Legendy českého filmu – Prstýnek + Morálka paní Dulské

V sobotu 21. února 2009 rozhojní dostupné tituly v ediční řadě Legendy českého filmu hned dvojitá dávka, na jednom disku vychází filmy Prstýnek a Morálka paní Dulské za obvyklých 49,- Kč.

Prstýnek:

Na obecní faře domlouvá sluha boží sedlákovi Janu Sochorovi, aby povolil na svém pozemku postavit kapličku, na kterou se místní věřící skládali několik let. Její stavbou mají být oslaveny zázraky svatého Antonína. Jednak z boží vůle nezmrzl zraněný soused (i když to vlastně bylo jinak) a hlavně z boží vůle byl zachráněn knížecí rod před vymřením (i tohle se odehrálo úplně jinak).

Sochor je jediný, kdo stojí v cestě stavbě kapličky. A také námluvám mladého zámeckého pána, který se dvoří jeho dceři. Ke staré kapličce ho poutá romantická vzpomínka a k mladému knížeti ještě něco hlubšího.

Sochor se faráři vyzpovídá: před 20 lety, když přijela vrchnost na letní sídlo – mladá kněžna a starý nemohoucí kníže, kterým zdravý vzduch měl pomoci k vytouženému dědici – on měl před svatbou s Baruškou. Jenže potkal na nočních toulkách v knížecí oboře samotnou kněžnu.

Pytláctví mu prominula pod podmínkou, že nachytá ryby i pro ni. Takto nevinně začal letní románek mladé, neuspokojené kněžny s vesnickým chasníkem. Sešli se jen několikrát a kněžna zjistila, že čeká dítě. Radoval se i stařičký kníže a panstvo se chystalo odjet. Kněžna se ještě se Sochorem rozloučila, na památku dostal prstýnek, ale poznal, že kněžnou byl jen využit…

Oženil se s Barčou, narodilo se jim šest holek. A právě nyní, po dvaceti letech, přijel mladý kníže na zámek bez vědomí své matky. Naplno se u něj projevila nezkrotná povaha svého pravého otce-pytláka, lidovost prokázal, když sezval prosté lidi na zámeckou tancovačku a dokonce se díky své vášni pro myslivost spřátelil se Sochorem.

Kněžna přijela s obavami, aby se tehdejší tajemství neprozradilo. Kníže Robert se zakoukal do nejstarší Sochorovy dcery Barči. A tehdy musel starý Sochor zasáhnout, aby nebyl spáchán ještě větší hřích než před dvaceti lety. Poprvé páskem od kalhot uplatnil otcovskou autoritu tak, jak je u svých dětí zvyklý. Opět byl po letech vsazen do stejné kobky a teprve po letech mu kněžna dala najevo, že si ho váží. Vše se srovnalo a kněžna podruhé věnovala stejný prstýnek Sochorově dceři…

Žánr: Komedie

Země původu: Československo

Rok vzniku: 1944

Délka: 92 minut

Premiéra v kinech ČR: 16. února 1945

Režie: Martin Frič

Námět: Ivan Olbracht

Scénář: Josef Neuberg, Josef Hlaváč

Produkce: Václav Dražil

Kamera: Václav Hanuš, Julius Vegricht

Hudba: Eman Fiala

Střih: Jan Kohout

Kostýmy: Bohumil Sochor

Zvuk: Miroslav Prokeš

Odporný poradce: Josef Matěj Gottlieb

Výprava-architekt: Štěpán Kopecký, Ferdinand Fiala

Výtvarník: OldřichNovotný

Společnost: Nationalfilm

Hrají: Otomar Korbelář (Jan Sochor/Sochorův otec), Marie Blažková (Sochorova matka), Naděžda Vladyková (Baruška, žena Jana Sochora), Hermína Vojtová (Baruščina matka), Vlasta Fabianová (kněžna Andresová), František Smolík (kníže Ferdinand Andres), Zdeněk Dítě (mladý kníže Robert), Jana Dítětová (Baruška,dcera Jana a Barušky Socho), Jaroslav Marvan (farář), Růžena Šlemrová (baronka, společnice kněžny), Jindřich Plachta (doktor), Vladimír Řepa (lesní), Ferenc Futurista (knížecí kočí pan Václav), Ella Nollová (kořenářka), Bolek Prchal (obecní strážník), Alois Dvorský (zvoník Čejka), Jaroslav Seník (kastelán), Ota Motyčka (kostelník), Jiří Vondrovič (myslivec), Ludmila Skleničková (komorná na zámku, milá myslivce), Karel Šmíd (nadlesní), Emil Bolek (hajný), Bedřich Bozděch (komorník Filip), Milka Balek-Brodská (služka na faře), Antonín Soukup (starosta obce Marčan), Darja Hajská (starostova žena), Karel Veverka (venkovan), Miloš Šubrt (venkovan), Emanuel Hříbal (venkovan), Josef Steigl (venkovan), Běla Jurdová (dívka okopávající růže), a další

Morálka paní Dulské:

Majitelka velkého činžovního domu paní Dulská je dle mínění lidí ctihodná manželka vyššího úředníka. Je ale despotickou vládkyní v domě a vládne tvrdou rukou celé rodině.

