Řitka Video – Krutá spravedlnost

Kromě titulů, u nichž je pošetkové vydání už jasné a pevně stanovené, máme z katalogu společnosti Řitka Video k dispozici i řadu titulů, kterých se dočkáme možná, někdy, snad. Jedním z nich je Krutá spravedlnost. Akční jízda z filipínské džungle.

Na úvod jako vždy oficiální text:

Měla důvod k pomstě a musela projít peklem, aby dosáhla spravedlnosti. Akční thriller, který se natáčel ve filipínských pralesech, nese díky svému napětí, tvrdosti a přímočarosti označení „ženský Rambo".

Zametání stop na ambasádě 

Sarah Howard (Julia Montgomery) se v dětství stala svědkem brutálního zabití svých rodičů během krvavé revoluce na Filipínách a následně byla zotročena místními teroristy. Stejně jako Sarah přibývají léta, roste také její touha po pomstě. Do boje proti obrovské přesile se nejprve vrhá na vlastní pěst, ale pak se jí podaří na svou stranu získat také amerického válečného veterána Ricka. Společně vytvoří smrtící „komando", které se nezastaví před ničím a nikým.

Údajné dítě si balí garderóbu 

Úvodní titulky ještě nevypadají tak zle, řada dokumentárních fotografií vzbuzuje dojem věrohodnosti, který se ale brzy rozplyne.

Tudy neprojedeme... 

Popravdě, tolik nesmyslů v tak krátkém textu jsem už dlouho nezaznamenal. Ze všeho nejspíš to vypadá, že upoutávku v původním jazyce se někdo pokusil přeložit v hodně špatném translátoru a zbytek si domyslel, protože film určitě neviděl ani z rychlíku.

Vezmeme ji sebou, bude se hodit na fackování 

Džungle a pralesy abys pohledal, valná většina děje se odehrává ve městě, v polích okolo vesnice, v táboře povstalců. V lese je vlastně jedna stupidní přestřelka.

O dětství nemůže být ani řeč, velvyslancova dcera Sarah je dospělá. Čertvíproč ji tatínek při pokusu o únik na letiště převlékne do vojenského, což ji nepomůže, když hlavní záporák oba rodiče zastřelí a ji si vezme do tábora sebou jako trofej. A místo let přibude Sarah jenom rok, protože děj pokračuje „after one year".

Mučeníčko, potěšeníčko 

Do boje s přesilou se sólo v žádném případě nepouští, protože právě po onom jednom roce povstalci vyráží vyplenit město, do kterého kdosi má přivézt jakési zásoby (ovšem z čeho a jak žili celý ten rok, to se neřeší). A Sarah místo boje vypadne z auta, když ji postřelí jedna z povstalkyň, její „sokyně". Když se pak dopotácí do napůl vyvražděného města, před lynčem ji zachrání její bývalá služebná. A tady se hned potká s vysloužilcem, který při útoku přišel o svou domorodou ženu a nejraději by její smrt pomstil právě na téhle blondýně.

Ženo má, nejezdi do města 

A smrtící komando je následně dvojka packalů, kteří přežívají jen z vůle scénáristů, aby vše dotáhli do úžasného happy-endu.

Myslíte, že je ještě nějaký důvod věřit tomu, že by mohla být řeč o ženském Rambovi? Poslední iluze je možno ztratit v úžasné scénce, kde si v klášteře po svém uzdravení Sarah vybírá, kterých pět bojových mnichů ji doprovodí. Velmi trapně markýrované údery, kdy zlikviduje víc než polovinu kláštera, než narazí na toho správně funícího, zanechají  člověku opravdu „hluboký" dojem.

Zajatkyně jako členka týmu 

Celé to působí asi takhle:

„Hele, slyšels o tom, jaký hit je to o tom Vietnamském veteránovi, jak jim všem nakopal zadek? Co kdybychom udělali něco podobného, ale s ženskou?"

„No, jednu blonďatou, modrookou bych měl, ale není to blbý? Tomu nikdo nebude věřit…"

„Tak dobře, tak bude mít toho veterána za parťáka. Ale musí to bejt nějaká exotika, co takhle Filipíny?"

„Tak jo. A aby to bylo dobrodružný, bude tam zrovna státní převrat a jí postřílej rodinu a ona upadne do zajetí."

