Amercom – Stíhači v boji 5 – Letecké souboje – Guadalcanal

Vydavatelství Amercom svou zánovní ediční řadu Stíhači v boji – Letecké souboje zřejmě definitivně posunulo v čase, a tak již ve středu 28. července 2010 pokračuje dalším diskem s názvem Guadalcanal za 69,- Kč. Jedná se o seriál Dogfights, který před nedávnem vysílala Česká televize. 

Pokud jste tak hloupí jako já, pak inzerované balení magazín + DVD znamená podle upozornění těch všímavějších tolik, že vnitřní strana papírového obalu obsahuje doprovodný text. 

Dokumentární seriál Stíhači v boji (originál Dogfights) přibližuje pomocí nejmodernější počítačové grafiky slavné letecké bitvy minulosti. Věrné animace, jež tvoří až čtvrtinu každého dílu, umožňují divákům zažít spolu s piloty bojové situace v tvář nepříteli. Ke strhující atmosféře přispívají i autentická svědectví účastníků a vzácné archivní záznamy a fotografie.

Ocitnete se v kokpitu stíhaček F4F Wildcat bránících na tichomořském válčišti strategicky důležitý ostrov proti náletům japonských bombardérů Aiči a proti stíhačkám Mitsubishi Zero a Oscar.

 

Spojenečtí průzkumníci odhalili, že Japonci budují na ostrově Guadalcanal, na 150 km dlouhém, džunglí porostlém ostrově na jižním okraji Šalamounových ostrovů, letiště. 7. srpna 1942 zahájily Spojené státy první obojživelnou operaci druhé světové války. Na pobřeží Guadalcanal vylodili přes 11 tisíc příslušníků americké námořní pěchoty, rychle zajistili stabilní předmostí a na druhý den obsadili i japonské letiště a přejmenovali ho na Hendersonovo letiště. Japonci však přesunuli na Guadalcanal tisíce čerstvých vojáků a neúnavně na Američany útočili ve snaze vytlačit je z ostrova.

 

Námořní pěchota odrážela každodenní útoky a snažila se letiště zprovoznit. Přistávací dráhu prodloužili ze 790 na 1160 m a s použitím ukořistěných japonských traktorů a stavebního náčiní přistávací dráhu uvedli do provozu. Zasypané krátery po leteckých pumách zpevnili perforovanými ocelovými deskami. Během dvou týdnů letiště dokončili a přemístili na ně 19 stíhacích strojů F-4F Wildcat a 12 hloubkových bombardérů SBD Dauntless. A tady začínají příběhy odvahy spojeneckých letců, které budeme sledovat v kokpitu jejich strojů díky moderním zobrazovacím metodám televizní grafiky a animace.

Žánr: Dokument / Historický / Válečný

Délka: 45 minut 

Původní název: Dogfights – Guadalcanal 

Rok vzniku: 2006

Režie: Wayne Weiss, Robert Kirk

Scénář: Cynthia Harrison, Jason McKinley, Brooks Wachtel, Wayne Weiss  

Produkce: Tony Alunni, Cynthia Harrison, Robert Kirk, Rob Lihani, Jason McKinley, Abe Scheuermann, Brooks Wachtel, Wayne Weiss  

Hudba: Randy Jones

Střih: Steve Pomerantz, Gerard San Gemino

Společnost: Digital Ranch / History Chanel

Hrají: Phil Crowley (vypravěč), Frederick Blesse (generálmajor USAF), Ralph Parr (plukovník USAF), Robinson Risner (brigádní generál USAF), Barrett Tillman (historik)

 

Údaje o DVD neznámé:

Zvuk: 

Titulky: 

Obraz: 

Bonus: