ABC – Codename: Panzer

Jak už to tak bývá, sotva jsem dopsal upoutávku na hru Pacific Storm, která podle poslední upoutávky má vyjít s logem časopisu ABC za 49,- Kč v úterý 3. srpna 2010, našel jsem v novinách inzerovaný zcela jiný titul Codename: Panzers. Uvidíme, jak řekl slepý hluchému. A aktuální stav vypadá tak, že nelze v daný den potvrdit vydání ani jedné z her… 

Jediné, co mají tyto dvě hry společné, je časové vymezení. I Codename: Panzers se odehrává v době 2.světové války. Jde však o klasickou real-time strategii z dílny maďarských vývojářů Stormregieon, kteří si vybudovali solidní renomé svou humornou prvotinou S.W.I.N.E.

Na první pohled může Codename: Panzers vypadat jako zcela obyčejná strategie z protěžované 2. světové války (od roku 1939 až do léta páně 1945), ale již na ten druhý se začnou objevovat její četné přednosti.

 

Ve třech na sebe navazujících kampaních, každé čítající deset misí, se setkáme s třemi hrdiny, kteří nás budou provázet po celou dobu hraní a se kterými se podle záměrů tvůrců máme co nejvíce sblížit, být takříkajíc „jedno tělo".

 

Pokusíte se podrobit Polsko, Francii, Řecko i matičku Rus v roli zažitých klišé bortícího se, citlivého a spravedlivého Němce Hanse von Gröbela, poté se ocitneme v těle svoji zem bránícího „Saši" Vladimirova a nakonec si zahrajeme za západní spojence.

Autoři se snažili navodit osobnější atmosféru, a tak si před každou misí můžete u německého a ruského hrdiny číst zápisky v denících, kde si zaznamenávají své pocity. Tyto řádky vám napoví o charakteru dané osoby a také líčí ostřílené vojáky coby obyčejné a citlivé lidi.

 

Trochu jinak je tomu ale v případě zápisků u západních Spojenců. Zde jsou totiž hrdinové dva a místo deníku máte možnost číst jejich vzájemnou písemnou korespondenci. Oproti předešlým citlivým úvahám jsou tyto texty pojaty daleko volněji a nechybí ani pověstný suchý anglický humor.

V každé misi se jedná o hodně velký úsek a nejde o ojedinělý úkol, ale naopak jich je vždy spousta a navíc se mohou dynamicky v závislosti na situaci měnit. Nečekejte však nelineární průběh misí, na to je hra moc konvenční. V misích půjde výhradně o předem nadefinované skripty, které ale dokážou atmosféru hry skutečně obohatit. Pokročilejší úrovně by měly zabrat i nějaký ten pár hodin.

 

V určitých okamžicích lze hlavní postavy dokonce ovládat na herní ploše jako skutečné hrdiny. Úkoly se odehrávají na pozadí nejznámějších válečných operací, takže se dočkáme bitvy o Stalingrad, vylodění v Normandii či bojů na území zničeného Berlína. Po úspěšném splnění mise přicházejí na konto tzv. prestige body, jejichž počet se odvíjí podle toho, jaké jste utrpěli ztráty, kolik jste splnili vedlejších úkolů či jak humánně jste se zachovali.

Minimální konfigurace:

Win 98, 2000, ME, XP

Procesor 750 MHz

Paměť 256-512 MB RAM

Grafika 32MB 3D