Buster Keaton – Frigo v báloně

Filmové časy se mění a my s nimi. Pokud si chcete zavzpomínat na dobu, kdy film ještě nemluvil nebo hodně málo a byl černobílý, nyní máte možnost koupit grotesky na DVD titulu souhrnně nazvaném Frigo v balóně. K dostání ve všech prodejnách Levných knih, cena málem symbolická 29 Kč, zabaleno v papírové pošetce s logem Levných knih.

Svět grotesky mladým dnes už asi mnoho neříká, ale byly doby, kdy na obrazovkách televize jsme se každý týden mohli setkávat s touto tvorbou v oblíbeném pořadu Komik a jeho svět. Největší slávu zažil tento pořad asi v 80. letech, kdy se uvolnila autorská práva na komiky Charlie Chaplina a spol. Právě v této době a to plných patnáct let (1979 –1994) uváděl tento pořad dnes již nežijící herec Milan Neděla, který si tím získal nesmírnou popularitu.

Takže kdo to je ten Buster Keaton?

Buster Keaton – vlastním jménem Joseph Francis Keaton, se narodil 4.10. 1895 v Piqua ve státě Kansas. Jako malého chlapce překřtil Josepha na Bustera sám velký kouzelník Houdini, který vystupoval s jeho rodiči. Jednou malý Joseph upadl na schodech a rozplakal se. Houdini ho zvedl a poznamenal: „No, tohle je nějaký buster.“ Slovo buster v angličtině znamená křikloun nebo taky nezmar. A takové jméno už chlapci zůstalo. Ve třech letech začal Buster s rodiči vystupovat ve vaudevillu v jejich show Tři Keatonovi. Tatínek Joseph s ním vytíral podlahu, házel s ním do orchestru, do kulis i po scéně, zkrátka předváděli ho coby ‚lidské koště‘. Byla to sice tvrdá škola, ale z chlapce vyrůstal nesmírně ohebný akrobat. Lidé se divili, jak je možné, že to dítě nepláče, jenže když Buster viděl, jak je obecenstvo napjaté a tají dech, rány skutečně necítil. Navíc ho otec naučil skvěle padat. Brzy také pochopil, že když se usměje, diváci se už nebaví jako předtím. A tak se tvářil vážně – a nehybný obličej už mu v hereckém životě zůstal.

V roce 1917 jeho život změnilo setkání s komikem Roscoe ‚Fatty‘ Arbucklem, který Bustera přizval ke spolupráci. V té době se filmové produkci v Hollywoodu dařilo a talentovaný pohledný mladík brzy dostal příležitost režírovat vlastní filmy. V roce 1921 se oženil s herečkou Natalií Talmadgeovou. V letech 1923 – 1927 vzniklo deset jeho nejlepších celovečerních grotesek.

Radost ale netrvala dlouho, protože Natalie se s Busterem nechala rozvést, zakázala mu styk s dětmi a připravila ho o veškerý majetek. Následující léta byla nejhorším obdobím v jeho životě. Denně vypil láhev whisky, neměl peníze, na natáčení chodil opilý a nakonec o práci přišel. Lepší časy opět nastaly, když Keaton získal práci scénáristy. Vymýšlel gagy pro bratry Marxovy nebo Clarka Gablea. Buster se už pomalu vzdával naděje, že by se ještě někdy objevil na stříbrném látně, ale šanci mu dala televize.Vytvořil několikadílnou Show Bustera Keatona a účinkoval i ve slavné Show Eda Sullivana. Keaton se také podruhé oženil s mladou tanečnicí a v roce 1960 vydal vlastní autobiografii s názvem „Můj nádherný svět grotesky“.

Začátkem 60.let mladí diváci znovu objevili kouzlostarých Keatonových filmů. Frigo, ohebná postavička s melanchlickým obličejem se stala legendou. Buster Keaton zemřel 1.2.1966. Je jisté, že vedle Charlie Chaplina a Harolda Lloyda se stal nejslavnějším komikem všech dob.

Na uvedeném disku jsou 4 grotesky:

Frigo staví dům
Originální název: One Week

Žánr: krátkometrážní, komedie
Země původu: USA
Rok vzniku: 1920
Délka: 19 min.

Režie: Edward F.Cline, Buster Keaton
Hrají: Buster Keaton, Sybil Seely, Joe Roberts

Frigo u kováře
Originální název: Blacksmith, The

Žánr: krátkometrážní, komedie
Země původu: USA
Rok vzniku: 1922
Délka: 21 min.

Režie: Buster Keaton, Malcolm St.Clair
Hrají: Buster Keaton, Joe Roberts, Virginia Fox

Frigo v balónu
Originální název: Balloonatic, The

Žánr: krátkometrážní, komedie, romantický
Země původu. USA
Rok vzniku: 1923
Délka: 22 min.

Režie: Edward F.Cline, Buster Keaton
Hrají: Buster Keaton, Phyliis Haver, Babe London

Frigo a strážníci
Originální název: Cops

Žánr: krátkometrážní, komedie, rodinný
Země původu: USA
Rok vzniku: 1922
Délka: 18 min.

Režie: Edward F.Cline, Buster Keaton
Hrají: Buster Keaton, Joe Roberts, Virginia Fox, Edward F.Cline

Informace o DVD:
Obraz: 4:3
Zvuk: DD 2.0
Titulky: české
Délka: 84 min.