DVD Návštěvníci 1

O připravovaném vydání seriálu Návštěvníci jsme již několikrát psali. Nyní se očekávání stalo realitou a stříbrný disk s jedním z nejlepších českých seriálů všech dob je na světě! Podíváme se na něj tedy trochu podrobněji.

V minulém století vznikla celá řada vynikajících seriálů, z nichž některé již v nedávné době vyšly (Chalupáři), některé vyjdou již v nepříliš vzdálené budoucnosti (Byli jednou dva písaři) a na některé si bohužel budeme muset ještě pár let počkat (Pan Tau). Nyní byl tedy učiněn další krok k splacení dluhu, kterým zpřístupnění starších českých seriálů široké veřejnosti nepochybně je. Věřím, že vydání tohoto zásadního díla ocení nejen milovníci žánru sci-fi, ale zájemci o českou kinematografii celkově.

Docela zajímavá je hned jedna z úvodních myšlenek v „předmluvě“ tištěného časopisu přiloženého k disku. Zatímco na západ od našich hranic měla mládež v osmdesátých letech minulého století Hvězdné války a Star Trek, my jsme měli návštěvníky. Něco na tom je.

DVD je dodáváno v obalu standardních rozměrů (ne slim) poloprůhledné barvy. Z vnitřní strany obalu je uveden seznam kapitol a jejich stručný obsah, a dále reklama na jiný seriál vydaný firmou DiViDi – Arabela.

 

Disk má tyto kapitoly:
01. Země roku 2084
02. Výprava do minula
03. Návštěvníci přicházejí
04. Akce sešit I.
05. Hlavně nenápadně
06. Tajemství velkého učitele

které představují prvních šest dílů patnáctidílného seriálu. DVD nemá žádné bonusy, ty budou až na posledním disku uzavírajícím celý komplet.

Za vydání seriálu v digitální podobě patří díky společnosti DiViDi známé vydáváním stejnojmenného časopisu. V přiloženém tiskovém materiálu se dozvíme v editorialu o lásce Daniela Sobotky k žánru sci-fi. Dále se projdeme jednotlivými kapitolami DVD a jejich obsahem. Na dalších strnách se dozvíte podrobnosti o hercích Josefu Dvořákovi, Jiřím ‚Datlovi‘ Novotném, Dagmar Patrasové a Josef Bláhovi. Velice zajímavý je článek Historie české sci-fi filmu, který mapuje vývoj tohoto žánru u nás. Nechybí přehledná časová osa.

K seriálu neodmyslitelně patří sugestivní hudba nedávno zesnulého geniálního skladatele Karla Svobody. Proto je dobré, že se na něj nezapomnělo a je mu rovněž věnován samostatný článek, ve kterém jsou zmíněny jeho nejslavnější soundtracky.

Seriál Návštěvníci byl populární nejen u nás, ale i v sousedním Německu. Proto mě trochu překvapilo, že DVD není vybaveno alespoň německými titulky. Je ale možné, že Němci mají svůj vlastní dabing, který by byl použit při prípadném vydání seriálu v Německu.

Natočením Návštěvníků jsme zřejmě své sousedy přesvědčili, že podobný žánr umíme, protože jsme byli přizváni ke spoluúčasti (společně se Slovenskem) k natáčení třináctidílného sci-fi seriálu Unterwegs nach Atlantis. Ten byl dokončen v roce 1982 a byl poslední filmovou rolí Tomáše Holého. Tento seriál již také před časem vyšel v Německu na DVD (bohužel jen v němčině, bez titulků).

Co se týče grafického zpracování interaktivního menu disku, nezbývá než autory pochválit. Je zpracováno na profesionální úrovni a má styl, který odpovídá futuristickému zaměření díla. Totéž lze říci o obalu. I když toto jsou zdánlivě detaily, je třeba si uvědomit, že právě na maličkostech je založen celkový dojem z díla. A v tomto případě dokáže obal navodit ten správný pocit už při pohledu do výlohy obchodu či později do vaší vlastní filmotéky. Pochválit je třeba i fakt, že nebyl zvolen obal typu slim, který sice šetří místo, ale na druhou stranu ztěžuje čitelnost nápisů na hřbetu disku.

Produkce, výběr a sestava: Oldřich Zámostný
Partneři: Česká televize, Digital Media Production, Origam Idea Store

Příbalový „časopis“ má celkem 17 stran. Pokud by jste v něm hledali kupon se slevnou na sběratelské balení, budete tentokrát zklamáni. Po neblahých zkušenostech u minulých seriálů se společnost s ručením omezeným DiViDi rozhodla kupony zcela vynechat a nabídnout boxy až v momentě, kdy budou skutečně k dispozici, a to za cenu 100,– Kč totožnou pro všechny zájemce.