Režimy a doba záznamu na DVD-RAM

Na dotaz jednoho z našich čenářů přinášíme informaci o délce jednotlivých režimů při záznamu videa na DVD-RAM, což je poměrně důležitý údaj, zejména při nahrávání videa na stolní DVD rekordéry bez harddisku.
 
  

Disky DVD-RAM, za jejichž vznikem stojí japonská společnost Matsushita, se stávají čím dál tím víc oblíbeným médiem. K jejich výborným rysům patří nejen možnost až 100.000 násobného přepisu, ale i skutečnost, že médium se chová jako pevný disk (samozřejmě podstatně pomalejší), to znamená, že na něj lze normálně kopírovat soubory, mazat, přihrávat, přejmenovávat soubory i adresáře. Tím je tento typ média velice flexibilní a ideální pro zálohování. V poslední době navíc začíná klesat i jeho cena, jednovrstvé médium 4,7 GB se dá se sehnat už kolem 60,– Kč. Za rozšíření může formát děkovat především firmě LG, která vyrábí levné vypalovačky zásadně s podporou tohoto formátu. V poslední době už ale podporu přibraly i renomované firmy jako Pioneer. DVD-RAM také podporuje mnoho stolních DVD přehrávačů a rekordérů. K předním výrobcům disků DVD-RAM se řadí kromě značky Panasonic i firmy Verbatim, Maxel a Opto Disc (který je prodává například pod značkou Memorex).

Doby záznamů v různých režimech mohou být závislé na různých značkách DVD rekordérů. Uveďmě si pro příklad seznam režimů, kterými disponují DVD rekordéry Panasonic:

Režim záznamu:  DVD-RAM Single-sided (4,7 GB)
EP (Extra long play) 360 minut
LP (Long Play) 240 minut
SP (Normal) 120 minut
XP (High Quality) 60 minut

Dostupné režimy jsou však závislé na typu konkrétního rekordéru. Pro jistotu je lepší si to ověřit v manuálu, aby jste měli jistotu, že vámi nahrávaný pořad se nahraje v požadované kvalitě vždy celý. Dvd rekordéry XORO jsou vybaveny větším množstvím režimů a poněkud jinými časy:

Režim záznamu:  DVD-RAM Single-sided (4,7 GB)
HQ (High Quality Play) 60 minut
SP (Standard Play) 120 minut
LP (Long Play) 180 minut
EP (Extended Play) 240 minut
SLP (Super Long Play) 360 minut
SEP (Super Extended Play) 480 minut

Některé značky DVD rekordérů navíc disponují speciálním režimem s proměnným datovým tokem (naříklad u Panasonicu se jmenuje FR – Flexible recording), který vypočítá optimální kvalitu záznamu podle času a délky pořadu a dostupného místa na médiu.