Eusebius – Podivné dědictví

Eusebius v pátek 17. prosince 2010 udělá leckterým pamětníkům radost dalším titulem z katalogu MagicBoxu, k vydání je hlášeno Podivné dědictví. Cena podle barvy obálky 49,- Kč nebo 69,- Kč. To není humus, to je kobylinec… Dnes již legendární westernová komedie s nezapomenutelnými hláškami.

V dějinách filmu už se dědictvím stalo vše, na co si jen divák vzpomene. Jedno z nejkurióznějších dědictví však bezesporu získal uhlazený anglický gentleman Tom od svého otce. Tomův otec má totiž na smrtelné posteli jediné přání: aby se jeho syn vydal na Západ a konečně se z padavky změnil v muže.

Umírající muž má tři staré přátele, bývalé lupiče – Holy Joea, Bulla a Opičáka Smithe – kteří už se o Toma postarají, jen tam musí dojet. A protože Tom je poslušný syn, vydá se na cestu. V kufru má kompletní výbavu na hon na lišku, neboť předpokládá, že tohle je ošacení, jakému kultivovaní Zápaďané dávají přednost.

Když ovšem Tom dorazí do cíle, čeká na něj drsné probuzení. Ačkoliv je statečný jako lev, ocitl se prostě na naprosto nevhodném místě – vždyť do města vjel dokonce na kole! Bývalí otcovi kumpáni při pohledu na jeho výbavu (kromě bicyklu ještě hodnotná literatura a mýdlo) rychle pochopí, že z Toma vychovat pravého muže bude věc takřka nemožná a pustí se do práce co nejrychleji.

V blízkém městečku se Tom mezitím zamiluje do místní krásky Candidy, jejich romance má ovšem nejeden háček. Ona sice jeho city opětuje, nadšená jeho vybraným chováním, ale její otec, bohatý farmář chce zabrat pozemek patřící Tomovým přátelům a schůzky své dcery sleduje s nevolí. Navíc je do Candiny zamilován i drsný honák dobytka Morton a proti tomu, jak ukázalo pár setkání, Tom nemá šanci. Zkušený rváč a pistolník se nemíní jet tak vzdát.

Obrazovka z DVD

Obrazovka z DVD

Obrazovka z DVD

Obrazovka z DVD

Obrazovka z DVD

V péči Bulla (Bejka), Holy Joea a Opičáka Smithe se ovšem Tom naučí používat jak pěsti, tak revolver, a když je znovu konfrontován, úplně protivníka zdecimuje. Tom získá ruku krásné Candidy… ztratí ovšem přátele. Ti tři se totiž bojí, že Tom město na jejich vkus příliš zcivilizuje, a vydávají se hledat nové teritorium.

Přerod naprostého zelenáče v ostrého hocha je rozehrán s celou řadou komických situací a vtipných gagů.

Od 65 do 85 procent: Jasně nejlepší film Hillovy samostatné herecké kariéry. Hláška střídá hlášku. Koupit koně? Od kdy se koně kupujou?

Zadní strana obálky

Žánr: Akční / Komedie / Western

Země původu: Itálie / Jugoslávie / Francie

Rok vzniku: 1972

Délka: 120 minut (2:00:02)

Původní název: E poi lo chiamarono il magnifico

Světová premiéra: 28. září 1972 – SRN

Režie: Enzo Barboni aka E. B. Clucher

Scénář: Enzo Barboni aka E. B. Clucher

Produkce: Alberto Grimaldi

Hudba: Guido De Angelis, Maurizio De Angelis

Kamera: Aldo Giordani

Střih: Eugenio Alabiso, Enzo Ocone

Kostýmy: Enzo Bulgarelli

Společnost: Jadran Film / Les Productions Artistes Associés / Produzioni Europee Associati

Natáčeno: Plitvice, Jugoslávie

Hrají: Terence Hill (Sir Thomas Fitzpatrick Phillip Moore), Gregory Walcott (Bull Schmidt), Yanti Somer (Candida Austinová), Dominic Barto (Monkey Smtih), Harry Carey Jr. (Holy Joe), Enzo Fiermonte (Frank Austin), Danika La Loggia (Iris), Riccardo Pizzuti (Morton Clayton), Jean Louis (správce věznice), Alessandro Sperli (Tim), Salvatore Borghese (nájemný vrah), Steffen Zacharias (kočí dostavníku), Luigi Casellato (majitel penzionu), Pupo De Luca (ředitel veznice), Rigal Suzanne Leone, François René Gerber, Furio Meniconi (muž ve vlaku), Fortunato Arena (Danny Dillman), Dalusa Harris, Bernard Farber, Luigi Antonio Guerra, John Bartha (Jeremiah), Mario Dionisi, Spartaco Conversi, Giancarlo Nacinelli, Claudio Ruffini, a další

České znění pro Magic Box vyrobila LS Productions Dabing v roce 2009: Martin Písařík (Terence Hill), Jaromír Meduna, Jiří Prager, Zdeněk Mahdal, Bohdan Tůma, Klára Jandová, Svatopluk Schuller, Jiří Valšuba, Jan Szymik, Pavel Vondra, Zbyšek Horák, Antonín Navrátil, Pavel Šrom, Milan Slepička, Jaroslav Kaňkovský, Radana Herrmannová, Karel Richter, Tereza Chudobová, Michaela Tvrdíková

Menu DVD

Údaje o DVD:

Výběr kapitol

Zvuk: Dolby Digital 1.0 anglicky, 2.0 česky

Titulky: česky

Nastavenní zvuku a titulků

Obraz: barevný PAL 16:9 (podle imdb.com 2,35:1)

Bonus: upoutávky na začátku disku, vychází na DVD, Bioscop v kinech