Řitka Video – Admirál Nachimov

S ruským a sovětským námořnictvem jsme už měli tu čest. Řitka Video k řadě filmů, které se zabývají jeho úspěchy i neúspěchy, přiložila výpravný historický film o bojích Rusů s Turky s názvem Admirál Nachimov.

Polovina devatenáctého století, poloostrov Krym v Černém moři. Rusku hrozí útok Turků. V čele ruského loďstva stojí zkušený admirál Pavel Stepanovič Nachimov. Výpravný historický film se soustřeďuje na dva válečné konflikty: válku s Turky v roce 1853 a obranu proti Angličanům, Francouzům a Turkům o rok později.

 

Na pomoc Rusku

 

Průkopník světové kinematografie Vselovod Pudovkin (Konec Petrohradu, Bouře nad Asií, Matka) natočil v roce 1946 výpravný historický film, který byl oceněn hned na několika festivalech. V Benátkách v roce 1947 získal cenu za nejlepší masové scény a herec Alexej Dikij byl za ztvárnění admirála Nachimova zvolen nejlepším hercem roku. Snímek bodoval také na festivalu v Locarnu, kde dostal cenu za nejlepší kameru.

 

Moře se před ním chvěje!

 

Při zařazení do katalogu si filmu všimla i Zóna.

 

Napnout plachty!

Děj filmu se odehrává během tzv. Krymské války. Pozadí konfliktu není nikde ve filmu osvětleno, takže stručně citujme z dostupných zdrojů – téměř celoevropský konflikt vznikl jako spor mezi pravoslavnými (podporováni Ruskem) a katolíky (podporováni Francií) o ochranu svatých míst v Palestině. Válka vypukla v červenci 1853 obsazením Moldavska a Valašska ruskými vojsky; proti ruské expanzi však vystoupila na turecké straně Velká Británie, Francie a Sardinsko, nepřátelský postoj zaujalo i Prusko a Rakousko. Ruská početní převaha byla vyvážena moderní spojeneckou výzbrojí; válka se postupně přenesla na ruské území. Po námořních útocích spojenců na ruské přístavy a po dobytí Sevastopolu v září 1855 bylo vyčerpané Rusko nuceno požádat o uzavření míru. Pařížským mírem pak byla 30. 3. 1856 zničena ruská námořní moc v Černém moři. Z toho vyplývá, proč je filmový pohled poněkud jednostranný – proč se chlubit vlastní agresí a konečnou porážkou…

 

Nahoru, lenoši

 

Film vyznívá trochu jinak, než výše zmíněný historický popis – nejprve jsme svědky neochvějnosti a námořního umění velkého admirála, který roku 1853 vedl flotilu k vylodění vojsk u Suchumi k posílení obrany Kavkazu. Zkušení námořníci k němu vzhlíží a poučují ty neznalé – to není bouře, to se moře před ním chvěje…

 

Nechci ve zprávě žádné oficialty, ale nápady, pravdu

Sám film ještě jako kdyby stál nohama v němé éře, děj mocně vpřed posouvají titulky, obraz je většinou koncipován hodně expresivně. Kvalita odpovídá době vzniku (škrábance, chvění), dabing neruší.

 

Turka porazíme

Následuje část věnovaná střetu s Turky, v přípravné fázi na poradě se proberou všelijaké možnosti – Copak se s tím může smířit ruské loďstvo? Vždyť co je Černé moře – láhev! A zátku drží Turci… 40 let jsem se plavil a o politice nepřemýšlel – a teď ve stáří přemýšlím a rozčiluji se! Pokud neprovedeme úder, evropská koalice proti Rusku se spojí a nepřítel zaútočí!

 

Proč váháme, je třeba udeřit!

Jenže kníže Menšikov není nakloněn razantnímu řešení a jeho váhavost později vede k tragédii. Nyní ještě ale je prostor pro slavné a hrdinné válčení, kdy Turkům nepomohou ani poradci z Anglie. Admirál připraví nečekaný výpad proti tureckému loďstvu a vydá šalamounský rozkaz – nadbytečné instrukce mohou znalému veliteli vadit při konání, proto dávám možnost každému postupovat dle vlastního uvážení…

 

Slavnost u knížete

Zvolený postup se vyplatí, turecké loďstvo je rozbito, několik Angličanů, kteří se nestačili přesunout na mateřské lodě, uprchnuvší z boje, zajato a admirál se může projevit jako lidumil – Vidíte požáry ve městě? Vysaďte námořníky, ať pomohou hasit – a nezapoměňte tlumočníka, ať vysvětlí, že s civilisty neválčíme!

 

Je třeba opatrnosti, admirále

Slavné vítězství ovšem rozlítilo Angličany i Francouze, Napoleon III se proti Rusům spojil s Anglií a Tureckem, aby Nachimova donutil kapitulovat. Roku 1854 spojená loďstva moderních parolodí připlula ke Krymu válčit s ruskými plachetnicemi. A tehdy se projevilo váhání bázlivého knížete Menšikova – promeškal šanci ovládnout Černé moře, když neposlouchal návrhy hrdinného admirála a raději se rozhodl potopit černomořskou flotilu u vstupu do průlivu, aby nebyl ohrožen Sevastopol. Admirál nakonec postup přijal, přesvědčil ostatní členy velení a flotila byla potopena. 9 měsíců se pak Sevastopol za pomoci námořníků bránil.

