Řitka Video – Krvavé Vánoce

Nemáte takhle čirou náhodou už plné zuby té slavnostní nálady, povinně rozzářených úsměvů, všudypřítomných front u pokladen, spousty stejných SMS zpráv a poštovní schránky přeplněné přáníčky? Nemáte při tom uklízení, gruntování, čištění, smýčení, shánění, kuchtění, balení, pasování stromečku do stojanu a tak všelijak chuť zapíchnout třeba přemoudřelou letušku? Mezi prosincovými kousky v katalogu Řitka Video se objevil film Krvavé Vánoce. V žádném případě to neberte jako návod, ale třeba někomu přijde vhod vědomí, že taky někdo jiný nenávidí Vánoce a nejvíc ze všeho Santu Clause. Tak šťastné a veselé…

Omlouvám se, napoprvé z textu vypadla polovina obrázků, teď už by to mělo být v pořádku…  

Svátky klidu se mění v karneval hrůzy.

Úvodní titulky

Šťastné a veselé... 

Je noc před Vánoci a ulice Londýna jsou naplněny sváteční atmosférou. Ale pouze do té doby, než se z prvního domu ozve křik hrůzy a svátky klidu se rázem změní v karneval strachu. Krvavé Vánoce začínají.

Vánoční večírek

Santa s oštěpem v hlavě 

Ohroženi jsou všichni, kteří se ten den rozhodli převléknout do obleku Santy Clause. Fanatický vrah nesnáší Vánoce a nejvíce ze všeho tuto dětmi milovanou postavu. Londýn se tak začíná plnit mrtvolami Santa Clausů, kteří přišli o život často tím nejbrutálnější způsobem. Podaří se Scotland Yardu zastavit psychopata dříve, než ve městě zavládne totální panika?

Scotland Yard, v tomto případě sídlo hňupů 

Ouvej, ouvej. Nezbývá než konstatovat, že je to jako obvykle. Už tradičně lže rovnou obálka. Žádného zvrhlíka v hokejové masce a červené čepičce s bambulkou, který by si odškrtával v seznamu, se opravdu nedočkáte. A oficiální text je zřejmě opět vytvořen bez toho, aniž by jeho autor film viděl alespoň z rychlíku…

Londýnské uličky 

Santa pečený na kaštanech 

Takže první vražda se odehraje nikoli noc před Štědrým dnem a nikoli v domě. A že by Londýn zachvacovala panika, tak po tom ani stopy, lidi bloumají po ulicích a v nějaké postranní uličce se občas připitoměle motá nějaký ten trouba v kostýmu…

Vyšetřovatel v nouzi 

Slečna pozůstalá a slizský novinář 

Jinak mají v té Anglii divné Vánoce. Kromě toho, že tam někdo vraždí mužíky ve srandovních kostýmech, po sněhu nikde ani památka, a po ulicích tam div nechodí v krátkých rukávech. To ale nakonec na celém filmu člověku přijde nejméně podivné. Hlavou je třeba kroutit nad zcela jinými věcmi.

 

Santavrah 

Příšerně amatérské neherectví. „Děj" nedává žádný smysl, scény jsou vrstveny jen proto, aby se mohl objevit další trouba v kostýmu. Některé postavy se mihnou a bez dalšího vysvětlení vyšumí, jiné se dokonce ani neobjeví – buď se o nich jen mluví, nebo je slyšet jen jejich hlas.

Snoubenec s přítelem fotografem 

Umělecká fotografie 

 

Plno logických kiksů – komisař poprvé přijde do bytu pozůstalých, které ještě neviděl, nepředstaví se a dcera zavražděného ho oslovuje hodností.

Přeživší modelka 

V jednom záběru je ulice plná přihlížejících, v tom druhém je ulice poloprázdná… Kompars se občas viditelně otáčí do kamery.

Bohatá dědička si vydělává nastavováním klobouku při postávání na rohu ulice se svým snoubencem, který předstírá hraní na flétnu?

Santa, který skončil mezi opékanými kaštany, je po vzplanutí viditelně dutý.

Dcera zabitého odejde na ulici od svého skorosnoubence, když ho potká jeho známý. Oni bez ní odejdou do hospody, kde vesele popíjejí. V okamžiku, kdy se rozloučí, ona se z prázdna vylíhne a přijde k němu zpět…

Pitomá modelka na útěku před policejní hlídkou uvidí chlapa s břitvou, tak začne ječet, ale ani se nehne, i když jí břitvou šermuje kolem pupíku. A ta policejní hlídka, která jí předtím málem chytila, nic neslyší a nevidí…

Snoubenec v podezření 

V opuštěném tunelu pro auta je nouzový východ, který vede do strašidelného zámku, který hlídá slečna sekretářka v kostýmku? A opilého Santu na útěku před pankáči a rozzuřeným psem si vyčíhá vrah zrovna tam? A chytrák v kostýmu, místo aby se ho za prvním rohem zbavil a někam se schoval, bloumá kolem atrakcí a vyhledává místa, kde je na něj nejvíc vidět. Z lidu a pohody ho nevyvede ani fakt, že mezi figurínami visí sem tam nějaká ta opravdová mrtvola, byť bez Santovského kostýmu. No, vždyť se prostě musí nechat zabít.

