Universal Music – André Rieu – Král valčíků (CD)

Pokud jsem včera vyslovil jisté pochyby nad hudebním nosičem, reprezentujícím Jamese Lasta, pak nad nabídkou Universal Music v pátek 26. listopadu 2010 lze mít trochu jiné pochyby. Jméno sice nejspíš daleko známější, ovšem kolik kupujících si CD André Rieu – Král valčíků za cenu 149,- Kč pořídí, to si netroufám odhadnout…

Vysoká cena je nejspíš způsobena faktem, že jde o čerstvou novinku, připravenou dle tiskové zprávy vydavatele ve speciální české verzi:

Současný světový fenomén André Rieu konečně vydává své album nejkrásnějších valčíků i u nás. Album s původním názvem Forever Vienna vychází v české verzi jako Král valčíků na konci listopadu 2010 a to hned ve dvou verzích – levnější verze ve slide-packu a dražší v klasické krabičce.

 

Vydání alba doprovází i rozsáhlá TV kampaň, která se soustředí především na večerní časy na ČT 1 a TV Prima.

 

Album se stalo vánočním bestsellerem minulý rok ve Velké Británii, letos se jeho vydání připravuje i v dalších zemích. Rieu patří k nejprodávanějším umělcům současnosti – a nejen proto, že jeho cílová skupina nestahuje a nevypaluje. Rieu se jednoduše stal synonymem pro kvalitní špičkovou easy-listnening hudbu. Navíc každoročně brázdí svět se svým Johann Strauss Orchestrem a vyprodává obrovské sportovní haly podobně jako rockové kapely.

 

Pověstné jsou jeho stadiónové koncerty zejména v sousedním Německu, ale i ve vzdálené Austrálii nebo USA. Pódium věrně kopírující rakouský zámek Schonbrunn včetně koňských spřežení, vodotrysků a fontán patří k nejvelkolepějším koncertním show vůbec.

 

André Rieu – nekorunovaný král světových valčíků, který prodal více jak 100 miliónů alb za posledních 20 let, konečně vydává své nové album i u nás. Nejkrásnější valčíky včetně Na krásném modrém Dunaji, Vídeňská krev, Cikánský baron a další díla jako Bolero, Radeckého pochod a další na jedinečné kolekci KRÁL VALČÍKŮ.

 

Rodák z nizozemského Maastrichtu, houslista, skladatel, aranžér a dirigent André Leon Marie Nicolas Rieu, si získal přídomek Král valčíků už začátkem devadesátých let, kdy se začal specializovat na takzvanou lehkou klasiku, především pak na vídeňskou salonní hudbu let dávno minulých.

 

A má s ní nečekaný úspěch doslova na celém světě. Jen pro ilustraci těchto slov: loňské album Forever Vienna dosáhlo na druhé místo hitparády nejprodávanějších alb ve Spojeném královstí a v Irské republice bylo čtvrté, ve stejném roce bodovala jeho alba vysoko v australském žebříčku (Masterpieces na 9. místě a You´ll Never Walk Alone na druhém), v roce 2008 byl u protinožců dokonce první s titulem Waltzing Matilda a navíc ještě druhý s albem The 100 Most Beautiful Melodies.

 

André Rieu pochází z rozvětvené muzikantské rodiny. Jeho otec působil jako dirigent Maastrichtského symfonického orchestru a řídil rovněž operní orchestr v Lipsku, hudbě se věnují prakticky všichni Andrého sourozenci.

 

Svůj první salonní soubor sestavil André Rieu v roce 1982 a s několika personálními proměnami mu vydržel do roku 1987. Převážně houslovému obsazení dominovala hra sólových houslí, violoncella, kontrabasu a klavíru, pro ozvláštění zvuku se tu a tam objevila trubka či zvonkohra. Tehdy také Rieu pořídil své první gramofonové nahrávky.

 

Světoznámým se však André Rieu stal v čele svého velkého orchestru, jemuž dal „historické“ jméno Johann Strauss Orchestra. Ten vznikl v roce 1987 a repertoár byl vlastně předem daný – tvoří ho skladby Johanna Strausse doplněné o kompozice několika dalších autorů vesměs lehčí klasiky a operet. Orchestr měl původně dvanáct hudebníků, ale posléze se rozrostl na čtyřicetičlenné, respektive padesátičlenné obsazení.

 

Nedlouho po svém vzniku se Rieův orchestr vydal na první rozsáhlé evropské koncertní turné, které vyvolalo předem netušený zájem o valčíky, které měly být podle mnohých už navěky zaváté prachem. Evropa začala podle Rieuových houslí (nástroj z dílny Antonia Stadivariho z roku 1667 v ceně bratru dvou milionů eur) a jeho taktovky znovu tančit valčík.

 

Tahle vlna se zanedlouho přenesla do Spojených států a Japonska, nedávno také do Austrálie. Poprvé tam Rieu hrál se svým orchestrem v září roku 2007 a na sklonku roku následujícího už přišlo na jeho koncert v Melbourne rekordních 38 000 návštěvníků!

 

A protože Rieu není žádný troškař, vystoupení jeho orchestru nazvané Romantická vídeňská noc doplňovaly na scéně obrovitá replika vídeňského zámku Schönbrunn, dvě kluziště plná bruslařů, k tomu dvě fontány a obrovitý taneční parket.

André Rieu & His Johann Strauss Orchstra.

Obsah CD:

 

01. Na krásném modrém Dunaji

02. Pochod Radeckého

03. Druhý valčík

04. Hlasy jara

05. Strauss & Co.

06. Bolero

07. Vídeňská krev

08. Perpetuum Mobile

09. Víno, ženy a zpěv

10. Hromy a blesky

11. Karneval v Benátkách

12. Cikánský baron

13. Veselá vdova

14. Na prázdninách

15. Píseň Vilji

16. Ty jsi potěšení mého srdce

17. Strauss Party