Ran – edice FilmX

Třetím filmem v edici FILM X, který vyjde také ve čtvrtek 24.4.2008 za cenu 99 Kč, bude film Ran námi již zmapovaného režiséra Akiry Kurosawy . Tentokráte redakce Reflexu vsadila na film, který byl dlouhodobě k dostání v prodejnách Levných knih za přijatelnou cenu, o čem jsme již také psali . Věřme, že vydání titulu nebude pro firmu prodělečné tak, aby to ohrozilo další existenci vydávání velice zajímavé edice.

Jinak film byl oceněn soškou Oscara za Nejlepší kostýmy, bohužel žádnou z dalších tří nominací za Nejlepší režiii, za Nejlepší kameru a za Nejlepší výpravu neproměnil v další trofej.

Hodnocení českých diváků se pohybuje nad 80 %, např. na ČSFD film získal 81 % od 541 hodnotitelů.

Snímek je nejdražším projektem japonské kinematografie (dvanáct miliónů dolarů) a vznikl díky koprodukčnímu úsilí známého Serge Silbermana. V USA film vydělal 3,9 mil. USD, o ostatních příjmech v jiných zemích včetně Japonska servery nic neuvádějí.

Ran
Originální název: Ran

Žánr: drama, akční
Země původu: Japonsko, Francie
Rok vzniku: 1985
Délka: 160 min.

Námět: Wiliam Shakespeare (hra Král Lear)
Scénář: Akira Kurosawa , Hideo Oguni, Masato Ide
Hudba: Tôru Takemitsu
Kamera: Asakazu Nakai, Takao Saitô, Masaharu Ueda
Kostýmy: Emi Wada

Režie: Akira Kurosawa
Hrají: Tatsuya Nakadai, Akira Terao, Jinpachi Nezu, Daisuke Ryu, Mieko Harada, Yoshiko Miyazaki, Hisashi Igawa, Peter, Masayuki Yui, Kazuo Kato, Norio Matsui, Toshiya Ito, Kenji Kodama, Takashi Watanabe, Mansai Nomura, Takeshi Katô, Jun Tazaki, Hitoshi Ueki, Takao Zushi, Yoshitaka Zushi

Zámožný pan Hidetora se na oslavě svých 70. narozenin rozhodne rozdělit panství mezi tři syny. Nejmladší Saburo se ho pokouší odradit od ukvapeného rozhodnutí, ale pyšný a tvrdohlavý vládce se ho zřekne. Když se starší synové ujmou vlády, rychle se obrátí proti svému vlastnímu otci a začnou usilovat o úplnou kontrolu nad celým uzemím. Hidetora musí nakonec v krvavé bitvě opustit své vlastní království a vyrovnat se s důsledky násilné a kruté minulosti.