Constantine

Ten, kdo vlastní kopí osudu, má v rukou osud světa. Kopí osudu zmizelo na konci Druhé světové války. Byli jste někdy v Pekle? Pokud ne, s filmem „Constantine“ se do něj podíváte. Je to nadpřirozený thriller inspirovaný postavami z kultovního komiksu Hellbrazer. Lovec démonů Constantine (Keanu Reeves) bojuje v Městě andělů plném paranormálních jevů a zjevení, kde byly brány s duchovním světem prolomeny.

Film s názvem Constantine není historickou ságou o Konstantinu Velikém z třetího století našeho letopočtu. I když po Juliovi a Caesarovi a Alexandru velikém by se logicky dal takovýto film očekávat, rozhodně v tomto případě jde o něco jiného.

Pokud věříte, že peklo skutečně existuje, možná jste si ho zkoušeli někdy představit. Je to pochopitelné, většinu lidí zajímá, kam se po smrti dostane. Zajímavé je, že u většiny lidí jsou představy o Pekle (stejně jako o Nebi) poněkud stereotypní, do značné míry podmíněné dětskými pohádkami, kde vypelichaný čert míchá vařící vodou v kotli, v němž se vaří duše ubohých hříšníků.
Vizuální zvárnění Pekla ve filmu Constantine je skutečně zajímavé. I když moderní teologické názory intepretují Peklo jako stav trvalého utrpení, jeho hlavní příčinou je nemožnost být s Bohem – spíše než jako určitý prostor – přistoupíme-li na představu Pekla jako světa vnímaného našimi pozemskými smysly, je jeho ztvárnění ve filmu opravdu sugestivní. V podstatě se podobá obrovskému velkoměstu, které bylo postiženo nějakou katastrofou, jakoby těsně po výbuchu atomové bomby. Místo blankytně modrého nebe je obloha krvavě rudá, a prostorem vanou poryvy horkého větru, které roznášejí jako v písečné bouři prach z rozpadajících se budov. A mezi vraky aut a hromadami rozkládajících se těl se mrštně pohybují démoni …
John Constantine je vymítač démonů, který žije v baráku nad bowlingovými dráhami. Má rad whisky a cigarety. On sám již v pekle byl, a ne jednou. Poprvé hned v dětství, Spáchal totiž sebevraždu již jako mladý chlapec, kdy neunesl tího daru nadpřirozených schopností a vidění, které mu byly dány. Nakonec se vrátil z pekla (klinické smrti) zpět na tento svět, ale sebevražedným pokusem, byť nevydařeným, se dostal do stavu smrtelného hříchu, takže se do pekla po smrti bude muset opět vrátit.
Constantine ale věří, že dobrými skutky jako je například vyhánění zlých démonů z těl lidí si získá zásluhy, pro které mu bude tento hřích odpuštěn. Avšak vzhledem k tomu, že již od 13 let kouří jako fabrika, má rakovinu plic a podle jeho lékařky se okamžik jeho smrti neodvratně blíží. John si o tom myslí své. Ví, že plíce má zničené po pobytu v Pekle, kde je vzduch plný ohně a síry. Nicméně fakt, že se blíží smrt, je pravdou. Anděl Gabriel (Tilda Swinton) mu ale řekne, že jeho dobré skutky mu nebudou nic platné.
Myslím že je nejvyšší čas podotknout, že film vychází z komiksu. A v tomto žánru je dovoleno vše. Proto nehledejte nějaké logické zdůvodnění, proč Constantine prostě nešel k zpovědi, kde by mu mohl kterýkoliv katolický kněz dát svátostí smíření možnost svůj hřích odčinit pokáním. To by nemohl být exorcistou na volné noze, a o čem by pak celý film byl? Když už se producentům podařilo získat Keanu Reevese, byla by to přece škoda, aby nemohl předvést některé ze svých úžasných prostocviků, jak je znáte z Matrixu, no ne?