„A tam jí budou mučit, nejlíp nějaká taková s těma sklonama…"

„To ne, s tím opatrně, to by nám dali rating a děcka by na to nechodily."

„Tak jenom naznačíme…"

„Hele, a pamatuješ to o těch kovbojích, jak tam do vesnice jezdili ti lupiči a vesničani se rozhodli bránit? Ti zloduši, to by mohla být ta parta, co ji unesla!"

„A ty pamatuješ ten film, jak tam v těch divných plechovaných autech jezdili po poušti a stříleli? To se mi líbilo, takový auta by mohli mít."

„A ten veterán se musí znát s nějakýma mnichama, aby došel duševního klidu po traumatu z války."

„No a víš, jak jsou úspěšný ty filmy z Hong Kongu – tak ti mniši se budou umět mlátit a pomůžou jim!"

„Ale jenom některý. A zbytek ta banda postřílí, aby bylo vidět, jaký jsou to drsoni."

„A klaďasové musejí hodně utíkat, aby to bylo dobrodružný".

„A budou tam vodopády a oni do nich skočí – uvidíš, to ještě někdo mockrát použije, takovou príma scénu!"

„A taky tam bude nějaká nezávislá skupina, která se k těm klaďasům nakonec přidá."

„Hele, aby to bylo zajímavější, to by mohly být děti, ne? Jako že bojechtiví sirotkové."

„A trpaslík, že tam bude i trpaslík…"

Pomoc, někdo tady zamknul 

K tomu všemu přidejte ještě celou řadu dalších hloupostí:

Hlavní hrdiny nahání tři auta. Dokud jsou od sebe daleko, střílí po sobě o sto sedm. Když je bandité dojedou, pokřikují na sebe z okénka do okénka a zbraně nechají na klíně. Hlavní hrdinové havarují, vyskočí z auta a dají se na úprk. Beze zbraní, které nechali v autě. A v tu ránu po nich bandité zase střílí…

Přísahám pomstu! 

Do města na loupežnou výpravu jede 5 aut a několik motorek, z nichž domobrana výstřelem z bazuky asi 7 aut obrátí na střechu. A po motocyklistech střílí obránci ze samopalů a kulometů a netrefí a netrefí… Kropiči.

Ty hajzle... 

Mnich jede s člunem naloženým trhavinou ke stanovišti banditů na řece. Vypadá to na nějaké molo, šplouchá pod tím voda. Když je skoro u cíle, stiskne elektrickou roznětku, začne hořet doutnák a on i s člunem vybuchne asi 50 metrů před nimi, aniž je jakkoli ohrozí…

Hop a skok 

Při výletu do přístavu, kde by v jedné z lodí měly být uschovány zbraně z tajné dodávky, hlavní hrdinové nečekaně narazí na nezávislou bandu mládežníků, kteří oblast okupují jako svoje teritorium. Jak to, že o nich nikdo neví? Z čeho jsou živi? Jak je bandité mohli přehlédnout a nechat na pokoji?

Co budeme dělat? Co budeme dělat? 

Obránci města střílí a střílí, až se z hlavní kouří, hlavní záporák vystoupí ze svého opancéřovaného auta, postaví se vedle něho tak, aby ho nekryla ani otevřená dvířka a začne velet a rozhlížet se. Kolem padají jako hrušky, jeho se ani jedna kulka nedotkne.

Budhističtí mniši bojovníci 

Jak je možné, že to má v zahraničí skóre skoro 60 procent, to opravdu nechápu. 

Žánr: Akční

Země původu: USA

Rok vzniku: 1998

Délka: 83 minut (1:22:49)

Původní název: Savage Justice

Režie: Joey Romero

Umělecký režisér: Rodell Cruz

Scénář: David Howard, Parker Bratel

Produkce: Rod S. M. Confesor, Antony I. Ginnane, Lope V. Juban

Hudba: Marita Manuel

Kamera: Nonong Rasca

Střih: Toto Natividad

Kostýmy:

