Vapet dětem – Zachraňte myšáka

Nedávno jsem chválil Vapet za uvádění komedií ze 70. let a za nezdražování DVD. To druhé již sice neplatí (inflace je prostě realita), ale pochvalu také zaslouží za vydávání u nás málo známých dětských animáků. Nejnověji to bude film Zachraňte myšáka v sobotu 10. května 2008 za 42,– Kč.

Myšáci nejsou jistě těmi, koho bychom v domácnosti vítali natož aby jsme je zachraňovali. Naopak. Když se v domě objeví, ženeme je svinským krokem. Myši napáchají mnoho škod, zničených potravin, knih, písemností i zařízení. Hladová myš vrhající se za svým cílem neváhá přehryzat i vodovodní trubku či elektrický kabel. Myši páchnou a jejich moč a trus rovněž zrovna nevoní. Často jsou šiřiteli nemocí, jako například tyfus. Proto nastupují pasti, jedy a deratizační prostředky.

Jiného mínění jsou ovšem tvůrci animovaných filmů, kteří dokážou ze sebenepříjemnějších živočichů a škůdců udělat miláčky dětí. A co se týče myšáků, ti jsou vůbec v kurzu. Ať už je to Mickey, Rattatouile, Steward Little, Speedy Gonzales nebo Roddy St. James či detektiv Myšák Dangermouse. A vyjmenovat by se dali i jistě i mnozí další.

Když dítěti vypadne zub, má ho dát pod polštář. Potom v noci, když všichni usnou, přijde myšák Pérez, zub si vezme a nechá za něj pod polštářem penízek. Holčička Lucía, která si vyrazila zub, to tedy udělá, ale ráno žádný penízek nenajde. Myšáka totiž při jeho noční výpravě unesl jeden zloduch. Lucía tuší, že se něco stalo a rozhodne se vypátrat co. Na pomoc si vezme svého kamaráda Ramira. Společně Péreze najdou, ale tím jejich úkol ještě nekončí. Všichni tři musí zjistit, kdo chtěl Pérezovi ublížit a co má za lubem.

Žánr: animovaný, komedie, pro děti

Originální název: El Ratón Pérez

Země původu: Španělsko / Argentina

Rok vzniku: 2001

Délka: 91 minut

Režie: Juan Pablo Buscarini

Scénář: Enrique Cortés

Produkce: Lola Blanco / Cecilia Bossi / Pablo Bossi / Carlos Fernández / Julio Fernández / Paco Rodríguez / Ariel Saúl / Montserrat Tello / José Francisco Varamo

Kamera: Miguel Abal

Hudba: Daniel Goldberg

Střih: César Custodio

Kostýmy: Connie Balduzzi

 

Natáčeno: Buenos Aires, Federal District, Argentina

Společnost: Castelao Producciones / Filmax Animation / Patagonik Film Group

Hrají: Alejandro Awada, Mariano Chiesa, Rolly Serrano, Delfina Varni, Fabián Mazzei, Ana María Orozco, Joe Rígoli, Diego Gentile, Ana María Nazar, Enrique Porcellana, Fernanda Bodria, Anahí Martella, Fernando Paz, Marcos Metta, Pedro Martinez Goncalvez

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 2.0 španělsky, česky, slovensky

Titulky: česky

Obraz: barevný PAL DVD5 16:9

Bonus: žádný