FilmX – Volver

Dalším přírůstkem v ediční řadě FilmX je 6. září 2007 za 99,- Kč film Volver. Když duchové tančí tango…

Svým v pořadí již 17. snímkem se největší evropská režisérská ikona vrací ke svým kořenům, ke své matce, k místu, kde vyrůstal. K místu, kde se zastavil čas a obyvatelé si při každodenním klábosení opečovávají své vlastní hroby. Abuela (Carmen Maura) se vrací ze záhrobí, aby dala do pořádku vztah se svými dcerami Raimundou (Penélope Cruz) a Sole (Lola Dueňas).

Volver znamená "vrátit se" – a Pedro Almodóvar se svým novým filmem vrací do kraje svého dětství La Mancha. Je to kraj, kde často fouká silný vítr, který šíří požáry. Při jednom z nich zahynuli rodiče Raimundy a Sole, sester odlišného temperamentu, ale podobných osudů.

Ten dramatičtější prožívá energická a krásná Raimunda, odhodlaná za každou cenu bránit svou dospívající dceru a zvyklá živit nejen ji, ale i nezaměstnaného manžela. Nosí v sobě jedno strašné tajemství, o kterém ví pouze její matka. Ta však zemřela a zjevuje se jen jako duch. Ale Raimunda, na rozdíl od své sestry, nevěří na přízraky.

Volver je také píseň, kterou Raimunda zpívá, když se v hostinci, kde vařila pro filmový štáb, slaví dotočná a nikdo kromě ní neví, co se skrývá ve velikánské lednici.

Volver je příběh o přežití: všechny ženské postavy filmu se snaží přežít a Pedro Almodóvar obdivuje jejich odvahu, projevující se v situacích tragických i komických, groteskních i dojemných. Zlatá palma, kterou letos v Cannes všichni Almodóvarovi přáli, ho zase minula: oceněn byl scénář a výkon všech pěti hlavních představitelek, mezi nimiž výrazně vynikají Penélope Cruz a Carmen Maura.

Jak je u této edice zvykem, hodnoceno mezi 70 až 80 procenty.

Zadní strana obalu 

Žánr: Drama / Komedie / Krimi / Mysteriozní

Země původu: Španělsko

Rok vzniku: 2006

Délka: 117 minut

Původní název: Volver

Světová premiéra: 10. března 2006 – Španělsko

Kinopremiéra v ČR: 28. září 2006

Režie: Pedro Almodóvar

Scénář: Pedro Almodóvar

Produkce: Agustín Almodóvar, Esther García, Toni Novella

Hudba: Alberto Iglesias

Kamera: José Luis Alcaine

Střih: José Salcedo

Kostýmy: Bina Daigeler

Společnost: Canal+ España / El Deseo S. A. / Ministerio de Cultura / Televisión Española

Natáčeno: Almagro, Ciudad Real, Castilla-La Mancha, Španělsko / La Mancha, Castilla-La Mancha, Španělsko / Madrid, Španělsko / Mancha, Španělsko / Puertollano, Ciudad Real, Castilla-La Mancha, Španělsko

Hrají: Penélope Cruz (Raimunda), Carmen Maura (Irene), Lola Dueñas (Sole), Blanca Portillo (Agustina), Yohana Cobo (Paula), Chus Lampreave (teta Paula), Antonio de la Torre (Paco), Carlos Blanco (Emilio), María Isabel Díaz (Regina), Neus Sanz (Inés), Leandro Rivera (asistent produkce), Pepa Aniorte (soused), Yolanda Ramos (televizní hlasatelka), Elvira Cuadrupani (sousedka), María Alfonsa Rosso (sousedka), Fany de Castro (sousedka), Eli Iranzo (sousedka), Carlos García Cambero (Carlos), Magdalena Brotto (sousedka), Isabel Ayúcar (sousedka), Concha Galán (sousedka), Mari Franç Torres (sousedka), Natalia Roig (sousedka), a další

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 5.1 španělsky, česky

Titulky: česky

Obraz: barevný PAL DVD9 16:9 (podle imdb.com 2,35:1)

Bonus: rozhovory, upoutávka