Codi – Smrt na bitevním poli – Konec Černého barona

Ve čtvrtek 31. března 2011 vydává Codi v rámci své edice Druhá světová válka jako 76. pokračování první díl cyklu Tajemství bitevního pole, za 69,- Kč bude v prodeji DVD Smrt na bitevním poli – Konec Černého barona – Kdo zabil Michaela Wittmana. Tajemná smrt Michaela Wittmanna, německého tankového esa 2. světové války, jehož pozemské dny byly sečteny 8. srpna 1944. Kdo vypálil osudnou ránu na polích u Cintheaux v Normandii?

SS Hauptsturmfuhrer (kapitán) Michael Wittman, zvaný Černý baron, nejúspěšnější a svým způsobem nejslavnější velitel tanku v německých ozbrojených silách, tankové eso, nositel třetího nejvyššího vojenského řádu hitlerovského Německa – Rytířského kříže s meči a dubovou ratolestí Řádu železného kříže, zahynul na bojišti v západní Francii u vesnice Cintheaux Gaumesnil blízko města Caen s celou posádkou svého Panzeru IV. Tiger. Wittman měl za sebou skvělou, ale krvavou kariéru. Prošel všemi významnými bojišti a bitvami Druhé světové války, včetně největší tankové bitvy, Bitvy u Kurska. Na konto svých vítězství si připsal 138, podle jiných pramenů až 141 zničených tanků, 132 samohybných děla a stíhačů tanků a více jak sto dalších obrněných vozidel.

Obrazovka z DVD 

8. srpen 1944 se stal jeho dnem posledním. O vítězství nad tímto tankovým esem se hlásila celá řada vojenských jednotek a jejich příslušníků, včetně 1. polské obrněné divize, 4. kanadské obrněné divize, 144. pluku britského Královského obrněného sboru či 2. taktické letecké armády RAF. Zkoumání pohybů vojsk na bojišti nakonec omezilo počet kandidátů na přiznání vítězství na tři – tank M-4 Sherman Firefly britské 33. obrněné brigády 1. Northamptonshire Yeomanry, kanadské Sherbrookské střelce z 2. kanadské obrněné brigády a stíhací letoun Typhoon britských královských leteckých sil.

Obrazovka z DVD 

Ale teprve v nedávných letech se historikům, vojenským odborníkům a odborníkům na balistiku a vojenskou techniku podařilo s pomocí očitých svědků z řad vojáků i místních civilistů rekonstruovat události z 8. srpna 1944 a určit s pravděpodobností blížící se k jistotě, kdo vlastně nad Michaelem Wittmanem a jeho Tigrem zvítězil. 

 

Obrazovka z DVD 

 

Jedná se o cyklus, který poměrně nedávno odvysílala Česká televize:

 

Krajina v Normandii je poseta pozůstatky tankových bitev z léta 1944. Je tu i poslední bojiště muže, který byl nejúspěšnějším německým tankovým velitelem za druhé světové války. Michael Wittmann, přezdívaný Černý baron, zneškodnil 138 nepřátelských tanků. Osmého srpna 1944 byl zabit a jeho smrt dodnes provázejí nejasnosti, zejména o tom, kdo vypálil smrtící ránu. Historik Norm Christie se vydal do Normandie, aby znovu prozkoumal důkazy a konečně určil, kdo zabil Černého barona.

 

Wittmannovy ostatky tam byly nalezeny v roce 1983. K podílu na jeho smrti se hlásilo hned několik přemožitelů. Aby se záhada smrti Michaela Wittmanna vyjasnila, musel Norm Christie probádat bojiště ze všech jeho úhlů, porovnat výzbroj protivníků a ověřit výpovědi účastníků. 

 

Země původu: Kanada

Rok vzniku: 2007

Původní název: Battlefield Mysteries – Who killed Michael Wittman?

Délka: 44 minut (43:43)

 

Menu DVD 

 

Údaje o DVD:

Výběr kapitol 

Zvuk: Dolby Digital 2.0 česky

Titulky: žádné  

Obraz: barevný/černobílý 16:9

Bonus: z nabídky Codi