Blesk – Léčba šokem

Občas by mě zajímalo, zda ve státech, odkud filmy pocházejí, mají tak zmapovanou a levně dostupnou vlastní filmografii, jak je tomu u nás. Bohužel tedy ale ne naši vlastní, ale právě tu jejich. Dalším titulem, který Hollywood Classic Entertainment vydává jako připomínku starých zlatých časů francouzských filmových hvězd, bude ve čtvrtek 29. července 2010 za 59,- Kč film Léčba šokem. Podle všeho Annie Girardot a Alain Delon ve svých typických kreacích cílevědomé samostatné ženy a bezcharakterního muže v rouše sympatického cynika.

Co o filmu praví dostupné zdroje:

Další z filmů, určených pouze pro video. V roce 1972 ho natočil přední francouzský režisér Alain Jessua (jehož známe prostřednictvím filmu Ve vší nevinnosti). Vypráví v něm příběh osmatřicetileté ženy, vyčerpané manažerky Heleny Massonové, která přijíždí na omlazovací kúru do luxusního sanatoria na mořském pobřeží. Po několika dnech se cítí mnohem lépe.

Má více sil a naváže intimní vztah s doktorem Devilersem. Vše je tu příjemné a pacienti získávají opět svou ztracenou energii. Jen obsluhující mladí Portugalci jakoby se ztráceli před očima.

Helena se o to začne zajímat. A zvědavost je nebezpečná vlastnost. Odhalí totiž, že sympatický majitel ústavu používá k regeneraci zámožných bezstarostných klientů krev a buňky právě těchto obelhaných portugalských mladíků.

„V první řadě je to film o strachu. A pak je to symbolická satira nu naší společnost,“ vysvětlil režisér.

Kéž by měl každý videotitul hodnocení přes 60 procent: Procházka rájem se postupně mění na cestu rovnou do pekla. Slušně temný film… Bizarní thriller s šokujícím koncem. Zajímavá sociální sonda do kořistnického světa těch bohatších. Jméno doktora je krásně symbolické, ve své „lékařské“ praxi je zcela lhostejný k morální otázce „léčby“, zůstává však nadále neodolatelný a šaramantní.

K zajímavostem dle zahraničních zdrojů patří fakt, že tehdejší kritika sestřelila celý film kvůli plážové části – pro její přílišnou odvážnost. Ba dokonce se údajně tato sekvence stala součástí mnoha porno stránek.

Obrazovka z DVD

Obrazovka z DVD

Obrazovka z DVD

Žánr: Krimi / Drama / Horor / Mysteriozní / Thriller

Země původu: Francie / Itálie

Rok vzniku: 1973

Délka: 84 minut (1:23_31)

Původní název: Traitement de choc / L’Uomo che uccideva a sangue freddo

Světová premiéra: 18. ledna 1983 – Francie

Režie: Alain Jessua

Scénář: Alain Jessua, Roger Curel

Produkce: Raymond Danon, Jacques Dorfmann

Hudba: Alain Jessua, René Koering

Kamera: Jacques Robin

Střih: Hélène Plemiannikov

Společnost: A. J. Films / Lira Films / Medusa Produzione

Natáčeno: Belle-Île-en-Mer, Morbihan, Francie

Hrají: Alain Delon (Dr. Devilers), Annie Girardot (Hélène Massonová), Robert Hirsch (Gérôme), Michel Duchaussoy (Bernard), Gabriel Cattand, Jeanne Colletin, Robert Party, Jean Roquel, Roger Muni, Lucienne Legrand, Anne-Marie Deschott, Salvino Di Pietra, Gabriella Cotta Ramusino, Nicole Gueden, François Landolf, Jean Leuvrais, Guy Saint-Jean, Anna Gaylor, Jurandir Craveiro, Joao Pareira Lopez, Alvaro Luis Carrasquinha, Mauricette Pierson, Jean-François Calvé (Gassin), Jacques Pisias, a další

Menu DVD

Údaje o DVD:

 Výběr kapitol

Zvuk: Dolby Digital 2.0 francouzsky, česky

Titulky: česky

Nastavení zvuku a titulků

Obraz: barevný PAL DVD5 16:9 (1,66:1)

Bonus: žádný