DVD edice magazín – Pošetilost mocných

 

DVD edice se specializuje na prodej levných DVD v několika cenových kategoriích přes internet. Kromě toho vydává edici která se jmenuje DVD edice magazín a ve které vycházejí DVD v cenové kategorii 99,- Kč. Ty jsou prodávány prostřednictvím novinových stánků a prodejen tisku. Tento měsíc v této edici vyšlo celkem 6 filmů, a jedním z nich je právě Pošetilost mocných, která vyšla ve středu 1. srpna 2007.  

 

 

Don Salluste je postavou nejmenší z grandů na španělském dvoř. Je ministr – jinou práci neumí. A je – tak jako mnozí mocní – také chamtivý a rád si žije na vysoké noze. Je nenáviděn pro svou lakotu, s níž necitelně vymáhá daně a bezohledně je strká do kapsy (především do své a teprve co zbyde do té státní). Rád hromadí peníze a rozhodně není proti, když zlaťáčky ze státní pokladny sluncem vyprahlého Španělska přijdou do jeho kapsy. Jenomže tohle všechno se najednou zhroutí – je jednou z komorních dam královského dvora falešně obviněn a tím pádem také ze dvora vyloučen. Jenomže to by nesměl být mistrem intrik a podvůdků. Chce běh událostí zařídit tak, aby se všechno, co ztratil, k němu postupně zase vrátilo. Povede se mu to? 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jeho sluha Blaze je natolik chytrý, aby pána prokoukl, jenže jíst se chce a sloužit je nutno… 

 

Když si k Donu Sallustovi dosadíme za jméno Blaze – Blas, nebo chcete-li Ruy Blas, ihned se nám vybaví slavné drama Victora Huga. Tentokrát ovšem v trochu jiném podání. Onoho lehce připosraženého granda totiž hraje Louis de Funes a jeho poněkud vyššího sluhu Yves Montand. Oba je v nádherných španělských exteriérech režíroval Gérard Oury a vznikla tak excelentní komedie na téma velká láska a ještě větší intriky… Jeden za všechny – všichni za sebe! 

 

 

 

 

Žánr: Komedie

Země původu: Francie, Španělsko, Itálie, Západní Německo

Rok vzniku: 1971

Originální název: La Folie des grandeurs

Délka: 103 minut

Režie: Gérard Oury

Asistent režie: Roberto Bodegas

Scénář: Gérard Oury, Danièle Thompson, Marcel Jullian, Sandro Continenza

Produkce: Alain Poiré

Hudba: Michel Polnareff

Kamera: Henri Decaë

Střih: Albert Jurgenson

Dekorace: Georges Wakhévitch

Zvuk: Antoine Bonfanti

Kostýmy: Pierre Nourry, Jeanne Renucci

Hrají: Louis de Funès, Yves Montand, Alberto de Mendoza, Venantino Venantini, Gabriele Tinti, Paul Préboist, Sal Borgese, Ángel Álvarez, Fernando Bilbao, Antonio Iranzo

V hlavních rolích v českém znění František Filipovský (Louis de Funès) a Josef Langmiler (Yves Montand)

 

 

 

Údaje o DVD:

 

 

 

Zvuk: Dolby Digital 2.0 francouzsky, česky

Titulky: česky

 

 

Obraz: barevný 16:9 (1,85:1 anamorf)

Formát disku: DVD 5

Region: 2

Bonusy: trailer, fotogalerie, filmografie (Louis de Funès)