Hollywood Classic Entertainment – Holocaust 1

Ve čtvrteční ediční řadě vydavatelství Hollywood Classic Entertainment, kterou podporuje Reflex, se objeví 6. ledna 2011 za 99,- Kč DVD Holocaust 1. Strastiplná cesta s tragédiemi i triumfy. Příběh o naději v časech zoufalství.

Minisérií se prolínají osudy dvou německých rodin z Berlína v dobách nacistického Německa.

Erik Dorf se stává přesvědčeným nacistou a jako takový ovlivňuje životy mnoha lidí – mezi jinými i rodinu židovského lékaře Weisse, který kdysi léčil jeho ženu. Otec Weiss je na jeho příkaz deportován do Polska, kde živoří v ghettu. Jeho starší syn Karl je ženatý s árijskou dívkou Inge, která se snaží ochránit zbytek rodiny a bere je do domova svých rodičů. Není to moc platné, její rodiče se s její volbou nikdy nesmířili a vůči Weissovým se chovají více než nepřátelsky. Karl je zatčen a odvezen do koncentračního tábora, jeho mladší bratr Rudi, nadějný fotbalista, utíká ze země a sestra Anna umírá po znásilnění tlupou nacistických výrostků. I matka je nakonec poslána do varšavského ghetta, kde se shledává se svým mužem. Oba tam nacházejí svoji smrt.

Holocaust

Obrazovka z DVD

Karlova žena Inge uvěří, že svému muži pomůže, bude-li po vůli nacistickému hodnostáři, le tato naděje se ukáže jako lichá. Inge se poté dobrovolně hlásí k transportu do Terezína, kde je Karl umístěn a zaměstnán jako malíř. Po objevení protifašistických obrazů je ale mučen a poté poslán do Osvětimi. Jediným, komu se z celé rodiny povede přežít, je tak Rudi, ale i na něho čeká mnoho strázní – v Praze se seznámí s židovskou dívkou Helenou, povede se jim dostat se až na Ukrajinu a připojit se tam k partyzánské skupině. Stávají se manžely, ale Helena padne v boji…

Obrazovka z DVD

Obrazovka z DVD

Podle všech pramenů čtyřdílná série je avizována na 3 DVD tak, že první dvě DVD obsahují po dvou dílech a třetí DVD pátý díl… Trochu divné.

1. díl – Berlín, rok 1935. Umělecky založený syn úspěšného židovského lékaře Karl Weiss se žení s katolickou dívkou Ingou. Jeho přítel, Erik Dorf, jenž právě dostal práci v ústředí SS, varuje Karla i s rodinou, aby opustili Německo. Weissovi však odmítnou. Karl je posléze uvězněn v Buchenwaldu a tím teprve začínají těžké časy…

2. díl – Osudy rodiny Weissů se rozcházejí. Doktorova dcera Anna je dána do ústavu, Rudi Weiss uprchne do Prahy, kde jej před vězením zachrání česká dívka Helena. Další z rodiny jsou internováni ve varšavském ghettu, kde se připojí k sílícímu hnutí odporu. Kariéra Erika Dorfa mezi nacisty zatím prudce stoupá a s ní přichází i první zabíjení.

Vnitřní strana balení

Hodnocení nad 80 procent: Příběh začíná v Berlíně v období před Křištálovou nocí, pokračuje přes Varšavské ghetto, Ukrajinu, až po koncentrační tábory v Buchenwaldu, Terezíně, nebo Auschwitzu (Osvětimi). Velmi těsně balancuje na hraně mezi realistickým zobrazením hrůz a zjednodušující televizní inscenací. Nerealističnost či povrchnost (všichni mluví anglicky) je plně překryta strhujícím příběhem a bravurními hereckými výkony. Velmi výraznou postavou je nacistický kariérista, který se z pozice nezaměstnaného právníka vyšplhá až na pravou ruku Reinharda Heydricha.

Zadní strana obalu

Žánr: Drama / Historický / Romantický / Válečný

Země původu: USA

Rok vzniku: 1978

Délka: 178 minut (86 + 90, 1:26:18 + 1:30:58)

Původní název: Holocaust

Světová premiéra: 16. a 17. dubna 1978 – USA

Režie: Marvin J. Chomsky

Scénář: Gerald Green

Produkce: Pia Arnold, Robert Berger, Herbert Brodkin

Hudba: Morton Gould

Kamera: Brian West

Střih: Alan Heim, Craig McKay, Robert M. Reitano, Stephen A. Rotter, Brian Smedley-Aston

Kostýmy: Edith Almoslino, Peggy Farrell

Společnost: Titus Productions

Natáčeno: Berlín, Německo / Vídeň, Rakousko / Mauthausen Concentration Camp, Mauthausen, Upper Austria, Rakousko

Hrají: Joseph Bottoms (Rudi Weiss), Tovah Feldshuh (Helena Slomova), Rosemary Harris (Berta Palitz Weissová), Tony Haygarth (Heinz Muller), Michael Moriarty (Erik Dorf), Deborah Norton (Marta Dorfová), George Rose (Franz Lowy), Robert Stephens (strýc Kurt Dorf), Sam Wanamaker (Moses Weiss), David Warner (Heydrich), Fritz Weaver (Dr. Josef Weiss), James Woods (Karl Weiss), Charles Korvin (Dr. Kohn), Stanley Lebor (Zalman), Käte Jaenicke (paní Lowyová), Tom Bell (Adolf Eichmann), Meryl Streep (Inga Helms Weissová), John Bailey (Hans Frank), Michael Beck (Hans Helms), T. P. McKenna (Blobel), Cyril Shaps (Weinberg), Ian Holm (Heinrich Himmler), Lee Montague (strýc Sasha), Isolde Barth (Eva), Vernon Dobtcheff (Karp), Peter Garell (Jurij), Werner Kreindl (pan Helms), Martin Brandt (rabín Karsh), Edward Gilkrist (Peter Dorf v mládí), Courtney Hill (Laura Dorfová v mládí), Nina Sandt (paní Helmsová), Blanche Baker (Anna Weissová), Götz von Langheim (berlínský doktor), Jeremy Levy (Aaron Feldman), Miriam Mahler (žena s dítětem), Walter Scheuer (pražský policista), Irene Prador (Maria Kalova), George Pravda (Otto Felscher), Bruno Thost (Kapo Melnick), Joe Trummer (Žid z Čech), Murray Salem (Analavitz), Gabor Vernon (rabín Samuel), Peter Vogel (Emil Frey), Peter Weihs (kostelník), Kathina Kaiser (Sarah Ohlnick), Marius Goring (Heinrich Palitz), Nora Minor (paní Palitzová), Llewellyn Rees (paní Lichtenbergová), a další

Menu DVD

Údaje o DVD:

Kapitoly 1. části

Kapitoly 2. části

Zvuk: Dolby Digital 2.0 anglicky, česky

Titulky: česky

Nastavení zvuku a titulků

Obraz: barevný PAL DVD9 4:3 (podle imdb.com 1,33:1)

Bonus: žádný (pouze upoutávky na začátku disku)