čísle naleznete velmi obsáhlou publikaci o cca 100 stranách. Kniha obsahuje podrobnosti a popisy zúčastněných stran, klíčových postav konfliktu a podrobné historické, politické a geografické souvislosti.

Druhou částí každého čísla je pak obsáhlý dokument na DVD.

Očekávaný 12. díl vyšel v Polsku ve druhé ediční řadě s číslem 21 a doprovodný text praví zhruba toto:

Bitva u Kurska byla jednou z největších bitev obrněnců druhé světové války a byla také poslední velkou německou ofenzívou na východní frontě. Po této bitvě strategická iniciativa na východní frontě zcela přešla na stranu Rudé armády. Vítězství v bitvě u Kurska bylo začátkem celé řady ruských úspěchů, které vyvrcholily dobitím Berlína v květnu 1945.

Autor knihy Mark Healy podrobně popisuje, jak obě strany připravovaly titánský střet a jak se odvíjela bitva, ve které zdánlivě neporazitelné německé obrněné divize vykrvácely na velmi silné obranné sovětské linii.

 

 

 

A předběžnou informaci možno doplnit o detaily:

 

Bojiště – Kursk 

V létě 1943 byla německá armáda připravena k rozsáhlé ofenzivě. Jejím cílem bylo dobytí kurského výběžku, v němž Němci chtěli do pasti sevřít velké množství sovětských jednotek a vydláždit tak cestu k zásadnímu obratu, který by jejich protivníka definitivně srazil na kolena.

 

Sověti však ve výběžku vytvořili obrovské množství obranných pozic, na nichž si německé tankové jednotky vylámaly zuby. Sověti převzali iniciativu a jejich následná protiofenziva prakticky odstartovala postup, který skončil až v ruinách pokořeného Berlína.

 

Jen jsem trochu nejistý a bohužel aktuálně nemohu ověřit – vypadá to, že jde o zcela stejný dokument, který byl přílohou Encyklopedie II. světové války číslo 25…  

Kniha Kursk 1943 – Karta na Východě se obrací je z roku 1992 (Kursk 1943 – The tide turns in the East), má obvyklých 96 stran, křídový papír a lepenou vazbu vázaných „sešitků“. Autorem knihy je Mark Healy, český překlad Mgr. Jiří Hutečka, Ph. D., odborný posudek textu PhDr. Jiří Fidler.

   

Žánr: Dokument / Válečný

Délka: 96 minut (1:36:26)  

Původní název: Battlefield – Kursk  

Český komentář: Tomáš Jirman

Menu DVD 

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 2.0 anglicky, česky, polsky

Titulky: česky, polsky

 

Nastavení zvuku a titulků 

 

Obraz: barevný/černobílý PAL DVD5 4:3

Bonus: žádný