IFA movie – Alamo: Třináct dní ke slávě – 1. část

Opět se skluzem (vydavatel na svých webovkách plánoval vydání již v pondělí 8. 11.) je tu další obálka s logem IFA movie, na pultech je ale až ve středu 10. listopadu 2010 za 49,- Kč přírůstek edice Akce, televizní film Alamo – třináct dní ke slávě I. Za svobodný Texas..

Legendární třináctidenní obrana pevnosti Alamo 181 muži proti obrovské přesile mexické armády.

Mexiko se kdysi snažilo osídlit území dnešního státu Texas a nabídlo americkým osadníkům příležitost založit si zde své domovy. Po čase jim ale toto právo odebralo a americkým osadníkům nezbylo než se vystěhovat nebo bojovat o nezávislost. Několik stovek amerických osadníků bylo obleženo mexickým generálem Santa Annou a zmasakrováno. 13 dní se statečně bránili osadníci pod vedením Davida Crocketta a Jima Bowieho proti obrovské přesile…

 

V roce 1836 se v pevnosti Alamo bránilo 181 vzbouřenců z Texasu, jimž veleli Jim Bowie (James Arness), Davy Crokett (Brian Keith) a William Travis (Alec Baldwin), po dobu 13 dní proti mexické armádě čítající několik tisíc mužů.

Jim Bowie je se svým velitelem, plukovníkem Williamem Travisem, občas na kordy, přesto však v boji proti mexickým vojákům drží všichni při sobě.

Tento film, který se často nevyhne srovnávání s legendárním zpracováním boje o pevnost ve snímku Alamo (1960) Johna Wayna, se může pyšnit skvělým hereckým obsazením a k jeho skvostům patří také bitevní scény. Podle mnohých názorů zde ostřílený režisér Burt Kennedy vytvořil solidní a realistické vyobrazení historických událostí.

 

V jedné z dalších rolí se objevuje také David Ogden Stiers, který kdysi nezapomenutelným způsobem ztvárnil majora Charlese Winchestera v seriálu M.A.S.H. Známým obličejem je jistě i představitel generála Santa Anny, nezapomenutelný Gomez Addams Raul Julia. A domácím očím jistě neujde v obsazení ani jedno ryze české jméno…

Hodnocení mezi 60 až 70 procenty (otázkou je ale kvalita záznamu, určitě jde opět o přepis VHS, a také rozdělení filmu na 2 DVD): Televizní produkce pro Američany, nízký rozpočet, žádné vysvětlování, řada bojových scén vystříhána z jiného filmu. Dle patriotických ohlasů na imdb.com, které popisují i reálie, vedoucí k této události, se tvůrci snažili zobrazit relativně věrně a přesto se drobným chybám nevyhnuli.

Zadní strana obálky 

Žánr: Akční / Drama / Historický / Válečný / Western

Země původu: USA

Rok vzniku: 1987

Délka: celkem 140 až 167 minut

Původní název: The Alamo: Thirteen Days to Glory

Světová premiéria: 26. ledna 1987 – USA

Režie: Burt Kennedy

Námět: Lon Tinkle (román)

Scénář: Clyde Ware, Norman „McLeod" Morrill

Produkce: Stockton Briggle, Richard Carrothers, Bill Finnegan, Patricia Finnegan, Dennis Hennessy, Sheldon Pinchuk

Hudba: Peter Bernstein

Kamera: John Elsenbach

Střih: Michael N. Knue

Kostýmy: Eileen Kennedy

Společnost: Finnegan-Pinchuk Productions

Natáčeno: Alamo Village – Highway 674, Brackettville, Texas, USA / Brackettville, Texas, USA

Hrají: James Arness (Jim Bowie), Brian Keith (plukovník Davy Crockett), Alec Baldwin (plukovník William Barrett Travis), David Ogden Stiers (plukovník Black), Jim Metzler (major James Bonham), Tom Schanley (vojín Danny Cloud), Fernando Allende (plukovník Alamonte), Kathleen York (paní Susannah Dickinsonová), Isela Vega (Senora Cosová), Raul Julia (generál Antonio Lopez de Santa Ana), Gene Evans (McGregor), Michael Wren (Juan Seguin), Jon Lindström (kapitán Almeron Dickinson), Hinton Battle (Joe), David Sheiner (Luis), Noble Willingham (Dr. Pollard), Eloy Casados (Gregorio), Tony Becker (George Taylor), Thomas Callaway (plukovník James W. Fannin), Lorne Greene (generál Sam Houston), Buck Taylor (Buck Smith), Jerry Potter (Jacob Walker), Grainger Hines (Charles Despelier), Tom Everett (major Evans), Stan Ivar (Doc Sutherland), Ethan Wayne (Edward Taylor), Jan Tříska (generál Wolf), Gary Kasper (major Wheelwright), John Furlong (Zanco), Jay Baker (Hayes), Dale Swann (poručík Kimball), Laura Fabian (Lucia), Loyda Ramos (Senora Esparza), Bel „Sandre" Hernandez (Mina), Laura Harring (nevěsta), Nicky Blair (John Jones), Red West (Cockran), a další

 

Údaje o DVD:

Délka: 88 minut (1:28:16)

Zvuk: Dolby Digital 2.0 česky

Titulky: žádné

Obraz: barevný PAL DVD5 4:3 (podle imdb.com 1,33:1)

Bonus: trailery