Společnost: Eastern Film Management Corporation / FGH

Natáčeno: Filipíny

Hrají: Julia Montgomery (Sarah), Steven Memel (Rick), Ruel Vernal (Sanchez), Chanda Romero (Angelica), Ester Chavez (Sun Lee), Millicent Bautista (An Lee), Ken Metcalfe (Allan Howard), Liz Shepherd (Margaret Howardová), Willie Williams (Corlio), Rey Big Boy (Corlon), Hero Bautista (Aldo), Mykell Chan (Anjin), Anthony East (Doc), Gally Sayson (asistent vrchního mnicha), Ronaldo Ledesma (vyvolávač), Carl Morris (Salim), Frank Campbell (Johan), David Giberson (námořní seržant), Jean Del Rosario (Natalia), Eddie Gaerlan (obyvatel města), George Gyenes (obyvatel města), Ray Wolfgram (obyvatel města), Geodefrey Hazelton (obyvatel města), Bryan Walterhall (obyvatel města), Elizabeth Terry (rebelka), Mary Joy Warren (rebelka), Tzarina Montejar (rebelka), Meskerem Gelahub (rebelka), Barbara Gilbert (rebelka), Eden Bautista (rebelka), Wendy Kent (rebelka), Cecille Domingo (rebelka), Csila Whiley (rebelka), Cora Barcelona (rebelka), Dolly Buenaventura (rebelka), Buddha Kelly (rebelka), Jun Juban (rebel), Al Sarif (rebel), Cris Aguilar (rebel), Eric Agaton (rebel), Charlie Melendrez (rebel), Aljoseph Galang (rebel), James Brewer (rebel), Anthony Tan Pulmones (rebel), Brando Navarro (rebel), Romulo Roman (rebel), PongOcampo (rebel), Guel Romero (rebel), Mars Galang (rebel), Nick Whiley (rebel), Gabriel Terry (rebel), Jun Trejan (rebel), Fred Abog (rebel), Rico Orbita (rebel), Henry Baynes (pracovník ambasády), Tony Cooper (pracovník ambasády), Malou Baxter (pracovník ambasády), Joseph Donovan (pracovník ambasády), Charlie Melendrez (pracovník ambasády), Earl Godefrey (pracovník ambasády), Gerard Donlon (pracovník ambasády), Carmenia Morales (pracovník ambasády), Jeff Grifin (pracovník ambasády), Sam Lombardo (pracovník ambasády), Brett Sargant (pracovník ambasády), Bert Manner (pracovník ambasády), Cyr Macrohon (pracovník ambasády), Michael Silva (pracovník ambasády), Ben Uri (pracovník ambasády), Luisa Catanea (pracovník ambasády), Joan Grifin (pracovník ambasády), Veronica Garbutt (pracovník ambasády), Sanjay Oges (pracovník ambasády), Esther Imperial (pracovník ambasády), Mark Penkala (U.S. mariňák), Henry Strzalkowski (U.S. mariňák), Craig Walter Judd (U.S. mariňák), Miguel Soques Jr. (U.S. mariňák), Esther Williams (U.S. mariňák), John Michael Dewayne Sanyer (U.S. mariňák), Axel Manner (U.S. mariňák), Chester Montecarlo (dítě v docích), Darly Torres (dítě v docích), Charlotte Ryan (dítě v docích), Dennis Monserrat (dítě v docích), Clarence Moya (dítě v docích), Lisa Larson (dítě v docích), Jennifer Perez (dítě v docích), Dalton Rally (dítě v docích), Geneth Lumagbas (dítě v docích), Marcial Sorita (budhistický mnich), Bert Ricahuerta (budhistický mnich), Mar Lagdameo (budhistický mnich), Nelson Forte (budhistický mnich), Benny Ching (budhistický novic), Alexander Montenegro (budhistický novic), Larry Correa (budhistický novic), Darwin Sorita (novic), Larry Correa (novic), a další

V českém znění (2009): Marek Libert, Tomáš Juřička, Bohumil Švarc ml., Jaroslav Horák, Zuzana Hykyšová, Bohuslav Kalva, Ernesto Čekan, Roman Hájek, René Slováčková, Vítězslav Bouchner, Pavel Tesař, Radek Hoppe, a další

Menu DVD 

Údaje o DVD:

Výběr kapitol 

Zvuk: Dolby Digital 5.1 anglicky, česky

Titulky: česky

 

Nastavení zvuku a titulků 

 

Obraz: barevný PAL 16:9 (1,85:1)

Bonus: z naší nabídky (trailery na další DVD z katalogu), fotogalerie