Jedině její nejstarší potomek, syn Zbyšek úspěšně uniká své mamá. Flámuje, chodí do nočních podniků a bordelů, utrácí hromady peněz. Aby jej matinka donutila k poslušnosti, napadne jí, najít mladou dívku jako služebnou, což se jí podaří v podobě hodné a mladé venkovské služebné Hanky Piątowské.

Hned první den začne Zbyšek Hanku obtěžovat. Naivní Mela, mladší dcera Dulské, si myslí, že jde o vzájemnou náklonnost. Rozhodne se tajný cit podporovat. Ale Hanka se svěří paní Dulské a chce dát výpověď. Paní Dulská jí naoko slíbí pomoc, jenže s uspokojením sleduje, jak syn chodí v noci místo na flámy za Hankou do kuchyně.

Obyvatelé domu paní Dulské žijí v neustálé nejistotě. O byt nájemníků, které chce majitelka vystěhovat, má zájem její neteř, paní Juljaševičová. Paní Dulská jí byt nepronajme. Má dojem, že její neteř žije nad poměry.

Hanka podlehne Zbyškovým svodům a poměr nezůstane bez následků, otěhotní. Jediný, kdo se k ní chová pozorně, mile a bez předsudků, je nejmladší dcera Dulských Mela, která se snaží přimět matku k souhlasu se Zbyškovou svatbou. Ale Zbyšek začne znovu flámovat.

Paní Dulská chce dát Hance výpověď údajně za to, že vede nemravný život, chce ji vyštvat z domu. Zbyškovi se celá tato pokrytecká komedie hnusí, a tak matce navzdory oznámí, že se s Hankou ožení. Jeho dobře míněná snaha je odsouzena díky " morálce " k naprostému a definitivnímu nezdaru.

Paní Dulská se pokoří a poradí se s protřelou Juljaševičovou. Slíbí pak Hance odstupné, které nakonec musí několikanásobně zvýšit, aby předešla skandálu. Hanka odchází, provázena upřímným pláčem Mely. Život v domě se vrací do starých kolejí.

Žánr: Tragikomedie

Země původu: Československo

Rok vzniku: 1958

Délka: 92 minut

Premiéra v kinech ČR: 19. září 1958

Režie: Jiří Krejčík

Pomocná režie: Věra Ženíšková

Asistent režie: Milan Kadlec

Námět: Gabriela Zapolska (divadelní hra Moralność pani Dulskiej), překlad Doležal Jaromír – divadelní hra Morálka paní Dulské

Scénář: Jiří Fried

Technický scénář: Jiří Krejčík

Produkce: František Milič, Věra Třešková, Jaroslav Merunka

Kamera: Vladimír Novotný

Asistent kamery: Eduard Kadeřábek, Jan Kváča

Hudba: Jiří Šust

Střih: Josef Dobřichovský, Libuše Vaněčková

Kostýmy: Kamil Lhoták, Ladislav Tomek, Ida Šmídková

Masky: Otakar Košťál, Marie Zedníková, František Malec

Zvuk: Miloslav Hůrka, Miloslav Hulínský

Choreografie: Antonín Landa

Výprava-architekt: Karel Škvor

Společnost: Filmové studio Barrandov (skupina Feix – Daniel)

Hrají: Zdeňka Baldová (Dulská), Bedřich Vrbský (Felicián, manžel Dulské), Vladimír Ráž (Zbyšek, syn Dulských), Vlasta Fabianová (Juljaševičová, neteř Dulské), Marie Tomášová (služka Hanka Piątowská), Jiřina Šejbalová (Tadrachová, Hančina kmotra), Jana Brejchová (Mela, mladší dcera Dulských), Alena Martinovská (Heša, starší dcera Dulských), Miloš Nedbal (lékař), František Filipovský (taneční mistr), Světla Amortová (řádová sestra), Heda Marková (andělíčkářka), Eva Šenková (dámička, sousedka Dulských z parte), Elena Hálková (radová), Luděk Munzar (voják Jašek), Josef Hlinomaz (strážník), Darja Hajská (služka), Ljuba Hermanová (zpěvačka), Stanislava Seimlová (blond dámička ve vinárně), Luba Skořepová (služka Anna Spěváková), Václav Trégl (domovník), Rudolf Princ (major), Ota Motyčka (řezník), Marcela Sedláčková (slečna ve vinárně), Věra Váchová (tmavovlasá dámička ve vinárně), Jaroslav Cmíral (pekařský pomocník), Vítězslav Černý (host ve vinárně), Hermína Vojtová (domovnice u Juljaševičové), Antonín Bubeník (mladík na plese)

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 2.0 česky

Titulky: česky pro neslyšící

Obraz: černobílý PAL DVD5 4:3

Bonus: žádný