Když Otar odešel

Příznivci Filmového klubu se mohou 16.4.2008 v 20:30 na ČT 2 těšit na francouzsko-belgický film Když Otar odešel, oceněný na MFF v Cannes v roce 2003. Jak říká slogan k filmu „I jedna nevinná lež může proměnit váš život“. Film bude klasicky uváděn v původním znění, tentokrát v gruzínském, francouzském a ruském znění, film bude doplněn o české titulky..

Když Otar odešel
Originální název: Depuis qu’Otar est parti…

Žánr: drama
Země původu: Francie, Belgie
Rok vzniku: 2003
Délka: 98 minut

Scénář: Julie Bertuccelli, Bernard Renucci
Kamera: Christophe Pollock

Režie: Julie Bertuccelli
Hrají: Ester Gorintin, Nino Chomasuridze, Dinara Drukarova, Temur Kalandadze, Rusudan Bolqvadze, Sasha Sarishvili, Duta Skhirtladze, Abdellah Moundy, Mzia Eristavi, Misha Eristavi

Tři generace žen, babička Eka, matka Marina a dcera Ada žijí společně v chátrajícím bytě v gruzínském hlavním městě Tbilisi. Ekonomická situace rodiny je povážlivá, stejně jako ekonomická situace celého státu. Aspoň nějakou pomocí jsou občasné finanční příspěvky od strýce Otara, který se, ačkoliv vystudoval medicínu, živí v Paříži jako stavební dělník. Babička je na svého syna velmi fixovaná a vždy netrpělivě očekává jakoukoliv zprávu od něj. Bohužel se stane neštěstí a matka s dcerou, které navíc mají mezi sebou poněkud komplikovaný vztah, musí řešit další problém – jak oznámit babičce, že její milovaný syn už nežije. Řešení této situace pak přinese celé rodině nečekanou změnu. Rodinné generační drama o nutnosti víry v obrat k lepšímu a především o vůli učinit nutné kroky je úspěšným debutem francouzské režisérky Julie Bertuccelliové.