O čem je vlastní děj filmu? Do našeho světa se snaží dostat Zlo. Starší katolický kněz otec Hennessy (Pruitt Taylor Vince) je přivolán k případu děvčete posedlého démonem. Běžný exorcismus nezabírá, proto kněz přivolá na pomoc svého přítele Constantina, profesionálního vymítače démonů. Ten dokáže, že je skutečným profíkem, a efektním způsobem démona odchytí do starého zrcadla, aby jej mohl zneškodnit. Constantine je vlk samotář, občas ale spolupracuje s již zmiňovaným postarším knězem, nebo s Beemanem, který mu dodává kuriozity jako například kulku, kterou byl málem zabit papež nebo svěcenou vodu z Jordánu, či skučícího brouka ze strašidelného domu z Elateville v krabičce od zápalek. Zvuk, který brouk vydává, je pro démony něco jako skřípání nehtů o tabuli. V jedné z pozdějších scén filmu ji Constantine úspěšně použije proti démonovi.
Constantine se náhodně setkává s policejní vyšetřovatelkou Angelou (Rachel Weisz), která se právě snaží zjistit, proč se zabila její sestra Isabela, která spáchala sebevraždu skokem se střechy psychiatrické léčebny. Když pomineme fakt, jak je možné, že mají v Los Angeles tak špatně zajištěnou bezpečnost v psychiatrických léčebnách, že se tam pacienti jen tak můžou po nocích korsovat po střeše výškové budovy, je to fakt záhada, protože Isabela sice byla celkově divná, ale podle slov své sestry by sebevraždu jen tak pro nic za nic určitě nespáchala. Na okně pokoje, v němž se Isabela v posledních dnech před smrtí zdržovala, byl nalezen vzkaz – odkaz na neznámý verš listu Korintským v Bibli. Vždyť ale takový verš v tomto listu vůbec není! Jenže – to by se nesmělo jednat o tajnou, rozšířenou verzi Bible z pekla. Podivínskému příteli Johna Constantina Beemanovi (Max Baker), který je současně sběratelem různých bizarních hračiček, se v tajné verzi Bible podaří zjistit, že je to Satanův syn, kdo se snaží dostat do naší dimenze, aby získal vládu nad pozemským světem. Je to démon, který se jmenuje Mammon. Někomu se však nelíbí, že se Beeman vrtá v tajemných záležitostech podsvětí, a proto se mu zjeví démon, který ho sežere za živa v podobě tisíců masožravých much. Jen tak na okraj, abychom si ujasnili, kde všude se tvůrci inspirovali – démon jakoby z oka vypadl Eddiemu – maskotu legendární heavymetalové skupiny Iron Maiden.
Constantine si vysvětluje Angele, že ve válce mezi Bohem a Satanem jsou tyto sféry vlivu zastoupeny v neutrální sféře Země zvláštními hybridy – napůl lidmi a napůl ďábly nebo anděly. Úkolem Johna Constantina je ďábly vystopovat a přinutit je k návratu zpět do pekla. Jak se později ukáže, Angela má také jisté dispozice k nadpřirozeným viděním. John jí přivodí klinickou smrt (když ji napůl utopí ve vaně) a umožní jí tak nahlédnout do Pekla. Tím ji přivodí zkušenost poznání, které má sám.
A pokud vás zajímá, jakou roli v tom všem hraje kopí osudu, jímž byl proboden Kristus, a které se ztratilo koncem II. světové války, kde se jej nacisti pokoušeli využít k ovládnutí světa a získání moci, podívejte se na tento film, a pokud budete očekávat oddechovou zábavu jako při čtení komiksu, navíc se spoustou zajímavých digitálních efektů, nebudete zklamáni.
V bonusových materiálech naleznete verze filmu s komentáři Francise Lawrence, Akivy Goldsmana, Franka Capella a Kevina Brodbina. České titulky k těmto komentářům však nejsou k dispozici, takže pokud neumíte dobře anglicky, máte smůlu.
Další bonusem je videoklip „Passive“ od „A Perfect Circle“. Následuje krátká filmová upoutávka a filmová upoutávka standardní délky.
Hrají:
John Constantine: Keanu Reeves
Angela a Isabel Dodsonovy: Rachel Weisz
Chas: Shia LeBeouf
Midnite: Djimon Hounsou
Beeman: Max Baker
Father Hennessy: Pruitt Taylor Vince
Balthazar: Gavin Rossdale
Gabriel: Tilda Swinton
Satan: Peter Stormare
Délka filmu: 120 minut.
Hudba: Brian Tyler a Klaus Badelt