Terran – Harakiri

Spoléhat se na předpokládaný termín je asi holé bláznovství, očekávaný předchozí titul vydavatelství Terran zatím zůstal daleko za obzorem, tudíž další slíbený film Harakiri za 79,- Kč těžko vyjde v občas uváděném termínu ve čtvrtek 13. ledna 2011. Zrovna tuhle jsem viděl GamePage, kde říkali, že na Duke Nukem Forever se čeká už asi 14 let… Nemožné se stalo skutkem, na pultech je 2. února 2011

O aktuálnosti poskytovaných informací vypovídá i na obalu uvedený údajný web vydavatele. Schválně si ho vyzkoušejte… A pak se podívejte, odkdy je doména registrovaná.

Legendární samurajské drama režiséra Masaki Kobajašiho.

V Japonsku 17. století zavládl konečně na čas mír. Tato situace ale přinesla zánik válečnických klanů, který připravil o práci tisíce samurajů a uvrhl je do chudoby. Tím vzrostl počet róninů – samurajů bez pána, kteří se bez prostředků potulovali krajinou a pokoušeli se uhájit holé živobytí.

Obrazovka z DVD 

Na prahu domů samurajských klanů, které dosud prosperují, se občas objeví zoufalý rónin a žádá o poskytnutí pomoci při spáchání rituální sebevraždy – seppuku. Nezřídka ovšem v skrytu doufá, že se nad ním pán domu slituje a místo požadované smrti mu poskytne naději na lepší život. Ale některé klany již podobní příchozí začínají unavovat.

Jednoho dne zabuší na vrata klanu Iji postarší rónin Hanshiro Tsugumo a vznese obvyklou prosbu o pomoc se seppuku. Samurajové si ale nejsou jisti, o co tomuto muži jde ve skutečnosti. Ani oni sami se kodexu bušidó přísně nedrží, bude se ho držet nenadálý host? Nebo se snaží o něco úplně jiného a představuje pro čest klanu netušenou hrozbu?

Bývalý samuraj postupně odhaluje svůj příběh i skutečné záměry, aby se nakonec změnil v nelítostného mstitele bezpráví, jež jeho hostitel spáchal před časem na Tsugumově rodině.

Obrazovka z DVD 

Kultovní samurajské drama o pomstě a cti získalo v roce 1963 cenu poroty na festivalu v Cannes.

Mezi 80 až 90 procenty. Mrazivá kritika samurajského systému, strhující antisamurajský snímek.

Pokud se někomu zdá japonská kinematografie rozvláčná a stopáž filmů příliš dlouhá, co si asi tak myslet o na obalu uvedené délce traileru? Že to není pravda… Zvláštní je, že tak kvalitně připravený disk má na sobě nabalenu takovou pachuť – jednak předlouhým a planým slibováním, druhak "péčí", věnovanou obalu. Nedávno na DVDfreaku zazněla vyčítavá slova o nejednotné transkripci japonských jmen a už je to tu zas – Hanshiro Tsugumo vs. Masaki Kobajaši. Titulky jsou dle obalu ANGLICÉ, o již zmíněném bonusu ani nemluvě. A přitom disk bonusy (a hodnotnými) vybaven je a dokonce jsou otitulkovány… A ty jsou navíc na rozdíl od samotného filmu "normální", WMP ukazuje časové údaje, lze se pohybovat po časové ose myší plynule – nic z toho ale neplatí pro sám film, klik na časovou osu neomylně vede k návratu na začátek disku a ukazuje se pouze již uplynulý čas.

Zadní strana obálky 

Žánr: Drama

Země původu: Japonsko

Rok vzniku: 1962

Délka: 135 minut + podle obalu 70 minut trailer, což bylo od počátku jasné, že je kravina  

Původní název: Seppuku

Světová premiéra: 16. září 1962 – Japonsko

Režie: Masaki Kobayashi (Kobajaši)

Námět: Yasuhiko Takiguchi (román "Ibun rônin ki")

Scénář: Shinobu Hashimoto (Šinobu Hašimoto)

Produkce: Tatsuo Hosoya

Hudba: Tôru Takemitsu

Kamera: Yoshio Miyajima (Jošio Mijadžima)

Střih: Hisashi Sagara

Společnost: Shôchiku Eiga

Hrají: Tatsuya Nakadai (Hanshiro Tsugumo), Akira Ishihama (Motome Chijiiwa), Shima Iwashita (Miho Tsugumo), Tetsurô Tamba (Hikokuro Omodaka), Masao Mishima (Tango Inaba), Ichirô Nakaya (Hayato Yazaki), Kei Satô (Masakazu), Yoshio Inaba (Jinai Chijiiwa), Hisashi Igawa (sluha), Tôru Takeuchi (sluha), Yoshio Aoki (Umenosuke Kawabe), Tatsuo Matsumura, Akiji Kobayashi, Kôichi Hayashi, Ryûtarô Gomi aka Katsuo Gomi, Jô Azumi (Ichiro Shimmen), Nakajirô Tomita, Shichisaburô Amatsu (sluha), Kenzô Tanaka, Shin Nakahara, Tsuneo Ikeda, Minoru Miyagi, Takaaki Kadota, Ichirô Yamamoto, Gen Takasugi, Satoshi Nishida, Tetsurô Komiyama, Shûichirô Narita, Noboru Kasuga, Shinpachi Kura, Kenji Hayashi, Shôtarô Hayashi, Shimezô Kataoka, Fumiya Ozawa, Kônosuke Takemoto, Rentarô Mikuni (Kageyu Saito), a další

Menu DVD 

Údaje o DVD:

Výběr kapitol 

Zvuk: Doby Digital 2.0 japonsky, česky

Titulky: česky, anglicky

 

Nastavení zvuku a titulků 

 

Obraz: černobílý PAL 20:9 (podle imdb.com 2,35:1)

Bonus: o lži na obalu viz výše, ve skutečnosti viz přiložené obrázky (režisér 8:45, herec 12:55, scénárista 11:17)  

Bonusová výbava