Eusebius – T.M.A.

Zatímco Bontonfilm v jedné ze svých edic mapuje úspěšnou minulost Juraje Herze, nabídne Eusebius v pátek 8. října 2010 z katalogu MagicBoxu režisérovu novinku T.M.A. za překvapivě opět jen 49,- Kč místo minulých 69,- Kč. Každej se něčeho bojí…

Marek, charismatický muž kolem čtyřicítky, touží najít vnitřní klid a vyrovnanost. Proto se rozhodne opustit velkoměsto i kariéru hudebníka a usadí se v opuštěném starém domě, ve kterém prožil dětství.

 

Navazuje vztah s místní dívkou Lucií a věnuje se milovanému malířství. Pod idylickým povrchem zní ale temné memento tohoto nevlídného místa. Marek zjišťuje, že s jeho domem jsou spojeny kruté události, které se odehrály za nacistické okupace i v jeho dětství.

 

Nedbá varování místních bizarních obyvatel a odmítá si připustit, že jej síla domu vtahuje jako zničující vír. Postupně kolem sebe i v sobě objevuje zapomenutá a skrytá místa, o jejichž existenci neměl ponětí; jsou to hrůzné krajiny zbavené slunce.

 

Začínají se probouzet vzpomínky z dětství, ve kterých významnou roli hraje Markova starší sestra Tereza. Ta se dlouhodobě léčí v psychiatrické léčebně. Okolnosti tragické nehody, která sourozence připravila o rodiče, dostávají osudový význam. Marek začíná tušit, že existuje spojení mezi děsivými událostmi před léty a přítomností.

 

Nezodpovězené otázky se hromadí: co se kdysi odehrálo v zamčené sklepní místnosti s nápisem VERBOTEN? Může negativní energie domu ovlivňovat osudy jeho obyvatel? Kým doopravdy je Lucie, ta milující mladá žena, vždy připravena Markovi pomoct? Děje se vše v reálném světě, nebo jen v Markově zmučené mysli?

 

Světla v domě ubývá, zato přibývá napětí a stínů. Vydá toto bohem i lidmi zapomenuté místo svá tajemství, nebo si jen vyžádá další oběť? Svět Marka zvolna pohlcuje hladová a všudypřítomná tma.

Pro řadu diváků zklamání, hodnocení ustrnulo na 40 procentech: Právě ten, na koho se nejvíc spoléhalo při obnově žánru, zklamal. Vypadá to jak talentové cvičení nějakého začátečníka. Líp natočené, než napsané. Ve své snaze být strašidelné neskutečně (a nechtěně) vtipné. Zelený filtr z filmu horor prostě neudělá.

Žánr: Horor

Země původu: Česká republika

Rok vzniku: 2009

Délka: 93 minut

Kinopremiéra v ČR: 9. července 2009

Režie: Juraj Herz

Pomocná režie: Tereza Pokorná-Herz, David Jančar

Námět a scénář: Martin Němec, Juraj Herz

Dramaturgie: Dušan Kukal

Produkce: Jiří Holan, Dana Synková, Roman Synek, Slivia Panáková, Vít Komrzný

Hudba: Martin Němec

Kamera: Jiří Macháně

Střih: Jan Svoboda

Kostýmy: Alexandra Grusková

Masky: Anna Nobel-Nobieska

Architekt, výprava: František Lipták, Petr Fořt, Petr Zůza

Výtvarník: Jiří Čihák

Zvuk: Tomáš Bělohradský

Hrají: Lenka Krobotová (Lucie), Ivan Franěk (Marek), Andrej Hryc (Bouchal), Michal Dlouhý (Viktor), Zuzana Kronerová (prodavačka), Małgorzata Kożuchowska (Tereza – dabing Sabina Laurinová), Bořík Procházka (Werfel), Dáša Součková (Xandra), Tereza Němcová (Renata), Vojtěch Lavička (Marek-dítě), Anna Věrtelářová (Tereza-dítě), Hana Tomášová (Lenka-dítě), Petr Zelenka (Lojzík), Radek Holub (policista), Radek Zima (policista), Jakub Šmíd (mladý Werfel), Mário Kubec (Markův otec), Barbora Fišerová (Markova matka), Rosťa Novák (Hynek), a další

Údaje o DVD neznámé:

Zvuk: Dolby Digital 5.1 česky

Titulky: česky pro neslyšící, anglicky

Obraz: barevný PAL 16:9  

Bonus: Trailer, Film o filmu, Fotogalerie