Filmag edice Válka – Konvoj PQ 17 DVD 1.

Filmag v řadě válečných titulů připravil na čtvrtek 17. dubna 2008 první DVD eposu Konvoj PQ 17 za obvyklých 39,– Kč. Další díly budou následovat v týdenním rozestupu. Jde celkem o 8 epizod, každá má délku 52 minut, rozděleny jsou po dvou na celkem 4 nosiče.

Tvůrce Alexander Kott (narozen v roce 1974) studoval pod jménem Vladimír Khotienko filmové umění v bývalém Sovětském svazu od roku 1994. Studia dokončil v roce 1997 v Krakově pod vedením Andreje Wajdy. Debutoval v roce 1997 krátkým snímkem Fotograf, světovou pozornost na sebe však upoutal až o tři roky později filmem Strašák.

Jeho Konvoj PQ 17, vycházející z knižní předlohy, je novodobým ruským filmovým eposem, navazujícím na dnes již klasická díla sovětské kinematografie. Do detailu mapuje strastiplnou cestu nechráněného konvoje z Islandu do Murmanska, zasazenou přesně do historických událostí té doby. Díky tomu divák ve filmu uvidí známé historické osobnosti, stejně jako se stane svědkem napínavého námořního dobrodružství této prokleté cesty bez návratu. Díky své jedinečnosti, technické a dějové maximální věrohodnosti a hlavně komplexnímu pohledu na tragickou historickou událost, oproštěného od prokomunistické ideologie, tak charakteristické pro ruské válečné snímky staršího data, se epopej stala skutečnou lahůdkou pro všechny příznivce válečné tématiky, stejně jako milovníky válečných velkofilmů.

26.6.1942 vyplul z Islandu do vod Severního Atlantiku konvoj PQ 17 – 36 lodí, naložených válečnou technikou, určenou pro východní frontu (335 automobilů, 430 tanků a 210 letadel). Již 30.6. byl však objeven německým průzkumným letounem. S nedostatečnou ochranou tak musel čelit nejen rozbouřenému moři, ale i neustálým útokům německých ponorek a hloubkových bombardérů. Německá snaha o jeho úplné zničení dokonce měla za následek první (a současně i poslední) vyplutí německého super křižníku Tirpitz, kterému se tento počin stal víceméně osudným. Osudnou se však tato plavba stala i konvoji PQ 17. Z 36 lodí doplulo do cíle pouhých 12.

První dva díly mají dle webových recenzí čistě seznamovací charakter. Jsou na nich načrtnuty charaktery postav, dějové souvislosti, podpořené historickými postavami a nastolena atmosféra, během níž vyplouvá na moře německá hrozba číslo 1, super křižník Tirpitz, který v kontextu celého příběhu sehraje svou zásadní roli. V ději se, jak se na každou správnou minisérii sluší, zabydlují jednotlivé charaktery od ruské matky, jejíž syn byl smeten do hořícího moře salvou z Tirpitze, přes německé ponorkáře, kteří torpédují neutrální loď a ve snaze zamaskovat stopy zmasakrují vše, co přežilo, amerického žoldáka, který soucítí s Rusy a vydává se za balíček dolarů do války, až po ruskou zdravotní sestru, která chce být užitečná, tudíž míří do hlavní linie, nebo kapitána, bývalého rybáře, jenž čelí s novou posádkou pumovému útoku Junkersů.

Výprava a technika je údajně ohromující, jako za starých časů, i když už je viditelná snaha přece jen ušetřit. Od dob komunistických je pokrok v tom, že zde nejsou glorifikováni Rusové a haněni Němci. Český dabing je prý hrozný.

Žánr: Válečný / Akční
Země původu: Rusko
Rok vzniku: 2004
Délka: celková délka 417 min., 1 DVD 2×52 min.
Původní název: Конвой PQ-17
Režie: Alexander Konstantinovič Kott
Scénář: Vladimir Vardunas
Produkce: Vladimir Nikolajevič Dostal
Hudba: Jurij Krasavin
Kamera: Vedlin Jusov

Hrají:
Alexej Děvotčenko, Sergej Cepov, Boris Vojcechovskij, Maria Bekkerová, Andrej Merclikin, Valerij Veličko, Sergej Pleskin, Alexandr Djačenko, Valerij Doronin, Viktor Solovjev, Nikolaj Marton, Pavel Bojko, Olga Lukaševa, Jurij Lazarjev, Leonid Nevedomskij, Vasilij Bogomazov, Sergej Šelgunov, Polina Tilgová

V originále:
Автор сценария: Вардунас, Владимир
Режиссёр: Котт, Аллександр Константинович
Оператор-постановщик: Духовской, Пётр
Визуальные эффекты: Левин, Семён
Художник-постановщик: Васин, Андрей
Композитор: Красавин, Юрий
Исполнительный продюсер: Маркин, Леонид
Продюсер: Досталь, Владимир Николаевич
В главных ролях: Мерзликин Андрей, Дьяченко Александр, Величко Валерий, Беккер Мария, Девотченко Алексей, Плескин Сергей, Цепов Сергей, Войцеховский Борис, Доронин Валерий, Бойко Павел, Соловьев Виктор, Мартон Николай, Лукашева Ольга, Лазарев Юрий, Неведомский Леонид , Богомазов Василий, Шелгунов Сергей, Тильга Полина
obrazek

Údaje o DVD:
Zvuk: Dolby Digital 2.0 rusky, česky
Titulky: česky
Obraz: 1,78:1 (4:3)
Bonus: Dokument z natáčení (cca. šestnáctiminutový a poměrně hrozně nadabovaný dokument o natáčení speciálních efektů ve filmu)