Filmexport Home Video – Pudr a benzin

Filmexport Home Video se sice stáhlo z pátečních termínů, kdy tato společnost na pulty týden co týden dodávala filmy pro pamětníky, v současnosti se ale ještě častěji připomíná s jejich znovuuváděním v reedičních balících. Ale také uvádí na trh plnohodnotné disky, ke kterým patří ve středu 24. listopadu 2010 první celovečerní film Jiřího Voskovce a Jana Wericha Pudr a benzin za 149,- Kč.

Jednoho dne se na pražské křižovatce, řízené nešikovným strážníkem, srazí autokar, řízený nešikovným řidičem, s taxíkem, jehož pasažérkou je herečka Marta. Ta se právě hádala se svým přítelem, skladatelem Jiřím Davidem.

Strážník i řidič autokaru se rozhodnou pozvat dámu, která se jim líbí, na výlet, který se ovšem příliš nevydaří. Ani jeden se však nevzdává a pokouší se získat srdce herečky. Aby Martu utěšili, pozvou oba muži dívku na večerní boxerské utkání v Edenu. Zde strážník i řidič vzbudí velké pozdvižení, zakončené zápasem strážníka s poraženým francouzským šampionem.

Jiří napsal pro Martu velkou revue, pro kterou je zapotřebí obstarat dva komiky. Libretista si vzpomene na dva potrhlé muže při boxerském utkání a doporučí je. Tím dostávají oba šanci hrát v divadle.

Oba noví komici mají velký úspěch a navíc přispějí k zneškodnění bandy překupníků drog, jejichž vůdce vydíral Martina bratra. Jenom ve věcech lásky neuspějí, Marta dá přednost svému Jiřímu.

Ve filmu zazní Ježkovy písničky "Buggatti step", "Ezop a brabenec" a "Nikdy nic nikdo nemá". Díky tomuto snímku si budete moci znovu vychutnat atmosféru Osvobozeného divadla.

Žánr: Komedie

Země původu: Československo

Rok vzniku: 1931

Délka: 89 minut

Premiéra v kinech: 15. ledna 1932

Režie: Jindřich Honzl

Námět a scénář: Jiří Voskovec, Jan Werich

Produkce: Josef Háša

Hudba: Jaroslav Ježek

Kamera: Václav Vích

Architekt: Vilém Rittershain

Výtvarník a kostýmy: František Zelenka

Zvuk: Marcel Wendling, Karel Smrž

Společnost: VAW

Hrají: Jiří Voskovec (řidič), Jan Werich (strážník), Ela Šárková (herečka Marta Malá), Bohuš Záhorský (Josef Malý, bratr Marty), Vojta Plachý-Tůma (skladatel Jiří David), Josef Skřivan (libretista Richard/domovník), Joe Jenčík (choreograf Joe Brock), Miloš Nedbal (ředitel Čedoku), Jan Sviták (vůdce bandy Max), Alexander Třebovský (ředitel divadla Marek), Josef Kotalík (policejní inspektor Vodička), Vladimír Majer (řidič Čedoku), Emil Dlesk (řidič Karel), "Battling" Mathar (černý boxer), Karel Steklý (inspicient), Nina Jirsíková (baletka), Jaroslav Gradwohl (hlasatel), Václav Trégl (člen bandy), Jan Mikota (turista), Josef Kobík (portýr v aréně), Jiří Srnka (dirigent), Jenčíkovy girls

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 2.0 česky

Titulky: česky pro neslyšící

Obraz: černobílý PAL DVD5 4:3

Bonus: Slovo historika, Fotografie, Biografie a filmografie, Soudobá dokumentace, Soudobá dokumentace na DVD-ROM