Bontonfilm – Nezvratný osud

Když jsem tak doma nahlas recitoval názvy filmů, které se chystají na pulty, a vyslovil jméno tohoto filmu, syn ihned opáčil „No vidíš, a pak že prej není co vydávat…". Bontonfilm ve své levnější řadě ohlásil na pondělí 2. srpna 2010 film, který rozpoutal další z mnoha sérií, která to vloni dotáhla dokonce do 3D a v příštím roce se počítá s pátým pokračováním. Vychází Nezvratný osud. A nízké ceny nám nějak vymizely, všechny zveřejněné tituly už jsou za 99,- Kč. Smrt se prostě oklamat nedá. A pokud se o to někdo přece jen pokusí, stihne ho přísný trest. Bohužel to vypadá, že distribuce je místy poněkud nejistá, Praha hlásí ano, u nás ani ťuk.

Smrt je někde nablízku a Alex Browning má to štěstí (nebo smůlu?), že ví kdy a kde se zubatá objeví.

 

Celá jeho třída ze střední školy míří na výlet do Paříže, ale Alex se nemůže zbavit obav z letu. Ve chvíli, kdy už sedí na palubě letadla, se ho zmocňuje neblahá předtucha. Před očima se mu promítne hrozivá vize, ve které prožije start letadla následovaný explozí, již nikdo z pasažérů nepřežije.

 

Alex propadne panice a vyzývá všechny, aby okamžitě vystoupili, čímž způsobí mezi pasažéry takový rozruch, že je on a pět jeho spolužáků (jeho kamarádi Tod a Billy, Clear Riversová, která instinktivně vycítila, že Alexovy obavy jsou oprávněné, Cartera Hortona, se kterým se v letadle popral, Carterova přítelkyně Terry, a jejich učitelka, slečna Lewtonová, která se dobrovolně rozhodla, že se svými studenty počká na další let) vykázáno z letadla ven. Když pak studenti z odletové haly sledují start letadla, stávají se svědky hrozného neštěstí, které Alexovu děsivou předtuchu potvrzuje.

 

Nikdo nechápe, jak mohl Alex katastrofu předvídat, a nakonec, místo aby mu byli vděční, se ho spíš bojí a hledí na něj s nevraživostí. I agenti FBI, kteří ho vyšetřují, si jeho vysvětlení vyslechnou s nedůvěrou a spíše si Alexe zařadí mezi podezřelé. Zvláště když po několika týdnech začínají umírat další z těch, co díky Alexovi přežili.

 

Alex nabývá přesvědčení, že díky jeho předtuše se jim všem sice podařilo přežít, ale ne nadlouho. Proto se spojí se zbývajícími kamarády, aby společnými silami čelili osudu a vyzráli nad smrtí. Poprvé ji totiž přelstili, ale ta pravá hrůza teprve začíná. Osud se oklamat nedá.

Obrazovka z DVD 

Obrazovka z DVD

Obrazovka z DVD

Obrazovka z DVD 

Kolem 70 procent: Zdařilý nápaditý a originální slasher o tom nejdokonalejším zabijákovi vůbec – o nezvratném osudu. Kdo zemře dřív, drastičtěji, krvavěji a kurióznější smrtí?

Žánr: Horor / Thriller

Země původu: USA / Kanada

Rok vzniku: 2000

Délka: 98 minut

Původní název: Final Destination

Světová premiéra: 16. března 2000 – USA

Kinopremiéra v ČR: 26. října 2000

Režie: James Wong

Scénář: Glen Morgan, James Wong, Jeffrey Reddick

Produkce: Chris Bender, Richard Brener, Glen Morgan, Craig Perry, Art Schaeffer, Brian Witten, Warren Zide

Hudba: Shirley Walker

Kamera: Robert McLachlan

Střih: James Coblentz

Kostýmy: Jori Woodman

Společnost: New Line Cinema / Zide-Perry Productions / Hard Eight Pictures

Natáčeno: Squamish, British Columbia, Kanada / Vancouver International Airport, Sea Island, Richmond, British Columbia, Kanada / Vancouver, British Columbia, Kanada / Victoria, British Columbia, Kanada

Hrají: Devon Sawa (Alexander Browning), Ali Larter (Clear Riversová), Kerr Smith (Carter Horton), Kristen Cloke (Valerie Lewtonová), Daniel Roebuck (agent FBI Weine), Roger Guenver Smith (agent FBI Schreck), Chad Donella (Tod Waggner), Sean William Scott (Billy Hitchcock), Tony Todd (Bludworth), Amanda Detmer (Terry Chaneyová), Brendan Fehr (George Waggner), Forbes Angus (Larry Murnau), Lisa Marie Caruk (Christa Marshová), Christine Chatelain (Blake Dreyerová), Barbara Tyson (Barbara Browningová), Robert Wisden (Ken Browning), P. Lynn Johnson (paní Linda Waggnerová), Larry Gilman (pan Waggner), Guy Fauchon (Hare Krishna), Randy Stone (letuška), Mark Holden (kopilot), Marrett Green (TV hlasatel), Fred Keating (Howard Seigel), John Hainsworth (ministr), Pete Atherton (zpěvák – student), Nicole Robert (prodavačka lístků), Kristina Matisic (reportérka), a další

Lokalizace DVD

Menu DVD 

Údaje o DVD:

Výběr kapitol 

Zvuk: Dolby Digital 5.1 anglicky, 2.0 česky, 5.1 maďarsky, voice-over polsky

Titulky: česky, polsky, maďarsky, bulharsky, rumunsky, chorvatsky, srbsky, slovinsky

 

Nastavení zvuku a titulků 

 

Obraz: barevný 16:9 (podle imdb.com 1,85:1)

Bonus: žádný