Šíp – Báječní muži s klikou

V úterý 29. dubna 2008 vychází v úterním deníku Šíp česká komedie o počátcích kinematografie v Čechách Báječní muži s klikou. Cena: 42,- Kč.

Kouzelník Pasparte, majitel maringotky, promítacího přístroje a otec dívky Pepičky, končí svou roční štaci a míří do Prahy. Cestou se setkává se svým umírajícím kolegou, který mu, vedle filmových pásků, svěřuje do péče i krásnou dceru Aloisii. V Praze se ubytují v domě U modré ryby, kde hodlají pořádat svá představení… Půvabná komedie Jiřího Menzela o počátcích kinematografie v Čechách zachycuje kolorit doby přelomu století a několik nadšenců, kteří by za film dali život. V hlavních postavách pana Pasparta, kabaretiéra Šlapety a vynálezce Jana Kolenatého lze snadno rozeznat skutečné průkopníky kinematografie u nás – Viktora Ponrepo, Josefa Švába-Malostranského a Jana Křiženeckého.

Žánr: Komedie

Země původu: Československo

Rok vzniku: 1978

Kinopremiéra v ČR: 1. srpna 1978

Režie: Jiří Menzel

Pomocná režie: Hana Hanušová

Námět: Oldřich Vlček

Scénář: Oldřich Vlček, Jiří Menzel

Dramaturgie: Věra Kalábová

Produkce: Jan Šuster, Jaroslav Bouček, Rudolf Mos

Hudba: Jiří Šust

Kamera: Jaromír Šofr

Druhá kamera: Richard Valenta

Střih: Jiří Brožek

Zvuk: Milan R. Novotný

Kostýmy: Theodor Pištěk

Architekt: Zbyněk Hloch

Odborný poradce: Jaroslav Bouček, Zdeněk Štábla, Jindřich Janda, František Šebesta

Hrají: Rudolf Hrušínský (kouzelník Vilém Pasparte), Vladimír Menšík (kabaretiér Jára Šlapeta), Jiří Menzel (fotograf Jakub Kolenatý), Vlasta Fabianová (divadelní umělkyně Emilie Kolářová-Mladá), Blažena Holišová (vdova Evženie Slavíková, Paspartova družka), Hana Burešová (Paspartova schovanka Aloisie), Jaromíra Mílová (Pepička, Paspartova dcera), Josef Kemr (Benjamín Furore, Aloisiin otec), Oldřich Vlček (Berousek, obchodník s filmy), Josef Somr (úředník), Vladimír Huber (sluha Hynek), Marie Rosůlková (dáma na oživlé fotografii), Jiřina Steimarová (babička), Ludvík Hradilek (mladík Frič), Miloslav Štibich (mechanik René Tuháček), Jana Eichlerová (Gábina), Jiří Forst (promítač Holoubek), Miroslav Horáček (opilec), Antonín Klepáč (opilec), Martin Hradílek (chlapec Josef), Vladimír Hrabánek (společník dámy na oživlé fotografii), Jiří Knot (černý myslivec), Miloš Šustr (farář), Eva Hořánková, Eva Svobodová (akrobatka), Jaromír Štemberg (ženich), Miroslav Buberle (výrostek), Pavel Vondruška (divák), Jaroslava Kretschmerová (divačka), Stanislav Štícha (zápasník), Jaroslav Vozáb (majitel biografu), a další