Radujme se, růžově!

Mohlo se zdát, že se nic neděje, ale na pozadí se zřejmě urputně pracovalo, vyjednávalo a připravovalo. Tudíž máme k dispozici žhavou tiskovou zprávu, které dozajista nejedno srdéčko potěší…

RŮŽOVÍ PANTEŘI NA DVD  … u prodejců tisku!!

Radujte se, na DVD se dostává další sběratelská lahůdka na poli komediálních filmových sérií – Růžoví panteři, kteří budou od 6. prosince 2010 každé pondělí s přestávkou o vánočních svátcích k dostání u prodejců tisku za skvělou cenu 77 Kč. 

Když si pro nyní i nadále odmyslíme podivný „třetí díl" vytvořený úplně jiným týmem lidí, všech osm dalších filmů vymyslel a režíroval Blake Edwards, ke všem skládal hudbu Henry Mancini a někteří herci se do svých rolí rádi vraceli i po desetiletích. Je přitom ironické, že nezapomenutelný Peter Sellers, představitel ztřeštěného inspektora Clouseaua, si vlastně zahrál jen v pěti z osmi filmů. Právě francouzský policista Jacques Clouseau, na jehož vytvoření se podíleli stejnou měrou Sellers i Edwards, se stal ikonou celé série. A když i Sellers roku 1980 zemřel, síla jeho unikátní komediální postavy byla taková, že dokázala utáhnout ještě další tři filmy v průběhu následujících třinácti let, ve kterých se Clouseau objevil jen ve dříve vystřižených scénách, nebo se o něm prostě mluvilo.

Ano, série pokračovala ještě třináct let po Sellersově smrti – a před ní sedmnáct let. Neuvěřitelných třicet let vznikala řada filmů, která byla co do celistvosti příběhů značně anarchistická a stavěla především na osvědčených schématech, postavách a replikách, kdy Clouseau dokázal foneticky překroutit i nejběžnější slova. A to vše bez určeného pořadí sekvencí a motivů, jaké můžeme znát třeba z bondovek. Bondovky nezmiňujeme náhodně, protože jsou podobně centralizované kolem jedné hlavní postavy (ovšem nezávisle na hlavním představiteli), postavené na očividné sebeironii a čerpající z přizpůsobování si v dané době oblíbených žánrových postupů. Koneckonců obě série začaly na začátku šedesátých let a dostaly se do krize přibližně ve stejné době na přelomu let osmdesátých a devadesátých let, kdy se změnil svět a s ním i divácké preference.

 

Koneckonců, Bond i Clouseau mají mnoho společných vlastností, respektive dokonale opačných vlastností se stejným důsledkem. Oba mají nečekaný úspěch u žen, ačkoli jeden je nenapravitelný šovinista a druhý beznadějný idiot. Bond i Clouseau jsou přes všechno snažení padouchů nezranitelní a vždycky vše vyřeší. První je inteligentní, odvážný, silný a prohnaný, za což si úspěch zaslouží. Druhý si pro změnu tak tragicky nerozumí s fyzikální a společenskou organizací svého světa, že ten se raději křiví, uhýbá a deformuje proti vší své přirozenosti, snad aby se Clouseauově destruktivní existenci přizpůsobil a nepřišel k úhoně. Clouseau prochází životem vlastně bez úhony, ale všichni jen trochu racionální jedinci kolem něj trpí nebo rezignují. Všechny predikáty směřují k jedinému možnému závěru A, ale Clouseau v opozici k čemukoli logicky přijatelnému tvrdí B? B je správně! Schopní vyšetřovatelé končí v blázinci, Clouseau na kariérním žebříčku stoupá, stává se nejpopulárnějším policistou v Evropě a na „jeho" pohřeb neopomene přijet ani papež.

