Filmexport Home Video – Sedm smrtelných hříchů 3 – Hněv, Lakomství a Lenost

Filmexport Home Video v pondělí 11. dubna 2011 ukončuje výčet vlastností, jež ty, kteří se jimi honosí, údajně přivedou do pekla. Vychází závěrečné DVD s názvem Sedm smrtelných hříchů 3 – Hněv, Lakomství a Lenost, v prodeji v digipackovém balení za 99,- Kč.

Na 3 DVD postupně vyjde: Pýcha, Závist, Obžerství, Smilstvo, Hněv, Lakomství, Lenost.

5. Hněv (epizoda 6: Anger)

Hněv je hřích, jenž zabíjí. Záchvaty zuřivosti trpěl již prorok Mojžíš. Bájní spartští válečníci se před bitvou oddávali meditaci, aby se zbavili hněvu. Italský básník Dante Alighieri vyhradil v Božské komedii prchlivcům pátý z devíti kruhů pekla, v němž měli navěky rvát jeden druhému údy. Démonologové tvrdí, že hněv je ve skutečnosti stav, kdy se lidského těla zmocní démon Amon. Dnešní vědci zabývající se lidským mozkem jsou ovšem přesvědčeni, že emoci hněvu nalezli v mozkovém jádru zvaném amygdala. Má tedy hněv démonický, anebo ryze chemický původ?

6. Lakomství (epizoda 5: Greed)

Lakomství Bible odsuzuje jako hřích v desátém přikázání, v němž se praví: "Nebudeš závistivý ani chamtivý". Lakomství bylo považováno za hanebné již za biblických časů Mojžíše. Přesto stálo u zrodu mocných říší a bylo příčinou i jejich zkázy. Ač proti tomuto hříchu brojili všichni moudří mužové od Aristotela až po Ježíše, v 18. století ekonom Adam Smith dospěl k teorii, že samotný kapitalismus je v podstatě založen na lakomství. Dnes se mnohým jako hřích nejeví.

7. Lenost (epizoda 4: Sloth)

Jednoduše řečeno, lenost je hříchem lenivých. Středověcí teologové byly toho názoru, že lenost může přivést člověka do pekla. Někteří vědci se ovšem domnívají, že lenost ve skutečnosti mohla být středověkou diagnózou pro klinickou depresi. Je to tedy hřích nebo nemoc? V dějinách byla lenost léčena mnoha způsoby. Ve starověkém Řecku používali lékaři léčivé rostliny, středověcí mniši předepisovali lenochům modlitby a půst a moderní medicína 20. století bojovala proti nedostatku elánu injekcemi s extraktem z kozích žláz. 

Žánr: Dokument / Historický

Země původu: USA

Rok vzniku: 2008

Původní název: Seven Deadly Sins: Anger, Greed, Sloth 

Délka: 100 minut

Režie: Geoffrey Sharp, Tim Evans

Scénář: Brittany Graham

Produkce: Douglas Cohen, Louis Tarantino, Brittany Graham, Vincent Lopez, Russell McCarroll, Tim Evans, Lisa Insana

Hudba: Eric Amdahl

Kamera: Ken Stipe

Střih: Paul Kavadias

Kostýmy: Kathryn Shemanek

Společnost: Flight 33 Productions / History Channel

Údaje o DVD neznámé:

Zvuk: Dolby Digital 2.0 anglicky, česky

Titulky: žádné

Obraz: barevný 16:9

Bonus: žádný