Codi – Nepřátelské bombardéry

Po aktualizaci webu vydavatele můžeme doplnit, že ve čtvrtek 16. prosince 2010 přibyde další díl edice Druhá světová válka za 49,- Kč vydavatelství Codi. Tentokrát Nepřátelské bombardéry – bombardovací a útočné letouny druhé světové války zemí osy

Také tento nový videodokument o letadlech druhé světové války je vytvořen se ctižádostí přinést pro náročné české diváky kromě obvyklých záběrů i řadu neznámých o bombardérech nacistického Německa, císařského Japonska a fašistické Itálie.

 

Nejlepší letadla světové války

 

Nepřátelské bombardéry 

 

Toto DVD začíná historií He-111, zaujmou záběry speciální verze s radarem a 20mm kanónem či stroje pro vypouštění protilodních střel Henschel Hs.293. Navazuje dalšími záběry o historii Dornieru Do-17, zvláště zajímavé jsou záběry předválečných verzí, autentické záběry z útoku Spitfirů na ně v Bitvě o Británii či posledních verzí Do-217E ze zkoušek. Následuje málo známé letadlo Henschel Hs-123, dvouplošný předchůdce mnohem známějších Ju-87 Stuka, které jsou zde také podrobně představené. Kapitola o Junkersu Ju-86 zaujme mimo jiné naprosto neznámými záběry výškové verze Ju-86P a Ju-86R s přetlakovou kabinou.

 

Obrazovka z DVD

 

SM-79 Sparviero 

 

Dále představované italské třímotorové bombardéry CANT Z-1007bis Alcione či Savoia SM.79 Sparviero český divák zná jen málo, o to jsou záběry zajímavější, stejně jako exotika jiných filmových záběrů japonských Ki-21 Lili, G3M Nell či G4M Betty. Zvláště původní záběry ze zničujícího útoku na britské bitevní lodi Repulse a Prince of Wales v Indickém oceánu z paluby G3M jsou uvedeny v Česku tímto způsobem vůbec poprvé. Pak se DVD vrací do Evropy, podrobnou historií Junkerse Ju-88. Následují pěkné záběry dálkových Focke-Wulfů Fw-200 Condor a Heinkelů He-177 Greif, po nich již nastupuje proudová éra v podobě Arada Ar-234 Blitz. Jako závěrečné tóny však přicházejí záběry z fotokulometů spojeneckých hloubkařů, definitivně uzavírající kapitolu bombardérů zemí Osy na jejich letištích v roce 1945. 

Disk se v menu liší v použitém názvu, užívá tvar Nepřítelovy bombardéry.

Menu DVD 

Údaje o DVD:

Výběr kapitol 

Délka: 60 minut (59:21)  

Zvuk: Dolby Digital 2.0 česky

Titulky: žádné

Obraz: černobílý / barevný PAL DVD5 4:3 

Bonus: z nabídky Codi