Je to nespravedlivé, absurdní, dovádějící k zuřivosti a z Clouseaua coby roztomilého ňoumy ve vedlejší roli úplně prvního filmu z roku 1963 se s každým dalším pokračováním stává arogantnější, namyšlenější a nesnesitelnější blázen. Ale pokud může být hvězdou detektivního žánru arogantní, namyšlený a nesnesitelný génius Sherlock Holmes, proč by si totéž nezasloužil jeho naprostý mentální protiklad? Vždyť průměrnost je nudná a Blake Edwards s Peterem Sellersem si to uvědomovali tak dobře, že sebevědomě s každým filmem posouvali nepřístojnost Clouseauova bytí dál a dál. Dokonale však ovládali komediální načasování a velmi dobře znali míru, do níž lze účelově rozbíjet filmové vyprávění samostatnými sekvencemi bez nutné návaznosti na hlavní dějovou linii.

Jako pojítko absurdních příběhů pak vždycky posloužily různé filmové žánry, na něž Edwards se svými scenáristy své panterovské snímky nakonec napasoval a většinou k tomu nepotřebovali ani onen proslulý a stále kradený diamant s názvem Růžový panter. Posloužily klasické žánry jako divadelní fraška (Růžový panter) či detektivka (Komisař Clouseau na stopě), ale nezapomnělo se ani na bondovky (Růžový panter znovu nastupuje), gangsterský film (Pomsta Růžového pantera) nebo akční film (Syn Růžového pantera).

Do toho všeho se pak zapojovaly osvědčené „panterovské" sekvence, které se s každým filmem vracely a odkazovaly především k tradici němé grotesky. Inspektor Dreyfus si stále zoufal nad Clouseauovou neschopností, Clouseau s Katem se zuřivě a s obdivuhodnou ničivostí nikdy neopomněli poprat v bytě, Clouseau si pokaždé došel ke kostýmnímu dodavateli Ballsovi pro další várku absurdních kostýmů (Toulouse-Lautrec, Quasimodo, ošlehaný námořník s nafukovacím papouškem na rameni atp.), nešťastní padouši umírali při snaze zabít hlavního hrdinu atp. A k tomu všemu snímky obsahovaly legendární animované titulkové sekvence, ve kterých si v duchu klasických kreslených grotesek škodili Růžový panter (tedy zvíře, ne diamant) a Clouseau.

Edwardsova a tak trochu i Sellersova komediální řada prošla čtyřmi desetiletími, dokázala se několikrát zásadně proměnit, a přece zůstat v jádru stejně úžasně vtipná. Dokonce přežila i „smrt" nepřeobsaditelného hlavního představitele, jehož stopa byla tak silná, že fungovalo i pouhé vzpomínání na něj. Dnes je možná trochu škoda, že tak všestranný herec jako Peter Sellers je valnou většinou diváků identifikován jen s jednou rolí, ale zase komu se podaří zanechat po sobě tak silný odkaz? Herbert Lom a Burt Kwouk, kteří se pravidelně vraceli v rolích inspektora Dreyfuse a sluhy Kata, by nám určitě dali za pravdu. A nyní máme možnost si při příležitosti vydání unikátní sběratelské kolekce DVD na jejich fascinující dobrodružství znovu zavzpomínat!

Vydavatel PB Publishing pro Vás na stránkách www.ruzovy-panter.cz připravil vedle ukázek z filmů a řady dalších zajímavých informací také soutěž o desítky DVD a také sběratelský box, který si můžete objednat prostřednictvím jeho e-shopu a zkompletovat si svoji vlastní kolekci panterů.

Termíny vydání DVD u prodejců tisku:

Růžový panter / 1963 – 6.12.2010

Komisař na stopě / 1964 – 13.12.2010

Růžový panter znovu zasahuje / 1976 – 20.12.2010

Pomsta Růžového pantera / 1978 – 10.1.2011

Stopa Růžového Pantera / 1982 – 17.1.2011

Kletba Růžového pantera / 1983 – 24.1.2011

Syn Růžového Pantera / 1993 – 31.1.2011