Filmexport Home Video – Žigulík – Ikona socialismu

Filmexport Home Video chystá na středu 29. září 2010 další digipack za 99,- Kč z produkce TV Channel Russia Žigulík – Ikona socialismu. Z ruských archivů.

„Žigulík" byl bezpochyby symbolem sovětské éry. Ve 40. letech v SSSR znamenala koupě vozu totéž, jako bychom si dnes pořídili soukromý tryskáč. Výstavbě prvního závodu na výrobu automobilů sovětské provenience ovšem předcházela celá řada problémů a i Nikita Chruščov byl přesvědčen, že si sovětský člověk vystačí s hromadnou dopravou a traktory. V polovině 60. let tak bylo v Sovětském svazu vyráběno 200 000 vozů ročně, zatímco v USA 7,5 milionu.

 

Změnu v tomto způsobu myšlení prosazoval Alexej Nikolajevič Kosygin, kterému se nakonec Chruščova podařilo přesvědčit. Hlavním argumentem byl fakt, že prodej automobilů umožní odčerpání hotovosti u koupěchtivých obyvatel.

 

Uvažovalo se o nákupu celé technologie od řady významných výrobců. Kontrakt století byl podepsán 4. května 1966 a díky němu se modelem budoucího sovětského vozu stal Fiat 124, který byl evropskými odborníky považován za automobil roku 1964.

V dokumentu na slavný automobil vzpomíná řada osobností, například Eldar Rjazanov, který nechal ve svém filmu Neuvěřitelná dobrodružství Italů v Rusku rozbít kaskadéry tolik „železných koní", že to bylo víc, než kolik se rozbilo aut za celou dosavadní éru sovětské kinematografie.

Žánr: Dokument

Země původu: Rusko

Rok vzniku: 2007

Původní název: Советская империя: Народный автомобиль

Délka: 44 minut

Režie: Alexej Kondulukov

Údaje o DVD neznámé:

Zvuk: Dolby Digital 2.0 rusky, česky

Titulky: žádné

Obraz: barevný 4:3

Bonus: žádný