Eusebius – Stalingrad

Eusebius po nějakou dobu podle oznámených upoutávek přestane střídat žánry a i v pátek 29. října 2010 připravil z katalogu MagicBoxu válečný titul. Tentokrát to bude pohled z druhé strany prostřednictvím filmu Stalingrad. A stačí změnit slůvko Film na Hit (týdne) a je z toho hnedle 69,- Kč. Příběh obyčejných lidí, poznamenaných nejkrvavější bitvou 2. světové války. V roce 1942 do města napochodovalo 450 000 německých vojáků. Vrátilo se jen 10 000.

Producenti klasického válečného filmu Ponorka přinášejí příběh nejdelší a nejkrvavější bitvy 2. světové války. Hitlerovy příkazy zněly neustupovat a nevzdávat se, v kruté zimě tak zahynuly více než dva miliony mužů. Boj o Stalingrad se tak stal přelomem ve vývoji války a Německo se z této zničující porážky nikdy nevzpamatovalo.

Deziluzivní pohled na bitvu u Stalingradu očima těch, kteří ji prohráli. Ve vzdáleném městě na ruské řece Volze není místo na hrdinství, není místo ani na ideály a víru v Říši. Jediné, na čem záleží, je přežit krutá jatka.

Obrazovka z DVD

Brutální realitu můžete vidět očima německého důstojníka Hanse von Witzlanda a jeho čety. Sledujte příběhy obyčejných německých vojáků, kteří poznávají pravou povahu režimu a nadšení z budování Třetí říše u nich pomalu přechází v rozčarování a v touhu dostat se za každou cenu domů.

Jmenují se Fritz, Hans, Manfred a Gege, ale stejně dobře by to mohl být Karl, Jurgen, Otto nebo Herman. Jména nejsou podstatná, dokonce ani jejich nositelé nejsou tím nejdůležitějším. Německé filmové drama má totiž pouze jedinou hlavní postavu a tou je válka. Šílená, brutální a nesmyslná.

Obrazovka z DVD

Příběh čtveřice německých vojáků, začínající bezstarostným odjezdem z prosluněných italských pláží na frontu a vedoucí až ke zrůdnému konci uprostřed smrtících mrazivých plání kolem Stalingradu, tvoří pouze rámec pro mozaiku válečného běsnění. Roztrhaná těla, krev, trosky, šílenství v očích a smrt ve všech možných i nemožných podobách.

Více než dvouhodinový snímek se s maximální snahou o realitu pokouší zobrazit jednu z nejstrašnějších a nejkrvavějších bitev v dějinách lidstva. Bitvu u Stalingradu, která pohltila a rozdrtila ve svém ohnivém pekle víc než milion obětí.

Obrazovka z DVD

Snímek natočený ve spolupráci s českými filmaři je druhým pokusem německých tvůrců vyjádřit se k národnímu traumatu. Ač filmoví kritici vyčítali filmu to i ono, zejména absenci hlavní postavy, s níž by se divák mohl ztotožnit, je Stalingrad jedním z nevýznamnějších válečných filmů devadesátých let.

Mezi 70 a 80 procenty: Syrová válečná jatka bez iluzí.

Zadní strana původního vydání

Žánr: Drama / Válečný

Země původu: Německo

Rok vzniku: 1993

Délka: 142 minut (2:12:08)

Světová premiéra: 21. ledna 1993 – Německo

Kinopremiéra v ČR: 2. prosince 1993

Režie: Joseph Vilsmaier

Asistent režie: Milan Šteindler

Scénář: Jürgen Büscher, Christoph Fromm, Johannes Heide, Joseph Vilsmaier

Produkce: Mark Damon, Hanno Huth, Michael Krohne, Günter Rohrbach, Joseph Vilsmaier

Hudba: Enjott „Norbert Jürgen“ Schneider

Kamera: Rolf Greim, Klaus Moderegger, Peter von Haller

Střih: Hannes Nikel

Kostýmy: Ute Hofinger

Koordinátor kaskadérů: Jaroslav Tomsa, Petr Drozda

Společnost: B. A. Produktion / Bavaria Film / Perathon Film-und Fernsehproduktions GmbH / Royal Film

Natáčeno: Itálie / Kajaani, Finsko / Kemijärvi, Finsko / Kuřivody, okres Česká Lípa, Česká republika / Praha, Česká republika

Hrají: Dominique Horwitz (desátník Fritz Reiser), Thomas Kretschmann (poručík Hans von Witzland), Jochen Nickel (seržant Manfred Rohleder), Sebastian Rudolph (GeGe Müller), Dana Vávrová (Irina), Martin Benrath (generál Hentz), Sylvester Groth (Otto), Karel Heřmánek (kapitán Hermann Musk), Heinz Emigholz (Edgar Emigholz), Ferdinand Schuster (Edgar), Oliver Broumis (HGM), Dieter Okras (kapitán Haller), Zdeněk Vencl (Wölk), Mark Kuhn (seržant Pflüger), Thorsten Bolloff (Feldmann), Alexander Wachholz (pastor Renner), J. Alfred Mehnert (Lupo), Ulrike Arnold (Viola), Christian Knoepfle (Dieter), Filip Čáp (Ludwig), Jaroslav Tomsa (děda Erwin), Pavel Mang (Kolja), Otto Ševčík (major Kock), Jophi Ries (Schröder), Svatopluk Řičánek (německý voják), Otmar Dvořák (Von Lausitz), Karel Hábl (Adjutant), Thomas Lange (lékař 1), Karel Hlušička (lékař 2), Alexander Koller (hráč na akordeon), Petr Skarke (voják 1), Hynek Čermák (voják 2), Čestmír Řanda Jr. (voják 3), Jan Přeučil (major na letišti), Bohumil Švarc (lékař na letišti), Pirjo Leppänen (plačící matka), Aale Mantila (starý otec), Theresa Vilsmaier (matka), Janina Vilsmaier (dítě), Oliver Šteindler (dítě), Jana Šteindlerová (dítě), Kája Heřmánek (dítě), a další

Menu DVD

Údaje o DVD:

Výběr kapitol

Zvuk: Dolby Digital 2.0 německy, česky

Titulky: česky

Nastavení zvuku a titulků

Obraz: barevný PAL 4:3 (podle imdb.com 1,85:1)

Bonus: Originální trailer, Záběry z natáčení, O režisérovi, Dnešní Stalingrad

Dostupné bonusy

 Trailer

Hlavně že na disku nechybí nepřeskočitelný blábol, že piráti patří do kriminálu. To opravdu potěší, když na legálně zakoupeném médiu člověk nalezne z filmu zmrzačený ořez. A aby toho nebylo dost, ještě najde v bonusech trailer, který je sice bez titulků, ale v původním formátu, abychom si mohli vychutnat, o co nás firma tímto vydáním dokázala připravit – pro porovnání tedy stejná scéna:

Z DVD

Z traileru