 

Mají málo lodí, a zastaralých!

Obraně velel Nachimov osobně, jenže se postupně dostával stále více do úzkých – volejte minéry i kuchaře, my je vytlačíme, nezakopou se – a nestřílet, jen na bodáky!

 

Admirál jede do pasti! Porazíme ty psy

Odražený útok protiruské koalice, která nebyla schopná koordinovat svůj bojový postup, rozezlil zástupce francouzské strany natolik, že vtrhnul k těžce nemocnému veliteli Angličanů – Rusové odrazili náš rozhodující útok, generále! To je katastrofa a snad je vám známo, co znamená slovo katastrofa – já nevím, co napsat svému císaři a nevím, co vy chystáte sdělit své královně…

 

K palbě připravit!

Ovšem úspěch Rusům dlouho nevydržel. Poslední admirálova slova při kontrole pozic obléhatelů byla – Dneska střílejí nějak přesně…

 

Turecké loďstvo při obraně přístavu

A pak už jen budovatelská hesla o hrdinství námořníků, vznešené historii flotily, srp a kladivo, nehynoucí sláva, a podobně. Což je poněkud zvláštní, když onen oslavovaný hrdina byl oslovován blahorodí a excelence a nikoli soudruhu…

 

Turecká baterie na pobřeží

Žánr: Drama / Válečný / Biografický

Země původu: SSSR

Rok vzniku: 1946

Délka: 93 minut

Původní název: Адмирал Нахимов

Světová premiéra: 4. září 1946 – SSSR

 

Kam s ním? 

 

Režie: Vsevolod Pudovkin, D. Vasiljev, M. Levin, E. Sergejev

Scénář: Igor Lukovskij

Hudba: Nikolaj Krjukov

Kamera: Anatolij Golovnja, Tamara Lobova

Trikové snímky – kamera: B. Areckij

Kostýmy: Vasilij Kovrigin

Společnost: Mosfilm

 

Turecká vlajková loď dostala zásah do prachárny

 

Hrají: Alexej Dikij (admirál Nachimov), Ruben Simonov (paša Osman), Leonid Knjazev (Pjotr Koška), Vladimír Vladislavskij (kapitán Lavrov), Jevgenij Samojlov (Buronov), Vsevolod Pudovkin (kníže Menšikov), Nikolaj Čaplygin (Kornilov), Vasilij Kovrigin (Baranovskij), Piotr Sobolevskij, A. Chochlov (Napoleon III), P. Gajdeburov (lord Raglan), Nikolaj Brilling, Georgij Gumilevskij, Boris Olenin, N. Aparin, Emmanuil Geller, Gennadij Roždestvenskij, Konstantin Starostin, a další

 

Na pomoc dobytému městu...

 

Сюжет: «Адмирал Нахимов» – художественный историко-биографический фильм на основе фактов биографии адмирала Нахимова, снятый режиссёром Всеволодом Пудовкиным. Об адмирале П. С. Нахимове (1802-1855) – талантливом русском флотоводце, отличавшемся прогрессивными взглядами на военно-морское искусство. В Крымскую войну, командуя эскадрой, он разгромил турецкий флот в Синопском сражении (1853). В 1854-1855 успешно руководил героической обороной Севастополя. Смертельно ранен в бою.

 

Admirále, zde je má šavle 

 

Жанр: Историко-биографический / Драма / Военный

Страна: СССР

Год: 1946

Длительность: 88 мин.

Режиссёр: Всеволод Пудовкин

Автор сценария: Игорь Луковский

Композитор: Николай Крюков

Операторы: Анатолий Головня, Тамара Лобова

Художник: Владимир Егоров, Михаил Юферов, А. Вайсфельд

Кинокомпания: Мосфильм

 

Menu DVD 

 

В ролях: Алексей Дикий (Адмирал Нахимов), Евгений Самойлов (лейтенант Бурунов), Владимир Владиславский (отставной капитан Лавров), Всеволод Пудовкин (Князь Меншиков), Николай Чаплыгин (Корнилов), Василий Ковригин (Барановский), Пётр Соболевский (Острено), Леонид Князев (Пётр Кошка), Александр Хохлов (Наполеон Третий), Рубен Симонов (Осман-Паша), Павел Гайдебуров (лорд Раглан), Борис Оленин (генерал Пелисье), Николай Бриллинг (капитан Эванс), Георгий Гумилевский (матрос), Н. Апарин (матрос), Г. Рождественский (матрос), Константин Старостин (матрос), Эммануил Геллер

 

Výběr kapitol

 

Údaje o DVD:

 

Zvuk: Dolby Digital 2.0 rusky, česky

Titulky: česky

Obraz: černobílý PAL 4:3 (1,33:1)

Bonus: Další DVD (trailery na tituly z katalogu) 

 

Nastavení