Santa zaseknutý 

„Gore" efekty jsou víc než trapné, oběti padají po jedné ráně nožem do břicha, po jednom kopnutí botou s břitem ve špičce či po úderu boxerem do krku (záplava kečupu následuje). Po zabodnutí čehosi těsně vedle oka je v následujícím záběru viditelné, jak celá namaskovaná část obličeje s vypouleným okem nedrží na svém místě a ujíždí do strany…

Santa vypoulený 

Ze členů Scotland Yardu a policejního sboru je hejno absolutních pitomců. Dvojice vyšetřovatelů se chová jako dementi po lobotomii a pimcá se zbůhdarma odnikud nikam, policisté – volavky v kostýmech se nechají v klidu povraždit a tak podobně.

Holka z peep-show v nesnázích a řetězech 

Když o nic nejde, nedá se po ulici mezi davy ani projít. Když o něco jde, je město jak po vymření a široko daleko nikdo… A když vrah utíkající holku z peep-show náhodou na ulici dohoní a zatáhne ji do jakéhosi náhodného sklepa, má tam připravenou postel a řetězy, kterými ji připoutá, ba dokonce i rádio, aby jí mohl pustit koledy.

No a když ho čůrajícímu Santovi přes metrové břicho vrah usekne jedním máchnutím břitvy, tak jsem si už opravdu říkal, jestli si z diváků tvůrci nedělají prdel.

Santa bez lulánka 

Takže celý případ nakonec zázračně vyřeší slečna pozůstalá dcera. Většina diváků ale zřejmě řešení bude znát od první chvíle, kdy se postava vraha na obrazovce objeví. Jediné plus celého příběhu je v tom, že jí to nepomůže. No a už chybí jen flashbackové vysvětlení, proč má psychopatický blázen nutkavou potřebu zabíjet zrovna Santy, terminátorovský konec, kdy záporáka nezabije ani pád ze šestého patra na záda na beton (bodejť by ne, když před chvílí ustál ránu trámem do hlavy bez škrábnutí a úder řetězem do obličeje bez modřiny) a úplně dementní tečka, kdy suspendovaný vyšetřovatel konečně rozbalí ten balíček, který neměl otevírat před Štedrým dnem (Don’t Open Till Christmas).

Vlezlý novinář 

Pokud chcete ušetřit 83 minut svého života, pak ne. Ty jedny bradavky za to opravdu nestojí… Ne nadarmo na imdb.com jenom 30 procent. Jak na tomhle mohl Scotland Yard spolupracovat? Jak konstatuje jeden ze zahraničních komentář, záležitost jen pro milovníky pitomých slasherů, kteří si libují ve filmech, topících se ve vlastní stupiditě.

Slečna pozůstalá v nesnázích 

Jistým vysvětlením snad může být fakt, že zahraniční vydání byla doprovázena dokumentem Making of…, který vysvětluje, že údajně výroba trvala dva roky, během nichž se za kamerou vystřídali tři kameramani a na režisérské stoličce se kromě hlavního herce objevil nejprve spoluautor scénáře (druhý pro změnu do filmu dotočil dodatečné scény)  a nakonec dokonce střihač. Každý z nich se pokusil filmu vtisknout svou tvář, proto nemá žádnou. A díky cenzurním zásahům opravdu některé důležité postavy skončili na podlaze střižny, takže film vypadá jako rozbitá a znovu náhodně slepená sklenice.

Žánr: Horor / Mysteriozní / Thriller

Země původu: Velká Británie

Rok vzniku: 1984

Délka: 83 minut (1:22:52)

Původní název: Don’t Open Till Christmas

Světová premiéra: 19. prosince 1984 – Velká Británie

Režie: Edmund Purdom

Scénář: Derek Ford, Al McGoohan

Produkce: Stephen Minasian, Dick Randall

Hudba: Des Dolan

Kamera: Alan Pudney

Střih: Ray Selfe

Společnost: Spectacular Trading International

Natáčeno: London Dungeon – 28-34 Tooley Street, Londýn, Velká Británie / Londýn, Velká Británie / Scotland Yard, Whitehall, Westminster, Londýn, Velká Británie / Soho, Londýn, Velká Británie / South Kensington, Londýn, Velká Británie / The Piccadilly Theatre, Denman Street, Londýn, Velká Británie

Hrají: Edmund Purdom (inspektor Ian Harris), Alan Lake (Giles), Belinda Mayne (Kate Brioskyová), Mark Jones (detektiv seržant Powell), Gerry Sundquist (Cliff Boyd), Kelly Baker (Sherry Grahamová, dívka z peep-show), Kevin Lloyd (Gerry), Wendy Danvers (hospodyně), Nicholas Donnelly (doktor Bridle), Pat Astley (modelka Sharon), Laurence Harrington (otec Kate), Ken Halliwell (vrchní číšník), Ray Marioni (majitel hotelu), Wilfred Corlett (Santa Claus v peep-show), Ricky Kennedy (Santa Claus v divadle), Sid Wragg (Santa Claus v podzemí), Max Roman (Santa Claus ve skladišti), George Pierce (Santa Claus v obchodě), Ashley Dransfield (opilý Santa Claus), Derek Ford (Santa Claus v cirkuse), Adrian Black (Santa Claus v cirkuse), John Aston (Santa Claus v autě), Maria Eldridge (dívka v autě), Des Dolan (detektiv – konstábl), Derek Hunt (policejní strážník), Paula Meadows (sekretářka v podzemí), Caroline Munro (zpěvačka – sama sebe), a další

České znění 2010, dabéři neuvedeni

Menu DVD 

Údaje o DVD:

Výběr kapitol 

Zvuk: Dolby Digital 2.0 anglicky, česky

Titulky: česky

 

Nastavení zvukové stopy 

 

Obraz: barevný PAL 16:9 (1,78:1)

Bonus: z naší nabídky (náhledy obalů DVD z katalogu)