Filmhouse – Muž bez tváře

Společnost Filmhouse ve své středeční edici Filmové návraty nabídne 16. dubna 2008 titul Muž bez tváře, opět za 49,- Kč. Příběh o přátelství malého chlapce a muže, který je díky svému zohavení nucen žít na okraji společnosti. Titul byl k dostání na Slovensku jako příloha časopisu TV Svet.

Dvanáctiletý Chuck Norstadt nemá snadný život. Vyrůstá bez otce v problematické neúplné rodině, jeho nezodpovědná matka, která má za sebou tři nepovedená manželství, se o něj příliš nestará a navíc má problémy se svou šestnáctiletou sestrou Glorií, která ho nenávidí. Chuck je uzavřený, psychicky labilní, občas upadá do kataleptických stavů a trápí ho děsivé noční můry o muži bez tváře. Upíná se k touze dostat se na vojenskou akademii Holyfield, sní o internátní škole – nezvládne však přijímací zkoušky. Když si vybíjí vztek na staré pneumatice, zahlédne ho místní podivín Justin McLeod. Muž je považován za místního podivína. Po automobilové nehodě se stáhnul do ústraní, neboť odmítá čelit ošklivým pomluvám a lidé se jej straní pro jeho zjizvenou a znetvořenou tvář. Záhadný muž je častým tématem hovoru kluků, kteří si chodí hrát na pláž blízko jeho domu. Jednoho dne vyžene Chucka z pláže McLeodův zlý pes a když se deštěm promočený později vrátí pro zapomenuté knihy, vezme ho McLeod do domu, aby se usušil.

Chlapec zjistí, že muž byl kdysi učitelem a snaží se ho přesvědčit, aby ho připravil na opravné přijímací zkoušky. Muž zpočátku odmítá, ale nakonec souhlasí, zdá se však, že jejich spolupráce nebude mít dlouhého trvání, protože, když chlapec odmítne napsat sloh, McLeod ho vyhodí. Chuck později opíše článek, který vydává za svůj sloh, ale McLeod jeho podvod odhalí. Nakonec tedy s námahou napíše vlastní pojednání o svých oblíbených comicsových hrdinech. Když jeho mladší sestra Megan zjistí, že chodí k McLeodovi, Chuck ji přesvědčí, aby nic neříkala matce, která si právě začala vztah s novým mužem, Carlem Hartleyem. Chuck se učí hledat ve slovníku, učí se myslet, učí se geometrii i literaturu. Mezi ním a jeho učitelem se během společné práce a stále otevřenějších hovorů pomalu začíná vytvářet zvláštní pouto. McLeod chlapci ukáže umělecké výtvory, kterými se živí a prozradí mu, že popáleninami znetvořená tvář je památkou na autohavárii, při které zahynul jeden z jeho žáků.

Jejich vztah pomůže jak chlapci, jehož McLeod nekonvenčními metodami připraví na přijímací zkoušku do vojenské akademie, tak samotářskému učiteli, který se začne velmi pomalu otevírat svému okolí. Chuckovo studium pokračuje dobře a když si s velmi dobrým výsledkem nanečisto vyzkouší přijímačky, zaplatí mu nadšený McLeod vyhlídkový let nad zátokou. Potom však chlapec přistihne Glorii s jejím přítelem a ten ho zmlátí. Sestra mu navíc zlomyslně prozradí, že jeho otec byl alkoholik, který v blázinci spáchal sebevraždu. Nešťastný chlapec uteče k McLeodovi, který ho utěší a nechá ho u sebe přespat. Ráno se však v domě objeví šerif Stark. Vyjde najevo, že McLeod byl kdysi podezříván ze sexuálního obtěžování svého žáka.

Žánr: Drama

Země původu: USA

Rok vzniku: 1993

Délka: 115 minut

Původní název: The Man Without a Face

Světová premiéra: 25. srpna 1993 – USA

Premiéra v kinech ČR: 9. července 1994

Režie: Mel Gibson

Scénář: na základě předlohy Isabelle Hollandové Malcolm MacRury

Produkce: Dalisa Cohen, Bruce Davey, Donald Ginsberg, Stephen McEveety, Bob Schulz

Hudba: James Horner

Kamera: Donald McAlpine

Společnost: Icon Entertainment Internationl

Natáčeno: Bath, Maine, USA / Bowdoin College, Brunswick, Maine, USA (Holyfield Academy) / Bradbury Mountain, Pownal, Maine, USA / British Columbia, Kanada / Brunswick, Maine, USA / Camden, Maine, USA / Chester Bay, Nova Scotia, Kanada / Deer Isle, Maine, USA (dům Justina McLeoda) / Lincolnville General Store, Rockport, Maine, USA (obchod) a další

Hrají: Mel Gibson (Justin McLeod), Nick Stahl (Charles E. „Chuck“ Norstadt), Margaret Whitton (Catherine Palinová), Fay Masterson (Gloria Norstadtová), Gaby Hoffmann (Megan Norstadtová), Geoffrey Lewis (Wayne Stark), Richard Masur (profesor Carl Hartley), Michael DeLuise (Douglas Hall, přítel Glorie), Ethan Phillips (Todd Lansing), Jean De Baer (paní Lansingová), Jack De Mave (pan Cooper), Viva (paní Cooperová), Justin Kanew (Rob Lansing), Sean Kellman (David Taylor-Fife), Chris Lineburg (Scott Pearson), Kelly Wood (Amy Banksová), Jessica Taisey (Signy Eatonová), David A. McLaughlin (Chuckův otec), George Martin (holič Sam), Timothy Sawyer (Gus), Lawrence Wescott Jr. (Bob), Michael Currie (Cameron, majitel obchodu), Stanja Lowe (paní Cameronová), Zach Grenier (Dr. Lionel Talbot, psychiatr), a další

Menu DVD

Údaje o DVD:

Výběr kapitol

Zvuk: Dolby Digital 5.1 anglicky, česky

Titulky: česky

Nastavení zvuku a titulků

Obraz: barevný PAL DVD9 16:9

Bonus: Film o filmu, Z natáčení, Rozhovory, Upoutávka, Z naší nabídky

Bonusy