DVD edice magazín speciál – Bojiště Země

Dnes ve středu 5. března 2008 se na pultech objevila novinka z DVD edice – Bojiště Země, za 49,– Kč film o neradostné budoucnosti naší planety. K mému podivení už v dopoledních hodinách se mezi hromadami ostatních titulů krčily poslední dva kousky, údajně šel tenhle titul hodně na odbyt…

Nicméně nečekejte žádný úžasný trhák, neb netové kritiky praví : „scientologický věrozvěst Travolta rozbil prasátko, navlékl na sebe kostým, se kterým by byl prvotřídní pouťovou atrakcí a pomohl tak stvořit poctu svému myšlenkovému guruovi, potažmo zakladateli scientologické církve, L.R.Hubbardovi“ aneb „jak může takhle hluboko klesnout někdo, kdo hrál ve filmech typu Pomáda nebo Pulp Fiction?“ a do třetice „všichni, kteří se účastnili natáčení tohoto filmu, by se měli stydět-vyjma skladatele Elii Cmirala, českého rodáka, který odvedl opravdu dobrou práci. Holt zlatý český ručičky“.

Píše se rok 3000 a lidé již nejsou pány planety Země. Před léty si Zemi podrobili gigantičtí Psychloni, kteří chtějí ze Země vydolovat nerostné bohatství a člověk pro ně není víc než ochočené zvíře. Lidstvo je rozděleno do dvou skupin – těch, kteří jsou nevolníky Psychlonů, a těch, kteří žijí v primitivních kmenech. Lidé – nevolníci musí uvnitř obrovského dómu naplněného psychlonskou atmosférou používat dýchací přístroje, jsou chováni v klecích a používání pro těžké manuální práce. Všechny vzpomínky na invazi byly vymazány z vědomí těch, co přežili. Mytologie plná pověr a strachu z neviditelných cizinců – bohů – se vyvíjela a předávala z generace na generaci.

Jonnie se skrývá a přežívá s dalšími lidmi, kteří dosud nebyli chyceni či zabiti. Je ale polapen, uvězněn v kleci a má být používán jako laboratorní otrok k výzkumům. Na rozdíl od ostatních lidských otroků se se svým osudem nehodlá smířit. Terl, cizinecký bezpečnostní šéf, zaregistruje jeho pokus utéci. Když se pak s kolegou Terem rozhodne na vlastní pěst vytěžit zlato z nově nalezeného bohatého naleziště a s jeho pomocí si pak vykoupit návrat na Psychlo, potřebuje ochočeného člověka a Jonnie přesně zapadá do jeho plánu. Zlato se totiž nachází v blízkosti uranu a ten Psychlony zabíjí.

S pomocí výukového stroje naučí Terl mladíka psychlonský jazyk a základy řady vědních oborů. Jonnie, který se učení podrobil dobrovolně, aby se o nepřátelích dozvěděl co nejvíc, pochopí Terlovy plány i to, že ho mimozemšťan potřebuje. Jonnie se učí velmi rychle vědomostem Psychlonů a je záludný zrovna tak jako Terl. Terl dokonce nechá Jonnieho v denverské knihovně volně studovat přesvědčen, že lidské poznání není k ničemu. Vždyť Země byla dobyta během deseti minut. Dokonce ho naučí pilotovat psychlonský letoun a ovládat technologii těžby. Nakonec ho v čele skupiny dalších lidí vyloží v blízkosti zlatého dolu, kam sám nemá přístup. Ještě předtím ale všem velmi brutálním způsobem předvede, co by je čekalo, pokud by se pokusili o útěk. Netuší, že to, co Jonnie chystá, není útěk, ale vzpoura. Jeho cílem je zničit nejen dóm Psychlonů, ale také jejich planetu, aby na Zemi nemohly být poslány posily, protože s dalšími lidskými zajatci připravuje osvobození Země…

Žánr: Sci-fi / Akční
Země původu: USA
Rok vzniku: 2000
Délka: 117 min
Původní název: Battlefield Earth: A Saga of the Year 3000
Světová premiéra: 10 května 2000
Premiéra v kinech ČR: 19. října 2000
Režie: Roger Christian
Scénář: na motivy knihy L. Ron Hubbarda, Corey Mandell, J.D. Shapiro
Produkce: Ashok Amritraj, Don Carmody, Jonathan D. Krane, Elie Samaha, Andrew Stevens, John Travolta
Hudba: Elia Cmiral
Kamera: Giles Nuttgens
Hrají: John Travolta (Terl), Barry Pepper (Jonnie Goodboy Tyler), Forest Whitaker (Ker), Kim Coates (Carlo), Sabine Karsentiová (Chrissy), Michael Byrne (Parson Staffer), Christian Tessier (Mickey), Sylvain Landry (Sammy), Richard Tyson (Robert the Fox), Christopher Freeman (Processing Clerk / One-Eyed Guard / Teleportation Supervisor), John Topor (Processing Clerk), Shaun Austin-Olsen (Planetship), Tim Post (Assistant Planetship/Psychlo guard), Earl Pastko (Bartender), Michel Perron (Rock), Michael MacRae (District Manager Zete), Todd McDougall (Psychlo wrangler), Derrick Damon Reeve (Psychlo hoser), Jason Cavalier (Floyd), Sean Hewitt (Heywood)

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 5.1 anglicky, česky
Titulky: české
Obraz: 16:9
Bonus: Storyboardy, Kamerová zkouška, Tvorba vizuálních efektů, Film o filmu, Trailer 1 a 2, Teaser