Filmexport Home Video – Boj o nadzvukové letadlo: Pravda o letounu TU-144

Filmexport Home Video se tedy snad konečně rozjede a ve středu 8. září 2010 by se měl objevit další digipack za 99,- Kč, opět dokument z ruských archivů z produkce TV Channel Russia Boj o nadzvukové letadlo: Pravda o letounu TU-144.

Nebývalý pokrok v oblasti vojenské techniky a technologií na konci 50. let minulého století umožnil západním konstruktérům navrhnout nadzvukový dopravní letoun. Když v roce 1962 Velká Británie a Francie podepsaly dohodu, jejímž výsledkem byl legendární Concorde, rozhodl se Sovětský svaz zkonstruovat vlastní nadzvukový letoun Tu-144.

 

V roce 1973 se na letišti ve francouzském Le Bourget nadzvukový civilní letoun Tu-144 vymkl kontrole a zřítil se. Příčiny této havárie zůstávají i nadále velkou neznámou a početné výpovědi svědků se značně rozcházejí. Jelikož se podobné nehody bohužel opakovaly, byl celý projekt definitivně ukončen v roce 1983. V současné době není v provozu žádný nadzvukový dopravní letoun a sen z poloviny 20. století tak zůstává nenaplněn i v 21. století.

Žánr: Dokument

Země původu: Rusko

Rok vzniku: 2005

Původní název: Der Wettlauf um den Überschall: Die Wahrheit über die TU-144

Délka: 44 minut

Údaje o DVD neznámé:

Zvuk: Dolby Digital 2.0 rusky, česky

Titulky: žádné

Obraz: barevný 4:3

Bonus: žádný