Amercom – Velké bitvy historie (29. díl) – Bitva na Sommě 1916

Amercom má v ediční řadě Velké bitvy historie ve čtvrtek 3. března 2011 v oznámeném plánu jako další ve fólii společně zatavené DVD a knihou s pořadovým číslem 29 a názvem Bitva na Sommě 1916 za obvyklých 99,90 Kč.

Na polských stránkách je tento díl číslem 30 v polské řadě Wielkie Bitwy Historii.

Jedná se o sérii knih, věnovaných nejvýznačnějším bitvám a válečným konfliktům historie (u nás smíchané dvě v Polsku samostatně vycházející řady), která je doplněna o unikátní dokumentární filmy na DVD. Série "Velké bitvy historie" je českou verzí světoznámých edicí "Campaign" a "Essential Histories" britského vydavatelství Osprey Publishing.

V sérii čtenář obdrží popis všech významných bitev a vojenských kampaní historie. V každém čísle naleznete velmi obsáhlou publikaci o cca 100 stranách. Kniha obsahuje podrobnosti a popisy zúčastněných stran, klíčových postav konfliktu a podrobné historické, politické a geografické souvislosti.

Druhou částí každého čísla je pak obsáhlý dokument na DVD.

Linie ohně - Bitva na Sommě

Památník na bojišti

Ztracená generace

Útok 

A opět překlad z toho, co uvádějí polské zdroje o dalším díle:

Bitva na Sommě – 1916

Tato bitva dodnes vyvolává živé diskuze a vzbuzuje silné emoce mezi těmi, kdo měli šanci se setkat s účastníky této krvavé bitvy. Zatímco Verdun se pro Francouze stal symbolem obětí a hrdinství, bitva na Sommě je vykládána jako příklad absolutního selhání a hlouposti Britů. Pro mnoho lidí, kteří netuší nic o příčinách bitvy ani o jejím skutečném průběhu, je rozhodující fakt, že za jediný den konfliktu zemřelo 60 000 vojáků… Nejednalo se však o ojedinělý útok, i přes tuto katastrofu prvního dne se boje v zákopech protáhly na další čtyři měsíce. Zbytečná smrt tolika vojáků je pro mnoho lidí důkazem o neschopnosti britských generálů.

Zadní strana polského vydání 

Překvapení ohledně DVD přílohy se tentokrát překvapivě nekoná, stejně jako u polského vydání obsahuje disk dokument Linie ohně: Bitva na Sommě 1.7.1916.

Takže zbývá jen doplnit text:

 Špatný plán velké ofenzivy na Sommě roku 1916 se stal osudným celé generaci mladých mužů. Britští vojáci, kteří toho dne opustili zákopy, byli od počátku ztraceni – tváří v tvář německým dělům, která měla být dávno umlčena zničující dělostřeleckou přípravou. Šťastlivci, kteří se dostali až k německým zákopům, s hrůzou zjistili, jak skvělý přehled měl nepřítel o jejich pozicích. Co bylo ještě horší: taktika, která zničila armádu, byla nadále užívána. Ti, kteří 1. července 1916 vyslali Kitchenerovy dobrovolníky na smrt, tím vydláždili cestu k největší pohromě v dějinách britské armády.

Kniha Bitva na Sommě 1916 – Trimuf a tragédie (Somme – 1 July 1916 – Tragedy and Triumph) od Andrewa Robertshawa s ilustracemi Petera Dennise má tradičních 96 stran. Překlad Mgr. Jiří Hutečka, Ph.D. A závěrečná upoutávka na další tituly už značně prořídla oproti tomu, nač jsme byli dosud zvyklí…

Žánr: Dokument / Válečný

Délka: 48 minut (48:36)

Původní název: Line of Fire: The Somme – July 1st 1916

Menu DVD 

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 2.0 anglicky, česky, polsky

Titulky: česky, polsky

 

Nastavení zvuku a titulků 

 

Obraz: barevný/černobílý PAL DVD5 4:3

Bonus: žádný