North Video – Seznam Adriana Messengera

North Video se nám pomalu ale jistě zanořuje hlouběji a hlouběji do katalogu společnosti Universal. Ve čtvrtek 11. listopadu 2010 to bude vpravdě až do dávné historie, vychází Seznam Adriana Messengera, cena by měla být 69,- Kč. Kdo se skrývá pod maskou vraha?

Náhodně objevený seznam s jedenácti jmény skrývá nějaké hrůzné tajemství. Válečný veterán a úspěšný spisovatel Adrian Messenger jej předá příteli z MI5 Anthony Gethrynovi s prosbou, aby vypátral jejich osudy. Gethryn souhlasí, ovšem nevěnuje seznamu mnoho pozornosti.

 

Až po záhadné letecké katastrofě, ve které zahyne i jeho kamarád Messenger, se na případ vrhne a zjišťuje, že na seznamu jsou jména válečných veteránů z Barmy, kteří v posledních letech všichni zemřeli za nevysvětlitelných okolností.

 

Ve snaze vyřešit tuto záhadu se pokusí vypátrat posledního žijícího ze seznamu. Ten se ovšem inspektorovi zapře a druhého dne je nalezen mrtvý v moři. Vraždy podle seznamu Adriana Messengera tím však ještě nekončí. Je potřeba vypátrat vraha dříve, než si poslední oběť vezme tajemství s sebou do záhrobí…

 

Jeden z nejlepších detektivních thrillerů, natočený podle kánonů staré hollywoodské školy.

Režisér John Huston, v jehož filmografii, čítající přes 50 filmů, se nacházejí taková díla, jako Maltézský sokol, Moulin Rouge, Mustangové, Casino Royale, Čest rodiny Prizziů, si jako herec zahrál i ve filmu Romana Polanského Čínská čtvrť s Fay Dunaway a Jackem Nicholsonem.

Ve filmu vystupují přední hollywoodské celebrity, které v zajímavém filmovém epilogu odkládají své latexové masky. Jedna z rolí byla nabídnuta i Elizabeth Taylor, ta ji ale odmítla s odůvodněním, že silný make-up a maka by pro ni byly příliš nepohodlné.

 

Hodnocení mezi 70 až 80 procenty: Výborná detektivka, prvotřídní thriller, na kterém nic nemění fakt, že vrah je známý od počátku. Kde jinde je možné „vidět" takový výkvět v cameo roličkách v převlecích k nepoznání? Vynikající herecké výkony, skvělá hudba, a jasné inspirace pro mnoho a mnoho dalších filmů.

Zadní strana obálky 

Žánr: Krimi / Mysteriozní / Drama

Země původu: USA

Rok vzniku: 1963

Délka: 98 minut (1:38:00)

Původní název: The List of Adrian Messenger

Světová premiéra: 29. května 1963 – USA

Režie: John Huston

Scénář: Philip MacDonald, Anthony Veiller

Produkce: Edward Lewis

Hudba: Jerry Goldsmith

Kamera: Joseph MacDonald

Střih: Hugh S. Fowler, Terry O. Morse

Společnost: Joel Productions

Natáčeno: hrabství Wicklow, Irsko (lovecké scény), Scotland Yard, Whitehall, Westminster, Londýn, Velká Británie

Hrají: Tony Curtis (cameo), Kirk Douglas (George Brougham / vikář Atlee / pan Pythian / Arthur Henderson), Burt Lancaster (cameo), Robert Mitchum (cameo), Frank Sinatra (cameo), George C. Scott (Anthony Gethryn), Dana Wynter (Lady Jocelyn Bruttenholmová), Clive Brook (markýz z Gleneyre), Gladys Cooper (paní Karoudjianová), Herbert Marshall (Sir Wilfrid Lucas), Jacques Roux (Raoul Le Borg), John Merivale (Adrian Messenger), Marcel Dalio (Max Karoudjian), Bernard Archard (inspektor Pike), Tony Huston (Derek Bruttenholm), Ronald Long (Carstairs), Alan Caillou (inspektor Seymour), Constance Cavendish (blázen), Tim Durant (Huntův sekretář), Bernard Fox (Lynch), a další

Menu DVD 

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 5.1, 2.0 anglicky, česky

Titulky: česky

 

Nastavení zvuku a titulků 

 

Obraz: černobílý 16:9 (podle imdb.com 1,85:1)

Bonus: upoutávky na začátku DVD, kinohity 2010, pro děti, dále nabízíme