HDMI – co to je?

V našich článcích se stále častěji setkáte se slovem HDMI. Tímto rozhraním jsou již nějakou dobu osazovány novější produkty z oblasti spotřební elektroniky zaměřené na audio a video. A přitom se nejedná zdaleka jen o značky jako Hitachi, Matsushita, Philips, Sony, Thomson/ RCA a Toshiba, i když právě tyto firmy stály za zrodem nového standardu.

S novými nároky na kvalitu a rozlišení obrazu a počet kanálů zvuku zkrátka nutně musel přijít modernější systém, schopný tyto digitální infromace mezi jednotlivými komponentami domácího zábavního centra přenášet.

HDMI je zkratka ze slov High-Definition Multimedia Interface. Je to nejnovější rozhraní pro audiovizuální vybavení jako televizory s vysokým rozlišením nebo systémy domácího kina. S 19 signálovými vodiči v jednom kabelu, který vypadá skoro jako bežný USB kabel, je HDMI schopno přenášet 5 Gbps (gigabit ze sekundu). Protože podobný interface se nerodí každý den (i když různých proprietárních řešení, která se v širším měřítku neujala, jsme již viděli také dost), šlo o to, aby nová norma měla dostatečnou rezervu i do budoucna. To se podařilo, protože výše zmiňovaná průchodnost je zhruba dvakrát větší, než je pro potřeba pro multikanálové video a audio dnes. Takže HDMI je dimenzováno dostatečně i do budoucna, a mělo by dostačovat i HD přístrojům budoucnosti (jako například HD-DVD přehrávače a rekordéry). Je tedy pravděpodobné, že se s ním v budoucnu budeme setkávat čím dál častěji. Tyto a některé další faktory činí HDMI mnohem více univerzálnější než byli jeho předchůdci kompozitní či komponentní video a S-video.

HDMI ale není jen pouhým nástupcem starších technologií pro přenos zvuku a obrazu. Jde první průmyslově podporované nekomprimované plně digitální audio/video rozhraní. Poskytuje vstupně výstupní bránu mezi zdroji obrazu a zvuku a jako jsou set-top boxy, DVD přehrávače a AV receivery, monitory, digitálními televizory (DTV), atd. HDMI přenáší všechny ATSC HDTV standardy a podporuje 8 kanálové digitální audio.

A jaký užitek z toho všeho budou mít uživatelé těchto zařízení? Jednak kvalitnější obraz a zvuk v nekomprimované kvalitě, jednoduchý, uživatelsky nenáročný konektor který nahradí spleť kabelů mezisoučástmi mediálního centra, intergované dálkové ovládání, a další výhody.

První specifikace HDMI 1.0 byla vydána v prosinci roku 2002. HDMI je zpětně kompatibilní s rozhraním DVI. To znamená, že například digitální televizory vybavené konektorem HDMI budou moci přijímat video signál ze zdrojů vybavených DVI konektorem využitím CEA-861 profilu pro DTV, a naopak televizory s konektorem DVI (obsahující HDCP dekódování) budou schopny zobrazit video ze zdrojů s rozhraním HDMI. HDCP (HIGH-BANDWIDTH DIGITAL CONTENT PROTECTION) je systém pro ochranu vizuálních dat vyvinutý společností Intel.

V současnosti je aktuální specifikace HDMI verze 1.3.