Filmag zábava 3 – Sex a Lucía

Filmag ve své edici Zábava oznámil na pondělí 26. května 2008 další film, tentokrát je to Sex a Lucía za 39,– Kč. Ovšem skutečné datum vydání bude zřejmě zase jiné, dřívější, jak už je u Filmagu zvykem. Jde o velmi vysoce hodnocený příběh vášně, inspirace a provinění od baskického mága Julia Medema.

Mladá a krásná servírka z Madridu Lucía miluje spisovatele Lorenza Alvareze, který ale již delší dobu trpí vážnou tvůrčí i psychickou krizí. Jednoho dne zmizí a Lucía zjišťuje, že se vydal na jakýsi tajemný ostrov, kde podle jeho slov musí vykonat určitou věc, aby se zbavil svého traumatu. Během cesty však měl autonehodu a zahynul.

I když jejich letitý vztah rozhodně nebyl ideální, hledá dívka okamžitou úlevu v útěku a impulzivně se rozhodne hledat novou životní rovnováhu právě na onom ostrůvku Formentera na Baleárách – na místech, kde Lorenzo před šesti lety prožil s neznámou dívkou fantastickou soulož v nočním příboji. Právě způsob, jakým tuto jedinečnou noc později vylíčil ve svém románu, přivedl Lucíu k tomu, aby se do něj vášnivě zamilovala. Místo zapomnění ve žhavém slunečním svitu však Lucía na ostrůvku naráží na následky této úplňkové noci. Začíná vnímat složité vztahy mezi pravdou, lží a spisovatelskou imaginací. Některé romány totiž obsahují kapitoly, které byly dlouho skryty nejen čtenářům, ale i očím těch, kteří bezprostředně ovlivnili jejich vznik a podobu.

Bolestná minulost je totiž stále ještě přítomností a rozhodujícím způsobem ovlivňuje nejasnou budoucnost, v níž je však skryta naděje. Důležitou roli ve vyprávění hraje krásná Elena a její šestiletá dcerka Luna, internet a především Lorenzův poslední román, který zpřítomňuje Lucíiny vzpomínky na jejich letitý vztah nabitý sexem i rozpory. Měsíc se spojuje se sluncem a skutečnost s představami, sny i s nočními můrami – a minulost omývaná věčným Středozemním mořem dostává nový význam. Lucía totiž překvapeně zjišťuje, že její a Lorenzovo hledání dokonalé lásky není zdaleka u konce. Příběh, který začne prožívat se postupně stává příběhem ještě několika lidí, jejichž osudy spojila tragická událost.

Jeden z nejzajímavějších španělských filmařů současnosti – čtyřiačtyřicetiletý režisér baskického původu Julio Medem – svůj film charakterizoval jako milostný trojúhelník mezi Lucíí, Lorenzem a sexem. I když příběh sycený z jedné strany vizuální poetikou magického realismu a z druhé španělskou vášnivostí výrazně těží z tělesnosti hrdinů, sex je v něm – podobně jako slunce, měsíc a moře – především způsobem, jak procítit sílu a hloubku milostného citu.

Režisér nabízí příběh plný tělesné vášně, bolestně hluboké lásky a křehké mystiky. Stejně jako v jeho předchozích filmech i zde nacházíme jeho originální poetický pohled na svět, pro který je příznačná hra s představami a skutečností a s logikou časové posloupnosti. Důraz na osudovost mění soukromý příběh vášně, viny a odpuštění v podobenství o spletité provázanosti lidských osudů.

Žánr: Drama / Romantický / Erotický
Země původu: Španělsko / Francie
Rok vzniku: 2001
Délka: 128 minut
Světová premiéra: 24. srpna 2001 – Španělsko
Premiéra v kinech ČR: 28. března 2002 (Febio Film Festival)
Původní název: Lucía y el sexo
Režie: Julio Medem
Scénář: Julio Medem
Produkce: Fernando Bovaria, Anna Cassina, Enrique López Lavigne, Luis María Reyes
Hudba: Alberto Iglesias
Kamera: Kiko de la Rica
Společnost: Alicia Produce, Canal+ España, Sociedad General de Cine, Sogepaq, Studio Canal, Televisión Española
Natáčeno: Formentera, Baleárské ostrovy / Madrid, Španělsko

Hrají: Paz Vega (Lucía), Tristán Ulloa (Lorenzo), Najwa Nimri (Elena), Daniel Freire (Carlos / Antonio), Elena Anaya (Belén), Silvia Llanosová (Luna), Diana Suárez (Madre de Belén), Javier Cámara (Pepe), Juan Fernández (Jefe), a další

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 2.0 španělsky, česky
Titulky: česky on/off
Obraz: 16:9
Bonus: trailer, rozhovory, z natáčení, fotogalerie