Paul Greengrass

Paul Greengrass (scénář, režie, producent) je veteránem britské televizní, divadelní a filmové tvorby. V roce 2002 natočil v dokumentárním stylu snímek Krvavá neděle, pojednávající o pochodu za lidská práva v Severním Irsku, který v roce 1972 skončil 13 úmrtími.
  
 

Mezi ocenění, která mu film přinesl, patří Zlatý medvěd z MFF v Berlíně, World Cinema Audience Award z filmového festivalu Sundance a cena pro nejlepšího režiséra z British Independent Film Awards.

Paul se narodil 13. srpna 1955 v Cheam, hrabství Surrey (Anglie).

Jeho zatím posledním filmem byl velký hit Bournův mýtus, které během premiérového víkendu v Americe utržil přes 50 milionů dolarů a celkem na území USA vydělal přes 175 milionů. Mezi jeho další filmy patří Omagh (scénář; ocenění BAFTA pro nejlepší drama), The Murder of Stephen Lawrence (režie, scénář; cena BAFTA pro nejlepší televizní film, zvláštní cena poroty na televizním festivalu BANFF), The Fix (režie, scénář), Teorie létání (režie; cena pro nejlepší zahraniční film na MFF v Bruselu) a Resurrected (režie; dvě ocenění na MFF v Berlíně).

Greengrass má na kontě také spoustu dokumentárních filmů, mj. oficiální dokument o gigantické humanitární akci Live Aid s názvem Food, Trucks and Rock and Roll. Kariéru začal v investigativním pořadu World in Action, za nějž získal svou první cenu BAFTA. Spolu s Peterem Wrightem také napsal kontroverzní bestseller Spycatcher.

Ve filmu Let číslo 93 (United 93) se Paul Greengrass zaměřil na události ze dne, který navždy změnil celý svět. Film měl premiéru 26. dubna 2006 na filmovém festivalu Tribeca v New York City.

V letošním roce se Greengrass vrací k sáze o Jasonu Bourneovi s filmem The Bourne Ultimatum, který je tak již třetím pokračováním úspěšné série špionážních filmů.

Filmografie:

1989 – Resurrected
1992 – „Cutting Edge“ (TV seriál – epizoda „Coppers“)
1993 – When the Lies Run Out (TV seriál)
1994 – Kavanagh QC (TV seriál)
1994 – Open Fire (TV film)
1996 – One That Got Away, The (TV film)
1997 – The Fix (TV film)
1998 – Teorie létání
1999 – Murder of Stephen Lawrence, The (TV film)
2002 – Krvavá neděle
2004 – Bournův mýtus
2006 – Let číslo 93
2007 – Bournovo Ultimatum